Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
micro in 2003 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


micro in 2003

2 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2006 - 07:24 PM

dragilor, am o problema cu o firma infiintata in aug. 2003 si care si-a angajat primul salariat in dec. 2003. dupa ce stiu eu, si-a pierdut statutul de micro chiar din 2003, DAR nu mai sunt sigura fiindca am un dracusor in minte care nu ma lasa in pace, pt. ca atunci - in 2003 - a fost mare balamuc pe tema asta. PROBLEMA STA ASA : fata de legea 232, instructiunile vin cu precizari clare privind firmele infiintate inainte si dupa 31 mai 2003, NUMAI CA aceste instructiuni s-au dat la fix 2 LUNI distanta de lege / data de 31 mai - fata de 30 iulie 2003 si cei care, spre ex., si-au obtinut certificatul pe 01.06.2003, nu mai aveau timp sa-si angajeze un salariat, cele 60 expirand la data publicarii instructiunilor in MO, chestie care a generat mari discutii si eu PARCA tin minte ca s-a renuntat la cele 60 de zile pt. 2003 si s-a lasat la toate firmele termenul de angajare la 31 dec. 2003.

va rog frumos, cine isi mai aduce aminte si are baza legala, faceti-mi un pustiu de bine sa va raman indatorata !! e si cam urgent... nu fff, dar totusi...

iata baza legala in discutie :

Lege nr. 232/2003din 31/05/2003Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 373 din 31/05/2003 pentru aprobarea Ordonanței Guvernului nr. 36/2003 privind corelarea unor dispoziții din legislația financiar-fiscală

Art. IX2. - Ordonanța Guvernului nr. 24/2001 privind impunerea microîntreprinderilor, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 472 din 17 august 2001, aprobată cu modificări prin Legea nr. 111/2003, se modifică și se completează după cum urmează:
1. După alineatul (1) al articolului 1 se introduc două alineate noi, alineatele (11) și (12), cu următorul cuprins:
«(11) Persoanele juridice plătitoare de impozit pe profit pot opta pentru încadrarea în categoria microîntreprinderilor începând cu anul fiscal următor, dacă sunt îndeplinite condițiile prevăzute la alin. (1). Opțiunea se comunică organelor fiscale teritoriale la începutul anului fiscal, sub forma unei declarații pe propria răspundere, până la data de 31 ianuarie inclusiv.
(12) Persoanele juridice plătitoare de impozit pe venit nu mai aplică acest sistem de impunere începând cu anul următor anului în care nu mai îndeplinesc una dintre condițiile prevăzute la alin. (1). În cazul persoanelor juridice plătitoare de impozit pe venit, care nu au nici un salariat, condiția prevăzută la lit. B) a alin. (1) se consideră îndeplinită dacă angajarea se realizează până la data de 31 decembrie 2003.»
2. Alineatele (2) și (3) ale articolului 1 vor avea următorul cuprins:
«(2) Persoanele juridice înființate în cursul unui an fiscal beneficiază de prevederile prezentei ordonanțe dacă îndeplinesc condițiile prevăzute la lit. a) și d) ale alin. (1), la data înregistrării la registrul comerțului, și condiția prevăzută la lit. B) a alin. (1) în termen de 60 de zile inclusiv de la această dată. Contribuabilii care se înființează în cursul unui an fiscal înscriu opțiunea în cererea de înregistrare la registrul comerțului. Opțiunea este definitivă pentru anul fiscal respectiv și pentru anii fiscali următori cât timp sunt îndeplinite condițiile prevăzute la alin. (1).

dupa care vin instructiunile de aplicare, la 2 LUNI DISTANTA, care zic :

2.Pot opta pentru plata unui impozit aplicat asupra veniturilor obtinute din orice sursa urmatoarele persoane juridice:
a) Persoanele juridice nou-înfiintate dupa data de 31 mai 2003 inclusiv, daca îndeplinesc cumulativ conditiile de la lit. a) si d) ale art. 1 alin. (1) din Ordonanta Guvernului nr. 24/2001, modificata prin Legea nr. 111/2003 si Legea nr. 232/2003, la data înregistrarii la registrul comertului; conditia prevazuta la lit. B) a art. 1 alin. (1) se considera îndeplinita daca angajarea se realizeaza în 60 de zile de la data eliberarii certificatului de înregistrare, chiar daca acest termen se regaseste în anul fiscal urmator.Optiunea se înscrie în cererea de înregistrare la registrul comertului si este definitiva pentru anul fiscal respectiv si pentru anii fiscali urmatori, atâta timp cât sunt îndeplinite conditiile prevazute la art. 1 din Ordonanta Guvernului nr. 24/2001, modificata prin Legea nr. 111/2003 si Legea nr. 232/2003.
b)Persoanele juridice platitoare de impozit pe profit pot opta pentru impozitul pe venit numai la începutul anului fiscal, daca la finele anului precedent sunt îndeplinite conditiile prevazute la art. 1 din Ordonanta Guvernului nr. 24/2001, modificata prin Legea nr. 111/2003 si Legea nr. 232/2003, si nu au fost platitori de impozit pe venit pe parcursul functionarii lor.
Optiunea se comunica organelor fiscale teritoriale la începutul anului fiscal, prin depunerea Declaratiei de mentiuni pentru persoane juridice, asociatii familiale si asociatii fara personalitate juridica (010), cod M.F.P. 14.13.01.10.11/1, pâna la data de 31 ianuarie inclusiv. Pot opta si persoanele juridice care desfasoara activitati în zonele libere si/sau în zonele defavorizate.
3.Persoanele juridice înfiintate pâna la data de 31 mai 2003, platitoare de impozit pe venit si care nu au nici un salariat ramân sub incidenta acestui sistem de impunere si pentru anii fiscali urmatori, în conditiile în care angajeaza între 1 si 9 salariati inclusiv, pâna la data de 31 decembrie 2003, si îndeplinesc si celelalte conditii prevazute la art. 1 din Ordonanta Guvernului nr. 24/2001, modificata prin Legea nr. 111/2003 si Legea nr. 232/2003.


cu multumiri anticipate.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 01 August 2006 - 07:54 PM




#2 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 August 2006 - 08:02 PM

am avut o situatie asemanatoare. cui firma emis in 04.07.2003. primul angajat la 01.10.2003. am considerat-o micro in 2003, asa am si depus bilantul, am platit impozit pe venit 1,5%, insa cei de la adm.fin. au sustinut ca, de fapt, nu ar fi fost micro niciodata. am considerat-o micro si in 2004 pana la 31 dec., chiar daca in cursul anului nu a mai indeplinit conditiile de a fi micro. scandalul a inceput in 2005, cand am vrut sa depun 010 ca sa treaca la impozit pe profit 16%. a iesit urat.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2006 - 08:31 PM

nico, ca de obicei in ultima vreme, imi esti aproape si eu iti multumesc mult. :wub:

oricand ai nevoie, te voi rasplati la fel, doar da-mi de stire ...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL