Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen aptitudini octombrie 2006 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


examen aptitudini octombrie 2006

98 replies to this topic

#81 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 15 October 2006 - 10:50 PM

pana acum o saptamana era la bucuresti. urmeaza sa se afiseze la sediu ceccar cta si locatia



#82 lorisalory

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 October 2006 - 04:44 PM

buna. are cineva idee unde pot gasi probleme cu ias-uri?




#83 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 16 October 2006 - 06:03 PM

vezi in pag 4 mbv6969 a suscris la un grup , subscrie si tu msi vei gasi



#84 lorisalory

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 October 2006 - 06:58 PM

mersi :)



#85 RI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 18 October 2006 - 08:32 AM

Are cineva cartea Dlui Toma de evaluare?
As avea nevoie de cateva informatii si anume ce incadreaza el la active fictive :

chelt dezv
brevete
chelt constituire
ch avans
fd. comercial

Intreb asta deoarece la curs la Tehnic Club brevetele s-au incadrat la active fictive , iar aseara Dl. Caloian a spus ca dupa parerea sa ele nu sunt fictive deoarece pot fi tranzactionate in timpul vietii intreprinderii.

Si cum in majoritatea studiilor de caz se pune accentul pe o delimitare clara cine are cartea ne poate spune exact?

Multam!



#86 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 18 October 2006 - 09:45 PM

ce s-a predat marti si miercuri in Tehnic Club? numai doctrina sau si conta?



#87 Mihaela DD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 October 2006 - 10:00 AM

Salut,
Despre locul, ora de desfasurare a examenului, actele cu care ne prezentam la examen se stie ceva pana acum?



#88 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 19 October 2006 - 10:09 AM

la cta ni s-a spus ora 9 cu buletin si cht -taxa examen , UNIVERSITATEA TITU MAIORESCU



#89 Mihaela DD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 October 2006 - 10:19 AM

Vezi postareacameliatin, la Oct 19 2006, 11:09 AM, a spus:

la cta ni s-a spus ora 9 cu buletin si cht -taxa examen , UNIVERSITATEA TITU MAIORESCU


Buna,
Te referi la locatia din Bucuresti, pt. ca inteleg ca esti din Constanta (nu stiu daca toata lumea da in Bucuresti). Daca da, poti sa-mi spui te rog adresa acestei universitati?
Multumesc



#90 roro

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 October 2006 - 07:06 PM

S-au afisat pe www.ceccarbuc.ro listele cu cei care vor da examen la Bucuresti (se pare ca sunt si din Ilfov, Prahova, Constanta...), salile, ora si conditiile de intrare in examen. Bafta tuturor!



#91 zoltan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Location:Mures
  • Interests:ascunse :)

Postat 19 October 2006 - 07:48 PM

Bafta si ardelenilor de la Cluj Napoca !!!!!!!!!!!!!!
B)
daca esti dintre cei care au organizat/gandit examenul de Consultant fiscal....fereste-te de mine !!!



#92 zoltan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Location:Mures
  • Interests:ascunse :)

Postat 19 October 2006 - 08:12 PM

observ ca si pe site-ul ceccar sunt toate listele afisate:
ceccar

Cluj: Universitatea Babes Bolyai - Facultatea de Stiinte Economice si Gestiunea Afacerilor, str. Teodor Mihali nr. 58-60, Cluj-Napoca.

Filiale arondate: Cluj, Alba, Bistrita, Brasov, Covasna, Harghita, Maramures, Mures, Salaj, Satu Mare, Sibiu


Timis: Politehnica Timisoara - Facultatea de Mecanica, bd. Mihai Viteazu nr. 1, Timisoara.

Filiale arondate: Timis, Arad, Bihor, Caras-Severin, Hunedoara



Craiova: Facultatea de Automatizari si Calculatoare, bd. Decebal nr. 107 (vis-à-vis de Electroputere Craiova), Craiova.

Filiale arondate: Arges, Dambovita, Dolj, Gorj, Mehedinti, Olt, Teleorman, Valcea


Iasi: Universitatea Alexandru Ioan Cuza - Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor - Corpul B, bd. Carol I, nr. 11, Iasi.

Filiale arondate: Iasi, Botosani, Bacau, Braila, Galati, Neamt, Suceava, Tulcea, Vaslui, Vrancea
daca esti dintre cei care au organizat/gandit examenul de Consultant fiscal....fereste-te de mine !!!



#93 IORDACHE GEORGETA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:INFORMATII LEGISLATIVE

Postat 20 October 2006 - 01:31 PM

Vezi postareamirela 13, la Sep 6 2006, 12:13 PM, a spus:

pentru magdan:


Eu am cartea de grile, pot sa ti-o imprumut.
Am si raspunsuri la mare parte din studiile de caz.
Daca ai nevoie si pot sa te ajut, lasa-mi o adresa de mail.


Buna Mirela,
Am o rugaminte. Poti sa-mi trimiti si mie pe mail raspunsurile la studiile de caz ptr examenul de aptitudini?
Mersi mult ginapcs2001@yahoo.com
Bafta la toata lumea
Gina



#94 BMaria

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 24 October 2006 - 11:01 PM

Varianta 3 examen aptitudini Contabil autorizat cu studii medii

1.Sa se contabilizeze:
-obtinerea unui brevet din cercetare in val de 40 mil.
-amortizarea aferenta unei luni in val de 8 mil
-vanzarea brevetului cu 10 mil-(si scoaterea din evidenta?) cu 10 mil (nu era foarte clar enuntul -daca era cu TVA inclus sau plus TVA)
2. Intr-un depozit de materii prime ...
-stoc initaial de 100 kg la cost de achizitie de 10000 lei/kg
-cumparari in cursul lunii 300 kg la 12000 lei/kg
-consum de 200 kg
-lipsa de inventar 50 kg
-stoc final 150 kg
Lipsa de inventar se imputa gestionarului la pretul de 20000 lei/kg si TVA 19% Creanta fata de gestionar se recupereaza din salarul lui. Se utilizeaza inventarul intermitent, se cer inregistrarile contabile, daca evidenta materiilor prime se tine la cost standard de 10000 lei/kg.
3.Fie societatea M cu un capital 200 mil format din 20.000 actiuni cu val nominala de 10.000 u.m. Actiunea este evaluata la 12.000 u.m. Soc. decide sa emita 10.000 actiuni noi, in numerar la un pret de emisiune de 10.800 u.m., actiunile sunt eliberate in proportie de 50% cu ocazia subscrierii. Prima de emisiune este eliberata integral la subscriere. Sa se calculeze valoarea unui drept de subscriere si sa se prezinte pozitia vechiului actionar

Deontologie
1.In ce consta stagiul pt. a participa la examenul de aptitudini pt. contabil autorizat?
2.Ce inseamna integritatea?
3.Cum se rezolva conflictele de etica conform Codului etic?
4.Obligatiile filialelor pe linia comunicarii cu membri.
5.Contolul de calitate asupra serviciilor efectuate de membrii corpului.
6.Competenta profesionala

La oral: Integritatea si o intrebare care era destul de ciudat formulat despre sursele de venituri ale CECCAR.

La alta varianta am auzit ca a fost ceva de productie, diferenta nefavorabila de cheltuieli de productie, credit bancar cu rambursare de doi ani cu dabanda de 10% ...numai de contabilizat nu de interpretat, nimic IAS.



#95 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2006 - 01:08 PM

Multumim, Mariana.


Poate si cei care au dat examen pt. expert contabil, in masura in care isi mai aduc aminte, posteaza variantele pe care le-au avut.


Multumim mult!
miri



#96 viulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:contabilitate

Postat 28 October 2006 - 08:03 PM

Vand cartea nou-nouta de grile pe 2006 pentru examenul de acces si aptitudini pt. experti-contabili si contabili autorizati.
iulia



#97 BMaria

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 30 October 2006 - 08:59 AM

Vezi postareaviulia, la Oct 28 2006, 08:03 PM, a spus:

Vand cartea nou-nouta de grile pe 2006 pentru examenul de acces si aptitudini pt. experti-contabili si contabili autorizati.

Daca esti din Cluj - asi dori sa intru in contact cu persoana care a stat langa mine la examen stiu ca era din Cluj, si se numea B... Ana (CASM), peste 40 de ani. Nu-i stiu nici numele complet, a luat si ea examenul. Daca poti sa ma ajuti cu numele intreg, nr. de telefon sa pot vorbi cu ea. Daca stiti ceva doresc raspuns la gongo@rdslink.ro



#98 crisani77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 March 2007 - 12:53 PM

am dat examen in oct 2006 si nu am luat pentru ca nu am stiut dupa ce sa ma pregatesc mai bine.Am raspunsuri la problemele din cartea de teste dar nu stiu cum sa ajung la ele.Am inteles ca majoritatea sunt luate din cartile lui Feleaga.Dar care sunt acelea, unde le pot gasi pentruachizitioanre.Sunt disperata pentru ca nici nu prea am timp la dispozitie , avand un bebe de 7 luni.Va rog sa ma ajutati cu sugestii la mail crisani77@yahoo.com.
Va multumesc anitcipat
cristina
:pullhair: :pullhair:



#99 camistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:

Postat 24 March 2007 - 10:40 AM

vezi ca un coleg dragut a pus pe una din adresele urmatoare niste pag din carti scanate, mie mi-a cazut de acolo 2 subiecte adresele:
expert_contabil@yahoo.com parola ec2006 sau examenaptitudini2006@yahoo.com parola ceccar si iasurile






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL