Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
probleme decl. 100 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


probleme decl. 100

109 replies to this topic

#101 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 02 August 2006 - 09:55 AM

Vezi postareaacristianx, la Aug 2 2006, 10:51 AM, a spus:

Salut,

Am facut urmatoarea boacana.

Pt o firma deschisa in februarie am depus decl 100 (atat pt sem 1 cat si pt sem2) la adm fiscala sector 4, apoi am platit de fiecare data cu un OP-CU VALOARE DE DECLARATIE. Am inteles ca e o problema in cazul asta ca apar nereguli pe fisa de platitor sau ceva de genul.

Cum pot rezolva problema?

Multumesc!
Cristi

trim.1 si 2 adica
ai dublat obligatia de plata a firmei (prin decl.si OP cu val.declarativa)
poti sa depui decl.710 cu dume corecte pe 0.
ada



#102 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2006 - 01:51 PM

Am completat mai repede decl 100 ca sa nu stau la cozi, dar cu o suma mai mare ( decat era corect) la impozit pe profit. Am si platit-o asa cum am declarat. Acum la finalizarea bilantului am vazut ca, de fapt, n-am inclus protocolul deductibil in calcul :blush: . Ce ziceti, fac rectificativa, sau las asa si se va regla in trim 3? Ce belele as avea?
Cand am platit ( impozit pe salarii) in plus fata de declaratie ( prin ianuarie) a trebuit sa reglez fisa platitorului la finante, ca numarul de evidenta a platii pt. ianuarie era altul decat cel pentru februarie :( .

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#103 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 August 2006 - 02:40 PM

Rectificativa.



#104 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 02 August 2006 - 03:12 PM

Eu as lasa suma asa.
Daca era impozit mai mic declarat si platit faceam rectificativa.
ada



#105 simona200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 04 August 2006 - 08:04 PM

Vezi postareaciobanu, la Aug 1 2006, 01:56 PM, a spus:

0.1% pe fiecare zi de intarziere (doar pentru diferenta de plata)
Stiti cumva daca se platesc penalizari in cazul in care rectificarea reduce impozitul declarat initial ? va multumesc.



#106 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 08 August 2006 - 08:51 AM

[Stiti cumva daca se platesc penalizari in cazul in care rectificarea reduce impozitul declarat initial ? va multumesc.
[/quote]


Se calculeaza penalitati pana in ziua depunerii rectificativei la suma declarata initial, asa am patit eu.



#107 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 10 August 2006 - 08:19 AM

intrebare:
a vazut cineva o fisa de la administratie dupa ce a declarat sume de recuperat la CCI ?
am yo una si e aiurea...
in instructiunile de completare a 100 se spune ca la randul 62 la recuperat se trece in fiecare luna suma corespunzatoare + ce a ramas de recuperat sin lunile trecute; adica
luna I recuperat 100
luna II recuperat 100 +100
luna III recuperat 100+200
numai ca in fisa imi apare
luna I 100
luna II 200
luna III 300... dar eu per total am de recuperat doar 300... cred ca baetii care au gandit instructiunile respective sunt dusi cu pluta - sau sunt dusi cu pluta baetii care au facut programul care tine evidenta fiselor



#108 sentis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2006 - 08:37 AM

banuiesc ca iti apar 600 de recuperat, nu? cred ca baietii care au facut programul n-au vorbit cu baietiii cu instructiunile.. eu vad doua variante: rectificative lunare cu - ce ai de recuperat din perioada anterioara sau mergi cu instructiunile la baietii cu programul si sa regleze ei in fisa
la prima varianta ai ajunge mai simplu la cifra corecta dar solutia nu e conforma cu instructiunile, la a doua varianta ai proceda corect dar nu stiu cand ai reusi sa obtii finalul corect.. pe ce varianta vei merge totusi?: )



#109 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 10 August 2006 - 08:48 AM

pe varianta @$^%$%@#$@ :angry:
las asa pt ca asa sunt instructiunile :D ... respectam legislatia, nu ? :unsure:



#110 sentis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2006 - 11:07 AM

noroc ca la sume de recuperat nu se calculeaza penalitati... sau, mai stii?!: )






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL