Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen aptitudini octombrie 2006 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


examen aptitudini octombrie 2006

98 replies to this topic

#1 RI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 05 August 2006 - 11:57 AM

Stie cineva ce cursuri se organizeaza inainte de examenul de aptitudini din octombrie 2006( 21-22 oct 2006)?



#2 zoltan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Location:Mures
  • Interests:ascunse :)

Postat 08 August 2006 - 11:17 PM

dar cat de sigur e aceasta informatie a ta ptr ca inca pe siteul ceccar nu e afisat nimic, la filiale nu se stie nimic !

daca esti dintre cei care au organizat/gandit examenul de Consultant fiscal....fereste-te de mine !!!



#3 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 09 August 2006 - 09:40 AM

Vezi postareaRI, la Aug 5 2006, 12:57 PM, a spus:

Stie cineva ce cursuri se organizeaza inainte de examenul de aptitudini din octombrie 2006( 21-22 oct 2006)?

Examenul se da o data pe an de regula, iar anul asta s-a dat.



#4 Simo121

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 09 August 2006 - 10:34 AM

Vezi postareaclaudiaionela, la Aug 9 2006, 07:40 AM, a spus:

Vezi postareaRI, la Aug 5 2006, 12:57 PM, a spus:

Stie cineva ce cursuri se organizeaza inainte de examenul de aptitudini din octombrie 2006( 21-22 oct 2006)?

Examenul se da o data pe an de regula, iar anul asta s-a dat.


examenul e pe 21-22 octombrie.



#5 dogy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 09 August 2006 - 10:37 AM

Anul asta se da sigur in octombrie si a aparut si pe site ceccar.ro, la sectiunea tematica -examen aptitudini
http://www.ceccar.ro/?P=F214
In general examenul de aptitudini se da in toamna. In martie se organizeaza sesiune speciala de examene care am inteles ca nu e obligatoriu sa se organizeze in fiecare an.
Asa ca aveti grija si bafta multa!



#6 maris camelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:deva

Postat 25 August 2006 - 10:23 AM

buna, v-ati apuca de citit tematica pentru examenul din octombrie 2006,
am citit tematica dar inca nu m-am apucat de citit si cu atat mai mult de invatat , inca incerc sa fac rost de problemele de conta din cartea de grile si stusii de caz. sper sa apucam sa invatam ceva, are cineva problemele rezolvate? nu mai am timp sa le fac pe toate.
camelia maris



#7 Diana_Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 25 August 2006 - 11:24 AM

Buna,
Si eu o sa dau examen in octombrie, la filiala prahova mi-au spus ca se vor organiza cursuri de doctrina si deontologie profesionala, obligatorii prin septembrie.
Despre ce carte de grile si studii de caz va referiti? Cea de la acces, ca am inteles ca pt exam de aptitud nu e nici o carte. Daca gresesc, corectati-ma, va rog.



#8 cancerus

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 August 2006 - 01:34 PM

Vezi postareaDiana_Gabriela, la Aug 25 2006, 12:24 PM, a spus:

Buna,
Si eu o sa dau examen in octombrie, la filiala prahova mi-au spus ca se vor organiza cursuri de doctrina si deontologie profesionala, obligatorii prin septembrie.
Despre ce carte de grile si studii de caz va referiti? Cea de la acces, ca am inteles ca pt exam de aptitud nu e nici o carte. Daca gresesc, corectati-ma, va rog.

la filiala Constanta mi s-a spus ca se vor da aceleasi grile din cartea cu testele grila pentru examenul de acces la profesie.Asadar, daca are cineva raspunsurile complete, le-as vrea si eu.



#9 magdan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 31 August 2006 - 06:06 PM

Buna dragilor,
Am intrat si eu in panica cu examenul din 21-22 octombrie.
Am fost la ceccar si am aflat ca examenul nu e deloc usor, tematica este pe site si de acolo se vede ce mult este de invatat. Cartea de grile de la acces este valabila si la aptitudini- costa 60 ron-, pentru ca de aici se vor da studiile de caz plus teste grila din deontologie. Mai este o carte cu sinteze, teste grila si studii de caz IFRS recomandata tot de ei.
Am aflat ca se fac si cursuri obligatorii pentru acest examen, de deontologie si expetiza ce costa 250 si 150, iar taxa de examen este de 450.
Asadar 850 lei dintr-un foc. Daca nu ati achitat stagiatura, mai puneti 50 ron pentru fiecare an=150, iar daca sunteti in sistem colectiv, inca 50ron pe fiecare curs semestrial=300ron. Mai puneti si cartile cumparate pe parcurs...
E descurajant daca faci un total si compari cu serviciile/ consultanta oferita de ceccar in acesti 3 ani de stagiu. Eu cel putin a trebuit sa studiez singura, sa mai intreb unul doi colegi experti , dar care tot teorie mai mult stiu decat practica referior la temele date de ceccar.
Dar asta e meseria si trebuie sa o facem ca profesionisti.
Dragilor hai macar studiile de caz pe care le avem sa le facem sa circule, si alte teme, referate. Am trimis pe expert_contabil2006@yahoo.com parola ec2006, sudiile de caz ce au fost pe site ceccar bucuresti pentru examenul din martie.
Daca cineva are cartea de teste si sinteze vreau sa o xeroxez contra cost( va amotizati si voi costul ei).
keep in touch



#10 Diana_Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 01 September 2006 - 01:16 PM

Buna tuturor,

Am fost si eu azi la ceccar, la o filiala si am primit aceleasi raspunsuri: se vor da studii de caz (din cartea de acces si din cartea de sinteze, teste grila IFRS de Garbina si Bunea) si 125 intrebari din deontologie. Insa la intrebarile din deontologie au zis ca nu sunt grila, trebuie sa raspundem noi. Daca mai intreaba cineva, poate aflam care e adevarul.

Cursurile sunt obligatorii de deontologie si expertiza.

E de bun augur initiativa de a circula informatii, teme si alte referate.
Eu sunt din Ploiesti, daca pot sa te ajut cu cartea de teste si sinteze, da un semn.



#11 RI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 05 September 2006 - 11:58 AM

N se va da nimic grila , doar studii de caz la conta , intrebari la audit , fiscalitate , deontologie , si altele.
Asta o stiu de la CECCAR Bucuresti.



#12 VASILE MONICA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 September 2006 - 12:53 PM

Buna Diana,

si eu sunt din Ploiesti si am sa dau examenul acum in oct 2006.
am sunat la CECCAR si mi-au spus ca urmeaza sa ne anunte in cateva zile cand incep cursurile de pregatire.

poate tinem legatura.

monica



#13 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 September 2006 - 11:13 AM

pentru magdan:


Eu am cartea de grile, pot sa ti-o imprumut.
Am si raspunsuri la mare parte din studiile de caz.
Daca ai nevoie si pot sa te ajut, lasa-mi o adresa de mail.
miri



#14 RI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 06 September 2006 - 07:14 PM

Vezi postareamirela 13, la Sep 6 2006, 12:13 PM, a spus:

pentru magdan:


Eu am cartea de grile, pot sa ti-o imprumut.
Am si raspunsuri la mare parte din studiile de caz.
Daca ai nevoie si pot sa te ajut, lasa-mi o adresa de mail.


Mirela te rog trimite-mi si mie ce rezolvari ai tu !
Multam!
Adresa mea este rozionescu@yahoo.com



#15 magdan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 September 2006 - 09:48 AM

E cineva din Iasi, Bacau sau Piatra Neamt care da examen aptitudini in octombrie?
Hai sa vorbim pe mail : trimite un mesaj privat.



#16 dabuf

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 September 2006 - 01:39 PM

au inceput inscrierile pentru examenul de aptitudini din octombrie



#17 BMaria

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 11 September 2006 - 12:06 AM

Doresc informatii de la cei care au trecut deja prin acest examen. din ce s-au pregatit -efectiv cum a decurs examenul.



#18 ileana_d

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 September 2006 - 01:47 PM

Dragilor, eu acum am intrat prima data pe forum si am vazut ce mult s-au ajutat cei care au dat in iulie examenul de acces...Haideti si noi, cei care dam acum examenul de aptitudini sa vorbim, sa ne consultam..Cine e dragut si stie cam ce s-a dat la acest examen in martie sau in anii anteriori, l-as ruga sa ne raspunda...Macar daca se da tot grila si daca se da la fel, la toate materiile?



#19 maris camelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:deva

Postat 12 September 2006 - 10:39 AM

are cineva rezolvarile din cartea de teste din care se dau problemele anul acesta? s-ar putea, daca nu cer prea mult, sa mu le de-a si mie cineva? nu mai avem timp sa le rezolvam singuri pe toate. timpul fiind scurt, abia daca reusim sa parcurgem o data materia, veti citi toata bibliografia sau numai ce este de actualitate.(codul fiscal 2006, ias-uri, testele grila, codul comercial roman, audit, expertiza, evaluari),
:024: adresa mea este : camey12@yahoo.com, am primit si eu un Cd cu ceva rezolvari dar nu am apucat sa vad daca sunt corecte,

spor la invatat , si sa auzim de bine

Vezi postareamirela 13, la Sep 6 2006, 12:13 PM, a spus:

pentru magdan:


Eu am cartea de grile, pot sa ti-o imprumut.
Am si raspunsuri la mare parte din studiile de caz.
Daca ai nevoie si pot sa te ajut, lasa-mi o adresa de mail.


te rog trimite-mi si mie raspunsurile pe care le ai si adresa ta sa -ti trimit si eu ce am primit de la un coleg ce a dat in martie, adresa mea este camey12@yahoo.com

spor la invatat, camy
camelia maris



#20 RI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 12 September 2006 - 12:35 PM

Dragilor nu se da nimic grila. Se vor organiza cursuri la CECCAR incepand cu 01.10.2006 pe deontologie si studii de caz.
Daca stie cineva cum s-a dat in martie spuneti-mi si mie.
Adresa mea este rozionescu@yahoo.com






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL