Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contbil sau contabil autorizat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contbil sau contabil autorizat


22 replies to this topic

#1 p.claudia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 August 2006 - 01:27 AM

am cunostinte de contabilitate, atat cea de gestiune cat si cea financiara
nu am terminat nici liceu de specialitate nici facultate
daca fac un curs de contabilitate in urma caruia mi se elibereaza o diploma recunoscuta, atunci este vreo problema in a profesa ca PFA. am dreptul sa semnez bilantul sau este nevoie de un contabil autorizat?
va multumesc



#2 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 03 August 2006 - 07:26 AM

CITAT(p.claudia @ Aug 3 2006, 01:27 AM) <{POST_SNAPBACK}>
am cunostinte de contabilitate, atat cea de gestiune cat si cea financiara
nu am terminat nici liceu de specialitate nici facultate
daca fac un curs de contabilitate in urma caruia mi se elibereaza o diploma recunoscuta, atunci este vreo problema in a profesa ca PFA. am dreptul sa semnez bilantul sau este nevoie de un contabil autorizat?
va multumesc



ca sa semnezi bilantul iti tb studii economice superioare si sa fii angajatul respectivei societati sau sa fii contabil cu studii medii, dar nu stiu daca e suficient sa ai cursul sau liceul economic terminat




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2006 - 03:23 PM

ca sa te faci PFA pt. contabilitate, iti trebuie autorizare CECCAR... e mai complicat !

un curs de conta absolvit iti da dreptul sa faci inreg. contabile, sa intocmesti doc. primare, registre ... , pana la semnatura pe balanta si bilant.

ce inveti la un astfel de curs, mai ales la cele intensive, e cam putin ca sa te apuci de conta completa, dar asta-i alta poveste !! in locul tau, nici nu m-as baga la lucrari superioare pana nu as stapani f. bine "bucataria" ... ai multe de invatat pana la balanta si bilant, ia-le pe rand, cu seriozitate si ai sa vezi ca in 2-3 ani le vei stapani ca lumea. atunci va fi momentul sa te gandesti mai departe... intre timp poate te duci si la o facultate economica... daca o sa-ti placa aceasta meserie f. solicitanta si chiar periculoasa la buzunar fiindca in Romania se ia amenda de milioane lei vechi pt. absolut orice fleac. iti trebuie nervi de otel, nu glumesc. :) nu vreau sa te sperii, vreau doar sa te pun in garda.

eu iti doresc mult succes.



#4 anamaria_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 04 August 2006 - 05:37 PM

daca termini facultatea de stiinte economice, alta specializare decat cea de contabilitate, dar la care s-a invatat bazele contabilitatii si atat si apoi faci un curs de conta poti avea drep de semnatura in bilant, balanta...poti sa te faci PFA pt. contabilitate?
va multumesc



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2006 - 07:57 PM

poti, dar iti trebuie vechime dovedita. vezi ce conditii cere CECCAR-ul !

cred ca s-a mai discutat pe forum ... :D din cate imi aduc aminte ... incearca o cautare.



#6 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 August 2006 - 12:15 AM

CITAT(mucho dolor @ Aug 3 2006, 08:26 AM) <{POST_SNAPBACK}>
ca sa semnezi bilantul iti tb studii economice superioare si sa fii angajatul respectivei societati sau sa fii contabil cu studii medii, dar nu stiu daca e suficient sa ai cursul sau liceul economic terminat

eu stiam ca poate sa semneze bilantul unei firme cu o cifra de afaceri mica avand doar o diploma de la un curs de conta, cu conditia sa fie angajata la firma respectiva ca si contabil. pt. pfa pe conta-exclus.



#7 p.claudia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 August 2006 - 10:58 PM

am inteles ca de curand bilantul poate sa il semneze si administratorul, vreau sa stiu daca este asa
multumesc



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2006 - 09:30 PM

claudia, oricum il semneaza si administratorul sau persoana care ii tine locul !

cred ca ai vrut sa intrebi daca il poate semna numai administratorul... rasp. e DA ! pe pagina unde se introduc date de identificare, exista optiunea 3 "raspunderea administratorului", se "bifeaza" aceasta optiune si va aparea tot numele administratorului si la "intocmit".

dragilor mai nou veniti, fiti atenti cum formulati intrebarile, va rog... fiindca de asta depinde, in mare masura, ce raspuns veti primi.



#9 Gloalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 17 January 2007 - 11:02 PM

CITAT(ALUPEI OTILIA @ Aug 3 2006, 01:23 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ca sa te faci PFA pt. contabilitate, iti trebuie autorizare CECCAR... e mai complicat !



Buna,

Cum vedeti urmatoarea situatie: am incheiat contract de prestari servicii contabile cu o firma iar Adm. Financiara mi-a dat certificat de inregistrare fiscala ca persoana fizica.Mentionez ca nu sunt contabil autorizat de Ceccar. Pot semna, in baza certificatului de inregistrare si a facturilor emise lunar de prestari servicii, orice document al firmei, inclusiv bilantul?Multumesc.



#10 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 18 January 2007 - 10:40 AM

Bineinteles ca poti semna bilantul societatii !!!
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#11 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 18 January 2007 - 11:40 AM

CITAT(Gloalina @ Jan 17 2007, 11:02 PM) <{POST_SNAPBACK}>
CITAT(ALUPEI OTILIA @ Aug 3 2006, 01:23 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ca sa te faci PFA pt. contabilitate, iti trebuie autorizare CECCAR... e mai complicat !



Buna,

Cum vedeti urmatoarea situatie: am incheiat contract de prestari servicii contabile cu o firma iar Adm. Financiara mi-a dat certificat de inregistrare fiscala ca persoana fizica.Mentionez ca nu sunt contabil autorizat de Ceccar. Pot semna, in baza certificatului de inregistrare si a facturilor emise lunar de prestari servicii, orice document al firmei, inclusiv bilantul?Multumesc.

Citeste regulamentul pe site-ul www.ceccar.ro, nu ai voie sa semnezi bilant, daca nu esti autorizat, eu sunt in perioada de stagiu si pana nu termin cei 3 ani, nici eu nu am voie.



#12 Bandit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2007 - 09:46 PM

CITAT(Gloalina @ Jan 17 2007, 11:02 PM) <{POST_SNAPBACK}>
CITAT(ALUPEI OTILIA @ Aug 3 2006, 01:23 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ca sa te faci PFA pt. contabilitate, iti trebuie autorizare CECCAR... e mai complicat !



Buna,

Cum vedeti urmatoarea situatie: am incheiat contract de prestari servicii contabile cu o firma iar Adm. Financiara mi-a dat certificat de inregistrare fiscala ca persoana fizica.Mentionez ca nu sunt contabil autorizat de Ceccar. Pot semna, in baza certificatului de inregistrare si a facturilor emise lunar de prestari servicii, orice document al firmei, inclusiv bilantul?Multumesc.



Poti sa detalizi un pic. Ma intereseaza si pe mine.



#13 Gloalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 05 February 2007 - 09:28 PM

Pai nu stiu ce sa detaliez :lostit (13): Nu sunt membru Ceccar, nu am dat examenul de acces la stagiu, nu am decat studii economice si o vechime de 4 ani iar Adm Financiara mi-a emis certificat de inregistrare fiscala in baza unui contract de prestari servicii cu o firma.Nu persoana fizica autorizata ci pot emite facturi numai in baza acelui contract deci numai pentru firma respectiva.Si in contract am mentionat si intocmirea balantei si a bilantului.Insa nu stiu daca sunt legal constituita, daca emit facturi in mod legal sau a fost doar o neatentie a unui functionar public.



#14 Lili Pet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2007 - 09:59 PM

interesant am citit pe news ca nu mai este necesara experienta pentru a accede la examenul de expert contabil si totodata ca poti sa primesti certificat de inregistrare fiscala ca si persana fizica dar va fi oare ok din punct de vedere legal desi cred ca o lege poate devansa o organizatie ca CECCAR :lostit (13):
Lily



#15 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 05 February 2007 - 11:20 PM

CITAT(Lili Pet @ Feb 5 2007, 11:59 PM) <{POST_SNAPBACK}>
interesant am citit pe news ca nu mai este necesara experienta pentru a accede la examenul de expert contabil si totodata ca poti sa primesti certificat de inregistrare fiscala ca si persana fizica dar va fi oare ok din punct de vedere legal desi cred ca o lege poate devansa o organizatie ca CECCAR :lostit (13):

Ai dreptate,in ceea ce priveste legea care bate CECCAR-ul.
Ia si citeste de aici

Fisiere atasate





#16 carmen13

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 February 2007 - 01:20 PM

daca nu am terminat facultate economica dar am absolvit masterul la ASE - CIG audit financiar contabil si consiliere, de ce nu pot da la experti? in prezent sunt ultimul an de stagiu la conta autorizati cu studii medii



#17 Guttuso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 14 July 2010 - 10:43 AM

studii medii si un curs de conta ce drepturi ai?
facultate cu profil economic, dar fara curs ce drepturi ai?
facultate cu profil atlul decat economic si master cu profil economic ce drepturi ai?
facultate cu profil economic si curs de conta ce drepturi ai?
facultate cu profil economic, master in economie si curs ce drepturi ai?



#18 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 July 2010 - 01:32 PM

Mai bine ai lua doar cazul care te intereseaza, in functie de ce studii ai, ce studii mai vrei sa faci si ce profesie vrei sa urmezi (si la ce nivel).
Vorbind doar de profesii economice as putea raspunde, cu o mica doza de aproximatie, astfel:
- in cazul 1: poti deveni, contabil, gestionar, contabil autorizat, casier;
- in cazul 2: daca ai facultate economica esti deja economist si nu-ti mai trebuie alt curs decat daca vrei sa devii expert-contabil, doctor in economie, absolvent ACCA;
- in cazul 3: poti sa devii contabil, contabil autorizat, economist, dar nu si expert contabil, decat poate dupa un doctorat in economie;
- in cazul 4: ca la cazul 2 (nu mai ai nevoie de curs de conta, care se face in facultate, decat pentru aspecte noi sau aprofundarea cunostintelor);
- in cazul 5: ca la cazul 2 (masterul este un atu in plus la CV sau ai drept sa faci doctorat).

Aceasta postare a fost editata de nopris: 14 July 2010 - 01:36 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#19 Guttuso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 14 July 2010 - 01:57 PM

dar in niciuna din situatii nu poti devenii contabil autorizat, banuiesc ca trebuie sa sustii examenul de la ceccar. zic bine?



#20 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 July 2010 - 03:54 PM

Profesia de contabil autorizat se obtine de un absolvent de liceu prin examene si stagiu la CECCAR si este un contabil cu studii medii mai bine cotat decat unul simplu (neautorizat de CECCAR).
Expert contabil este un economist (absolvent de facultate economica) si care mai da examenele la CECCAR (si stagiul de 3 ani), obtinand astfel dreptul de a semna bilantul unei firme fara a fi angajatul ei sau de a-si face firma de contabilitate. Dar si un economist (care nu e expert) poate semna bilant la firma la care e angajat ca director economic sau contabil sef.
Vezi http://www.ceccar.ro/?P=F59

Aceasta postare a fost editata de nopris: 14 July 2010 - 03:57 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL