Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen aptitudini octombrie 2006 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


examen aptitudini octombrie 2006

98 replies to this topic

#21 ileana_d

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 September 2006 - 03:08 PM

Vezi postareamaris camelia, la Sep 12 2006, 11:39 AM, a spus:

are cineva rezolvarile din cartea de teste din care se dau problemele anul acesta? s-ar putea, daca nu cer prea mult, sa mu le de-a si mie cineva? nu mai avem timp sa le rezolvam singuri pe toate. timpul fiind scurt, abia daca reusim sa parcurgem o data materia, veti citi toata bibliografia sau numai ce este de actualitate.(codul fiscal 2006, ias-uri, testele grila, codul comercial roman, audit, expertiza, evaluari),
:024: adresa mea este : camey12@yahoo.com, am primit si eu un Cd cu ceva rezolvari dar nu am apucat sa vad daca sunt corecte,

spor la invatat , si sa auzim de bine

Vezi postareamirela 13, la Sep 6 2006, 12:13 PM, a spus:

pentru magdan:


Eu am cartea de grile, pot sa ti-o imprumut.
Am si raspunsuri la mare parte din studiile de caz.
Daca ai nevoie si pot sa te ajut, lasa-mi o adresa de mail.

te rog trimite-mi si mie raspunsurile pe care le ai si adresa ta sa -ti trimit si eu ce am primit de la un coleg ce a dat in martie, adresa mea este camey12@yahoo.com

spor la invatat, camy
Camy, te rog frumos imi poti trimite si mie ce ai de la colegul care a dat in martie si daca mai si altceva in legatura cu acest examen? Adresa mea este: ilephianan@yahoo.com. Multumesc!



#22 Roxana Milas

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 12 September 2006 - 04:49 PM

cami poti sa imi trimiti si mie raspunsurile pe care le ai tu plus cele de la magdan din martie? si iti trimit si eu cele 127 de intrebari si raspunsuri de deontologie. multumesc, roxana

adresa mea este roxana_milas@yahoo.com




#23 Simona Chirita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 September 2006 - 03:46 PM

Dragilor, va rog cine poate sa-mi trimita si mie ce materiale aveti pentru examenul din octombrie, ma adresez acum in mod special celor care au trecut deja prin acest examen in luna martie.
Multumiri pentru magdan care a postat deja pe yahoo e serie de studii e caz propuse pt examenul din martie. Cine poate sa mai posteze asemenea exemple este rugat ffffffff mult sa o faca!!!!!!
Mii de multumiri!!!!!!
Daca credeti ca va este de ajutor eu voi posta pe yahoo pe adresa examenaptitudini2006 parola ceccar rezolvarile de la examenul de acces din iulie 2006.
Va rog pentru utilizatorii acestei adrese sa nu schimbati parola sau sa stergeti mesajele ce se vor posta acolo, haideti sa ne ajutam unii pe ceilalti.
Eu am dat examenul de acces acum in luna iulie, si pentru ca am vechime de peste 3 ani intr-un cabinet de contabilitate am obtinut derogare de la cei trei ani de stagiu, drept pentru care voi putea da si examenul de iesire din stagiu in acelasi an.
Pentru exameul din iulie a fost o solidaritate pe acest forum care m-a uluit pur si simplu, nu as fi reusit sa fac rost de informatii atat de utile fara ajutorul celor cu care am dialogat pe acest forum.
Haideti sa facem si pentru acest examen aelasi lucru, veti vedea ca va fi mult mai usor pentru noi toti.
Pentru cei care vor sa-mi scrie adresa mea de mail este simona.chirita@gmail.com.
BAFTA si spor la invatat!



#24 Roxana Milas

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 14 September 2006 - 09:30 AM

salut!
am atasat fisierul cu intrebarile si raspunsurile din deontologie la adresa examenaptitudini2006@yahoo.com, parola ceccar. asa poate sa le vada toata lumea. bafta!
roxana



#25 VASILE MONICA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 September 2006 - 10:50 AM

Buna,

stie cineva ce sa dat la exemenul de aptitudini din martie sau cel de anul trecut ?
va rog pe cei care stiti sa ne comunicati si noua, ne-ar fi de mare ajutor.

multumesc anticipat
monica



#26 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 14 September 2006 - 11:51 AM

la examen s-au dat studii de caz . pe cine cunosc eu i-a cazut si o problema cu ias-uri.
la oral a doua zi s-au pus intrebari din audit deontologie si evaluare. mai multe nu stiu dar o sa ma intalnesc cu persoana respectiva sapt viitoare.



#27 Mihaela DD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 September 2006 - 10:43 AM

Stie cineva care este perioada de inscriere, ce program au si ce acte sunt necesare pt. inscriere?
La CECCAR suna ori ocupat, ori nu raspunde nimeni la telefon!!!!
Merci!



#28 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2006 - 09:20 PM

Am trimis o serie de materiale - teorie deontologie, rezolvari studii de caz - la adresa expert_contabil2006@yahoo.com acum doua zile.
Nu stiu insa ce se intampla , azi am vrut sa intru si-mi spune ca parola ec2006 nu mai este buna. A schimbat cineva parola? Daca da, va rog postati-o pe site sa poata avea toata lumea acces la aceasta adresa.
Acesta este motivul pentru care am creat adresa - sa-i ajutam pe toti cei care au nevoie, sa ne ajutam unii pe altii. Fiti buni deci, cei care ati schimbat parola de acces, modificati-o din nou in ec2006, cum a fost, sau spune-ti-ne care este noua parola.
miri



#29 RI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 18 September 2006 - 04:51 PM

Din ce am reusit sa aflu una din variante( martie) a fost :



1.
o SC mama si o SC fiica( grup).. SC mama vinde la SC fiica materii prime de 1000 lei , costul de achitie fiind de 800 lei
Se cere sa se determine profitul net intern existent in grup si inregistrarea contabila a acestuia...


REZ 707 % 1000
607 800
371 200


MAMA 4111 = 707 1000


FIICA 371 = 401 1000

DESC GEST 607 = 371 800



2. DETERMINARE FLUX DE TREZORERIE a activ de exploatare, finantare prin cele 2 metode




3. Se dau cateva elemente bilantiere pentru 4 firme..... se cere:FR,cap propriu + interpretare
ANcontabil + AN corijat lichiditate + solvabilitate + interpretare
Care din cele 4 firme are cei mai buni indicatori , argumentare...



4. Se caseaza un mijloc fix inainte de amortizare completa ... in urma casarii rezulta materiale de o anumita valoare si se fac si cheltuieli cu casarea ... se cere sa se specifice influenta acestui fatp asupra sit. fin ale intreprinderii


Cam atat am aflat.
Spor la invatat!

Cine a schimbat parola la expert_contabil2006@yahoo.com va rog sa o afiseze pe site.
Multam!



#30 ELCY

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 19 September 2006 - 01:28 PM

stii cumva raspunsurile de la testele grila ?
adresa mea e lorenaenache@yahoo.com



#31 RI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 20 September 2006 - 09:59 AM

Chiar nu da nimeni examen acum in octombrie ?



#32 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2006 - 01:08 PM

Dupa vreo trei zile de am reusit, in sfarsit, sa reconstitui profilul si sa pot intra in expert_contabil2006@yahoo.com . Am schimbat si parola, sper sa nu o mai modifice nimeni.
Deci puteti intra iarasi cu ec2006.
miri



#33 maryo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:la capatul tarii

Postat 24 September 2006 - 08:38 AM

Buna,

Din cite ati auzit voi, spuneti-mi si mie se poate repeta acest examen?
de cite ori se poate repeta ?

Eu am auzit ca o singura data, ... sper sa nu fie adevarat!
:)



#34 maryo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:la capatul tarii

Postat 24 September 2006 - 11:14 AM

Vezi postareamaryo, la Sep 24 2006, 09:38 AM, a spus:

Buna,

Din cite ati auzit voi, spuneti-mi si mie se poate repeta acest examen?
de cite ori se poate repeta ?

Eu am auzit (de la CECCAR) ca o singura data, ... sper sa nu fie adevarat!
:)




#35 Alina_h

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 27 September 2006 - 09:33 AM

Cine stie ce acte trebuie pt inscrierea la examenul de aptitudini din octombrie 2006?
La filiala de la Cluj ma tot aburesc astia...si nu-mi dau nici un raspuns clar...
Apropo..taxa + cursul = 690 lei :D




#36 madi1205

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 27 September 2006 - 12:03 PM

Vezi postareaAlina_h, la Sep 27 2006, 10:33 AM, a spus:

Cine stie ce acte trebuie pt inscrierea la examenul de aptitudini din octombrie 2006?
La filiala de la Cluj ma tot aburesc astia...si nu-mi dau nici un raspuns clar...
Apropo..taxa + cursul = 690 lei :D

copie buletin identitate
copie legalizata certificat de promovare a exam de acces la profesie
copie legalizata diploma licenta
copie legalizata cartea de munca
fisa postului sau raport intocmit de adm cu privire la activitatile desf in cadrul soc de contabilitate ,membra ceccar, la care esti angajat
2 poze tip legitimatie
cerere de inscriere care ti-o da ceccarul
si taxa



#37 Alina_h

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 27 September 2006 - 12:45 PM

multumesc frumos!!! :)

am o intrebare :...raportul asta intocmit de soc unde lucrez membra CECCAR ce ar trenui sa contina? fisa postului nu am...
daca ai un model sa-mi trimit raman datoare...consali_expert@yahoo.com e adresa mea
multumesc anticipat



#38 Alina_h

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 27 September 2006 - 02:09 PM

Va rog mult de tot...sa-mi zica cineva ce trebuie scris in raportul respectiv... :(



#39 burca lizioara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:navodari,jud.Constanta

Postat 27 September 2006 - 02:44 PM

as dori sa-mi trimiteti si mie materiale pentru examenul din octombrie,pentru contabil autorizat,in special am auzit ca exista o carte cu intrebari si raspunsuri deontologie.Va multumesc.Fiti buni si ajutati-ma si pe mine.

burca_lizioara@ yahoo.com



#40 BMaria

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 28 September 2006 - 08:25 AM

Vezi postareazoltan, la Aug 9 2006, 12:17 AM, a spus:

dar cat de sigur e aceasta informatie a ta ptr ca inca pe siteul ceccar nu e afisat nimic, la filiale nu se stie nimic !
daca esti din Mures si dai acum examenul de aptitudini sau ai cartea de grile 2005, trimite un raspuns aici pe forum






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL