Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Feriti-va - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Feriti-va

74 replies to this topic

#61 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 September 2006 - 07:18 AM

:D
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#62 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2006 - 04:43 PM

Din 05.09.2006 in Europa si Niro bantuie toate organele de control din Bucuresti.Aveti idee ce controleaza de fapt,fiindca eu nu am inteles.




#63 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 08 September 2006 - 10:42 PM

AM INTELES CA AR CONTROLA PERSOANELE CARE CUMPARA MARFA
ferifica fiecare bucata in parte conform facturii
atentie la facturi!!!!
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#64 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 September 2006 - 06:32 AM

Sa-i "ferifice".... mama lor de contrabandisti!!! :D
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#65 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 10 September 2006 - 10:36 PM

"gresala de tipar"
ferifice = verifice
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#66 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 October 2006 - 07:13 PM

Ultima amenda care am vazut-o ...de la primarie au dat amenda (10mil. parca) unui magazin de haine ca nu aveau scrumiera la intrare :D Ca sa nu mai spun ca au venit in control ilegal (duminica, fara delegatie, un singur inspector in control ceilalti imprastiati in alte magazine din piata Timpuri Noi, samd...)

Aceasta postare a fost editata de LUCK33RO: 06 October 2006 - 07:14 PM

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#67 BANKER

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:BRAILA
  • Interests:Ajuta-te singur, pentru a putea ajuta pe ceilalti...

Postat 08 October 2006 - 08:32 PM

Pt cei ce desfasoara comert cu electrocasnice, frecvente sunt controalele de la ANPC (Autoritatea Nationala pt Protectia Consumatorilor) privind privind etichetarea energetica la aparatele de uz casnic, H.G. nr. 972/2004 pentru modificarea si completarea H.G.nr. 1039/2003 privind stabilirea cerintelor referitoare la etichetarea si eficienta energetica a aparatelor de uz casnic pentru introducerea lor pe piata;
Pt lipsa unei etichete energetice amenda este de 500 ron.
Ajuta-te singur, pentru a putea ajuta pe ceilalti...



#68 Nicoleta Corciova

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 09 October 2006 - 02:59 PM

Intrebare intrebatoare: cum se stabileste amenda de la garda financiara? Unde pot gasi limitele si neregulile care stau la baza acelei amenzi? Am cautat pe site-ul lor dar nu am gasit nimic care sa ma lamureasca.

:)



#69 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 October 2006 - 07:04 PM

In lege gasesti cuantumurile si contraventiile respective!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#70 roxana_vasi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 09 January 2007 - 11:44 AM

Felicitari pentru subiect.
Am primit amenda pentru ca unele facturi emise de noi nu erau aveau semnatura de primire



#71 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 January 2007 - 11:54 AM

Spune-ne si cat a fost amenda...
Apropos de semnat ...daca trimiti o factura prin posta (comert on-line sa spunem) oricum nu poate fi semnata...e magarie, dar interesul lor e sa-ti caute nod in papura sa-si indeplineasca planul de amenzi!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#72 roxana_vasi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 26 January 2007 - 09:40 AM

Amenda a fost de 10 milioane (in 2005). Daca trimiti factura prin posta, treci la date privind expeditia "posta"



#73 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 21 February 2007 - 12:54 PM

Si iti iei astfel amenda ca nu ai completat datele delegatului....posta in sine nu e delegat, nu are buletin etc
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#74 geut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 09 March 2007 - 11:27 AM

Acum daca nu mai sunt obligatorii facturile fiscale, mai e obligatorie semnatura de primire? Eu nu cred.



#75 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 12 March 2007 - 06:11 PM

Vezi postareageut, la Mar 9 2007, 01:27 PM, a spus:

Acum daca nu mai sunt obligatorii facturile fiscale, mai e obligatorie semnatura de primire? Eu nu cred.


Cum sa nu mai fie obligatorii facturile? Nu mai este obligatorie tiparirea lor.Poate vrei sa spui ca nu mai este obligatorie semnarea si stampilarea facturilor de catre emitent. In ce priveste semnatura de primire ar trebui sa existe pentru a avea certitudinea ca livrarea sau prestarea de serviciu a fost insusita de catre beneficiar.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL