Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
COD FISCAL 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


COD FISCAL 2007

48 replies to this topic

#21 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2006 - 09:59 AM

haideti sa incercam sa postam fiecare modificarile din 2007.

Incep eu :

art 156 -1 (6) - persoana impozabila care are obligatia depunerii deconturilor trimestriale trebuie sa depuna o notificare din care sa rezulte cifra de afaceri din anul precedent pana la data de 25 ianuarie.

S-a modificat de la 25 februarie la 25 ianuarie.

art 152 (1) - plafonul de TVA este de 35.000 euro la cursul stabilit de BNR la data aderarii.

S-a modificat de la 200.000 ron la circa 122.500 ron, in functie de cursul valutar



#22 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 October 2006 - 11:36 AM

Sa asteptam normele de aplicare a Codului fiscal inainte de a discuta despre modificari; cred ca va fi mai util.




#23 4EST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 09 October 2006 - 08:42 AM

Mda....noiembrie........ unde ramane cu "modificarile la codul fiscal se publica inainte cu 6 luni de la data intrarii in vigoare"????

Modifica legile asa des si mai trebuie sa fim si la curent cu ele :(



#24 Softyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:conta, finante, management proiecte

Postat 25 October 2006 - 12:43 PM

Vezi postarealorenzo, la Aug 1 2006, 09:15 PM, a spus:

Legea 343/2006 pt.modif.si complet.Legii 571/2003 privind Codul Fiscal
Publicata in MO 662/01.08.2006

pt.intrarea in vigoare consultati pag.110

Referitor la IMPOZITUL PE DIVIDENDE platite asociatilor persoane fizice - Art.67, Codul Fiscal:
Am consultat pagina 110 insa nu am inteles totusi de cand se va aplica cota de 16% la dividende (Art 67, al.1), din ianuarie 2007? Va rog sa ma luminati un pic...

Eu am inteles din actualul Cod fiscal ca pt anul 2006 se calculeaza asa:
* 10% impozit / dividende in contul societatii care acorda dividende unor persoane fizice - actionari/asociati
SI
* [color="#FF0000"]16%
impozit retinut de la actionarii care primesc dividendele

E corect sau vorbesc aiurea?

Am calculat si declarat doar 10% pt ca nu sunt sigura de a doua parte :P.
Un sfat va rog !

Anna



#25 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 25 October 2006 - 11:21 PM

Vezi postareaSoftyca, la Oct 25 2006, 01:43 PM, a spus:

Am calculat si declarat doar 10% pt ca nu sunt sigura de a doua parte :P.
Un sfat va rog ![/b]
Daca ai retinut 10% pt.profitul anului 2004 repartizat pe dividende in 2005(impozit ce trebuia declarat cu D.100 in 2005 si achitat pana la 31 dec.2005 ,apoi declarat,dpdv al pers.beneficiare,cu D.205 din 2006-atunci ai calculat corect
Daca vorbim despre dividendele repartizate in anul 2006-din profitul anului 2005,acestea se impoziteaza cu 16%,se declara cu D.100,iar impozitul se achita in momentul ridicarii sumelor din caseria unitatii,sau daca nu se ridica,impozitul este scadent la 31 dec.2006. Dar cota este de 16% si atunci trebuie sa faci rectificativ la D.100.



#26 Softyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:conta, finante, management proiecte

Postat 27 October 2006 - 09:31 AM

[/quote]
Daca ai retinut 10% pt.profitul anului 2004 repartizat pe dividende in 2005(impozit ce trebuia declarat cu D.100 in 2005 si achitat pana la 31 dec.2005 ,apoi declarat,dpdv al pers.beneficiare,cu D.205 din 2006-atunci ai calculat corect
Daca vorbim despre dividendele repartizate in anul 2006-din profitul anului 2005,acestea se impoziteaza cu 16%,se declara cu D.100,iar impozitul se achita in momentul ridicarii sumelor din caseria unitatii,sau daca nu se ridica,impozitul este scadent la 31 dec.2006. Dar cota este de 16% si atunci trebuie sa faci rectificativ la D.100.
[/quote]

Uops...am vazut modificarea in codul fiscal la art 67 dar intai zicea ceva de cota de 10% si nu am bagat de seama ca mai este un aliniat referitor la noua cota de 16% incepand cu 1 ianuarie 2006.
Totusi nu inteleg de ce zice in primul alianiat de "veniturile sub forma de dividende" iar in al doilea e vorba de "impozitul pe veniturile realizate de persoane fizice din investitii...." Asta ma incurcat...veniturile din investitii..

Anna



#27 alexdolofanul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 27 October 2006 - 10:21 AM

Vezi postareaTornado, la Aug 5 2006, 09:58 PM, a spus:

Codul Fiscal actualizat la 1 ianuarie 2007 cu ajutorul programului Sintact il gasiti la
http://www.intoco.ro...scal%202007.pdf

Salut! eu am programul sintact la lucru si ma intereseaza cum as putea sa fac codul fiscal sau orice altceva in format .pdf asa cum e mai sus din sintact ca sa ma pot uita si acasa ca am mult de lucru.
Va multumesc.

eu abia de o luna lucrez si sunt in deplina ceata . codul fiscal l-am studiat de doua ori in facultate si a doua oara cand l-am studiat am crezut ca va fi la fel ca prima oara dar teapa . acum mi se spune ca de la 1 ian se modifica si trebuie iar sa il studieze . dar guvernanti nostri nu se gandesc deloc cand fac ceva?



#28 bonovox

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2006 - 12:33 PM

E adevarat ca se schimba din nou Codul Fiscal pana la sfarsitul anului si cu aplicare din 01.01.07? Si daca da - un link please!



#29 Softyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:conta, finante, management proiecte

Postat 03 November 2006 - 01:04 PM

Vezi postareabonovox, la Nov 3 2006, 12:33 PM, a spus:

E adevarat ca se schimba din nou Codul Fiscal pana la sfarsitul anului si cu aplicare din 01.01.07? Si daca da - un link please!

Da, se modofica, vezi pe site la www.mfinante.ro la sectiunea legislatie este legea 343/08.2006 :

http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/..._02_08_2006.pdf
Anna



#30 bonovox

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2006 - 01:49 PM

Mersi, dar nu ma refeream la 343, de ala stie tot romanul...ci la un nou proiect de modificare a Codului Fiscal, care urmeaza sa apara pana la sfarsitul anului, cu intrare in vigoare la 01/01/07. Cica e in dezbatere publica 30 zile la ei pe site, dar jur ca io nu o vad



#31 Softyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:conta, finante, management proiecte

Postat 03 November 2006 - 02:10 PM

Vezi postareabonovox, la Nov 3 2006, 01:49 PM, a spus:

Mersi, dar nu ma refeream la 343, de ala stie tot romanul...ci la un nou proiect de modificare a Codului Fiscal, care urmeaza sa apara pana la sfarsitul anului, cu intrare in vigoare la 01/01/07. Cica e in dezbatere publica 30 zile la ei pe site, dar jur ca io nu o vad


nu gasesc nici io...
Anna



#32 tornado16

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arges

Postat 09 November 2006 - 03:31 PM

Vezi postareaalexdolofanul, la Oct 27 2006, 10:21 AM, a spus:

Vezi postareaTornado, la Aug 5 2006, 09:58 PM, a spus:

Codul Fiscal actualizat la 1 ianuarie 2007 cu ajutorul programului Sintact il gasiti la
http://www.intoco.ro...scal%202007.pdf

Salut! eu am programul sintact la lucru si ma intereseaza cum as putea sa fac codul fiscal sau orice altceva in format .pdf asa cum e mai sus din sintact ca sa ma pot uita si acasa ca am mult de lucru.
Va multumesc.

eu abia de o luna lucrez si sunt in deplina ceata . codul fiscal l-am studiat de doua ori in facultate si a doua oara cand l-am studiat am crezut ca va fi la fel ca prima oara dar teapa . acum mi se spune ca de la 1 ian se modifica si trebuie iar sa il studieze . dar guvernanti nostri nu se gandesc deloc cand fac ceva?
Eu le fac cu ajutorul unui program pdffactory. Il gasesti pe www.pdffactory.com/ . Il instalezi si cand dai print din Sintact iti alegi acolo imprimanta "Fineprintpdffactory". Programul e free trial version si o sa-ti puna in josul paginii un link. Dar nu cred ca te deranjeaza foarte tare.



#33 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 09 November 2006 - 03:39 PM

s-a prins cineva cum o sa fie cu TVA-ul?
Eu producator roman, cand livrez in Franta, emit factura cu tva 19%?
Si clientul imi plateste toata suma?
Pt transport international (Romania-Franta) va fi tot tva 19%??



#34 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 09 November 2006 - 04:32 PM

Vezi postareamarcopolo, la Nov 9 2006, 03:39 PM, a spus:

s-a prins cineva cum o sa fie cu TVA-ul?
Eu producator roman, cand livrez in Franta, emit factura cu tva 19%?
Si clientul imi plateste toata suma?
Pt transport international (Romania-Franta) va fi tot tva 19%??
OMFP 1706/17.10.2006, spune la al.1 al procedurii ca "livrarea intracomunitara de bunuri este scutita de tva in cazul in care cumparatorul furnizeaza vanzatorului un cod de inregistrare valabil in scopuri de tva, atribuit de autoritatile fiscale din alt stat membru al UE"
Factura va fi un INVOICE ca si cele pe care le primim in prezent de la partenerii nostrii straini, respectand binenteles, un anumit format model si cu atribuirea unei serii fiscale si a unui numar, tot de la MF.

Succes
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#35 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 09 November 2006 - 04:59 PM

Vezi postarearobertantal, la Nov 9 2006, 04:32 PM, a spus:

Vezi postareamarcopolo, la Nov 9 2006, 03:39 PM, a spus:

s-a prins cineva cum o sa fie cu TVA-ul?
Eu producator roman, cand livrez in Franta, emit factura cu tva 19%?
Si clientul imi plateste toata suma?
Pt transport international (Romania-Franta) va fi tot tva 19%??
OMFP 1706/17.10.2006, spune la al.1 al procedurii ca "livrarea intracomunitara de bunuri este scutita de tva in cazul in care cumparatorul furnizeaza vanzatorului un cod de inregistrare valabil in scopuri de tva, atribuit de autoritatile fiscale din alt stat membru al UE"
Factura va fi un INVOICE ca si cele pe care le primim in prezent de la partenerii nostrii straini, respectand binenteles, un anumit format model si cu atribuirea unei serii fiscale si a unui numar, tot de la MF.

Succes

unde gasesc OMFP-UL ASTA??



#36 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 09 November 2006 - 05:56 PM

Ordin nr. 1706/2006
din 17/10/2006


pentru aprobarea Procedurii de solicitare a verificării valabilității codului de înregistrare în scopuri de TVA și a datelor de identificare ale persoanelor înregistrate în scopuri de TVA în celelalte state membre, de către persoane înregistrate în scopuri de TVA în România


Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 894 din 02/11/2006


Actul va intra in vigoare la data de 01 ianuarie 2007

Fisiere atasate


"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#37 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 November 2006 - 06:28 PM

stiti ca mai e pus la noutati legislative, nu ?



#38 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 28 December 2006 - 03:21 PM

PT. PLATITORII DE TVA!!!!!!!!!!
RIDICATI NOUL CERTIFICAT DE INREGISTRARE IN SCOPURI DE TVA, DE LA ORGANUL FISCAL TERITORIAL(pana la 31.12.2006)Dupa aceasta data se arhiveaza si procedura va fi mai greoaie.
%%%




***



#39 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 29 December 2006 - 12:01 AM

ce documente imi trebuiesc pt ridicarea acestui certificat?
Administratia financiara incepe activitatea pe data de 03.01.2007?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#40 catyt

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:oravita

Postat 29 December 2006 - 12:16 AM

Astazi m-a sunat o doamna inspectoare de la finante si mi-a zis sa ma prezint miine pentru ridicarea noului certificat de inregistrare in scopuri de TVA. Dar mi-a zis sa am la mine (scris) doar codul CAEN si numele firmelor.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL