Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu medical - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu medical

6 replies to this topic

#1 maria_23

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Alba Iulia

Postat 03 August 2006 - 11:00 AM

Buna

am un concediu medical pentru o persoana care nu are 6 luni lucrate,salariu e de 700 ron. CM e pentru 3 zile ,intrerupere 2 zile si apoi inca 3 zile . Ma puteti ajuta ? Sa-mi spuneti cum se calculeaza ,ce trebuie sa fac? Nu am mai avut pana acum CM

Multumesc

Contractul de munca al persoanei este din 15.05.2006 iar concediu medical este pentru urgente cod 06
maria



#2 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 03 August 2006 - 11:08 AM

Sa-ti aduca o adeverinta de venitul realizat de la ultimul loc de munca ca sa poti intregi stagiul pt. baza de calcul. Sau pur si simplu calculezi media pe perioada lucrata la voi (fiind urgente, cod 06, nu e obligatorie stagiul complet). Daca era cod 01 si nu aduce adeverinta, nu-i plateai deloc concediul med.

Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#3 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2006 - 01:11 PM

pt urgenta minim trebuie 4 luni

atentie : daca medicalul e intrerupt si are zile lucratoare lipsa, atunci trebuie considerat ca fiind 2 concedii, deci al doilea nu se plateste integral din Fnuass, ci se desparte pe cat plateste unitatea si cat fnuass



#4 carmen45

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 03 August 2006 - 01:26 PM

[quote name='mihavesa' date='Aug 3 2006, 02:11 PM' post='96150']
pt urgenta minim trebuie 4 luni

Unde scrie ca trebuie stagiu minim 4 luni pentru cod 06???



#5 simona barbuceanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:pitesti
  • Interests:salarii, cm, legislatie, contabilitate

Postat 03 August 2006 - 03:22 PM

[quote name='carmen45' date='Aug 3 2006, 02:26 PM' post='96152']
[quote name='mihavesa' date='Aug 3 2006, 02:11 PM' post='96150']
pt urgenta minim trebuie 4 luni

Unde scrie ca trebuie stagiu minim 4 luni pentru cod 06???

[/quote]

DC CM ESTE PE COD 6 POTI SA-L BAGI LA PLATA PT CA PT ACEST COD NU ESTE NEVOIE DE STAGIU
DE COTIZARE, MAI SUNT INCA 2-3 CODURI DE CM PT CARE NU ESTE NECESARA COTIZAREA DE CEL PUTIN 6
LUNI; PT AL DOILEA CM DC ESTE IN CONTINUAREA PRIMULUI DESI IMI GREU SA CRED ACEST LUCRU
POTI SA-L PLATESTI ,
DC A MAI LUCRAT IN ALTA PARTE SA ADUCA ADEVERINTA DE LE ULTIMUL LOC DE MUNCA , IN FELUL ACESTA
POTI SA-I PLATESTI CM FARA PROBLEME;

PS: DC NU AI INTELES CE AM VRUT SA SPUN, DA SI TU MAI MULTE DETALII, EVENTUAL CODURILE
PT CARE AU FOST ACORDATE CM,
SIMONA 79



#6 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 03 August 2006 - 07:17 PM

Simona, te rog nu mai scrie integral cu majuscule!

Da impresia de parca te-ai rasti la noi si pe deasupra oboseste ochii.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#7 IRINA05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CONSTANTA

Postat 03 August 2006 - 10:36 PM

Ajutati-ma va rog !!!!! :wacko:
Ce sa fac in cazul unei salariate cu concediu de maternitate, program partial, fara stagiu integral si fara sa fi lucrat in alta parte ( iese din somaj la 01.10.2005, se angajeaza la noi in 15.04.2006 si se preconizeaza ca va naste in jur de 15.09.2006). Va rog un raspuns urgent .
PS Inca nu a intrat in cm.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL