Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
nota de debitare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


nota de debitare

3 replies to this topic

#1 pop dana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 31 July 2006 - 01:18 PM

va rog sa ma ajutati intr-o problema
o firma din strainatate si-a deschis sucursala in romania si vrea sa-si tranfere niste cheltuieli in romania.
din cate stiu asta se realizeaza prin nota de debitare, dar va rog sa-mi spune-ti cum anume: ce trec la conturi debitoare si creditoare.
nu am mai lucrat cu nota de debitare asa ca rog pe cineva sa-mi explice.
multumesc



#2 pop dana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 31 July 2006 - 01:46 PM

chiar nimeni numa poate ajuta




#3 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 July 2006 - 05:56 PM

O sucursala in Ro este o entitate distincta (srl cred) supusa regulilor de aici;
"nota de debitare" o fi valabila la ei, firmei romanesti ii trebuie contract si
factura (invoice) pentru plata respectiva, care sa reprezinte ceva, un seviciu
sau o lucrare, ca altfel e plata fara obiect ...



#4 eugeniu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 01 August 2006 - 02:27 PM

Vezi postareamarian.apetre, la Jul 31 2006, 06:56 PM, a spus:

O sucursala in Ro este o entitate distincta (srl cred) supusa regulilor de aici;
"nota de debitare" o fi valabila la ei, firmei romanesti ii trebuie contract si
factura (invoice) pentru plata respectiva, care sa reprezinte ceva, un seviciu
sau o lucrare, ca altfel e plata fara obiect ...
Nota de debitare-creditare este document care serveste la efectuarea decontarii unor cheltuieli si alte operatiuni intre unitatea "mama"si filiale si intre filiale acesteia,daca au contabilitate proprie pana la balanta de verificare.Este supusa controlului pentru exactitate si realitate.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL