Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mai stie cineva ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mai stie cineva ?

3 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2006 - 01:42 PM

dragilor,

mai tine minte cineva daca in 2003 se declara vectorul fiscal la Reg. Com. sau numai Adm. Fin. ?

am preluat o firma infiintata in aug. 2003 si nu reusesc sa ii determin vectorul fiscal initial : nu apare in actele de infiintare a firmei, nici in vreun certificat constatator ulterior, nici la Adm. Fin. nu are declarat ABSOLUT NIMIC !!! nici o 010, vreodata !! ne-am uitat in calculator... si e neant !! decl. 100 depuse au fost primite. si decontul trimestrial de tva, dar nu exista nici un vector fiscal declarat. bilanturile au fost depuse ca micro.

cum pot sti daca la RC a fost declarata micro sau nu, la infiintare ?? un alt cetificat constatator ?? ultimul il am din 2005 si nu scrie nimic de vreun vector fiscal. ca la nebuni...

ma ajuta cineva ? va rog mult !
multumiri anticipate.



#2 vioricapop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 01 August 2006 - 01:51 PM

pe www.mfinante.ro cum apare?
acolo ar trebui sa se vada fiecare atribut cu data mentiunii




#3 laura_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 01 August 2006 - 01:58 PM

eu am tinut conta la o firma care s-a infiintat exact in aug 2003; cand am fost sa inregistrez d 010, mi s-a spus ca nu se inregistreaza, pt ca datele au fost preluate de la reg comertului; totodata mi-au si verificat-o in fata mea pt confirmare si totul era ok.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2006 - 04:33 PM

Vezi postareavioricapop, la Aug 1 2006, 02:51 PM, a spus:

pe www.mfinante.ro cum apare?
acolo ar trebui sa se vada fiecare atribut cu data mentiunii
nu zice decat de tva care s-a facut in martie 2004 !! adica anul urmator infiintarii.



Vezi postarealaura_c, la Aug 1 2006, 02:58 PM, a spus:

eu am tinut conta la o firma care s-a infiintat exact in aug 2003; cand am fost sa inregistrez d 010, mi s-a spus ca nu se inregistreaza, pt ca datele au fost preluate de la reg comertului; totodata mi-au si verificat-o in fata mea pt confirmare si totul era ok.
uite ca la mine nu e nimic declarat !! ce ghinion... am verificat cu 2 inspectoare, e sigur.

intre timp, asa m-am lamurit si eu, draga laura, ca se preluau de la RC.... asa zice si in instructiunile cu optiunea pt. micro :

a)Persoanele juridice nou-înființate după data de 31 mai 2003 inclusiv, dacă îndeplinesc cumulativ condițiile de la lit. a) și d) ale art. 1 alin. (1) din Ordonanța Guvernului nr. 24/2001, modificată prin Legea nr. 111/2003 și Legea nr. 232/2003, la data înregistrării la registrul comerțului; condiția prevăzută la lit. B) a art. 1 alin. (1) se consideră îndeplinită dacă angajarea se realizează în 60 de zile de la data eliberării certificatului de înregistrare, chiar dacă acest termen se regăsește în anul fiscal următor.
Opțiunea se înscrie în cererea de înregistrare la registrul comerțului și este definitivă pentru anul fiscal respectiv și pentru anii fiscali următori, atâta timp cât sunt îndeplinite condițiile prevăzute la art. 1 din Ordonanța Guvernului nr. 24/2001, modificată prin Leg






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL