Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
scoatere din uz autoturism leasing avariat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


scoatere din uz autoturism leasing avariat

5 replies to this topic

#1 larolandgrup

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 August 2006 - 12:47 PM

am urmatoarea situatie:

am un autoturim cumparat in leasing financiar, la care am apucat sa platesc vreo 3 rate, dupa care auto a fost facut praf.Firma de leasing mi-a dat o masina noua, la care s-a deschis un alt contract de leasing, pentru care a emis factura de avans.Totodata mi-a emis factura pentru inchiderea vechiului contract de leasing.Asiguratorul a facut plata direct catre firma de leasing, de unde eu am primit o adresa prin care mi se aduce la cunostinta acest lucru si faptul ca din respectiva suma au fost platite factura finala la leasing-ul vechi cat si factura de avans ptr.noul leasing.
Acum eu am urmatoarele nelamuriri: cum fac eu scoaterea din uz a autoturismului vechi (epava) si cum pac plata (practic compensarea platilor catre firma de leasing),in conditiile in care prin conturile mele nu a trecut nici un leu de la asigurator?

Cred ca-mi scapa ceva!!! :angry2:


Ma poate scoate cineva din ceata?!
Multumesc anticipat!



#2 gabi.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 August 2006 - 01:22 PM

intreaba-ti firma de leasing
asiguratorul a acoperit paguba in intregime (asa ar treb la CASCO) a masinii vechi (adica avans+rate+val reziduala)
daca da, la contractul vechi treb acoperite de asig si cele trei rate platite de tine
daca le-a acoperit, problema e rezolvata
treb sa-ti continue noul contract cu rata 4, o sa ai aceeasi val in valuta in 213, 167, 1687, 471, o sa inreg doar dif de curs si modifici amortizarea
asa ca trimite si tu o adresa la firma de leasing, ca ai inteles de factura finala si cea de noul avans si intreaba-i unde au inregistrat primele 3 rate ale tale
poate au uitat de ele ... adule aminte




#3 doina74

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:otopeni

Postat 01 October 2006 - 10:23 PM

Buna ziua,
Am si eu o problema asemanatoare.S-au platit 4 rate la un autoturism, dupa care a fost accidentat.Ulterior am primit de la furnizor o factura care arata in felul urmator:
sold de plata in cadrul clf: 39473
dif de pret in cadrul clf: -1435
taxa management: 896
epava: -7893
tva : 5898
---------------------------------------------------
rest de plata: 36939
Ma poate ajuta cineva cu conturile in care trebuie sa inregistrez aceste sume?
Multumesc.



#4 andra9_80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 04 October 2006 - 11:57 AM

Vezi postarealarolandgrup, la Aug 7 2006, 01:47 PM, a spus:

am urmatoarea situatie:

am un autoturim cumparat in leasing financiar, la care am apucat sa platesc vreo 3 rate, dupa care auto a fost facut praf.Firma de leasing mi-a dat o masina noua, la care s-a deschis un alt contract de leasing, pentru care a emis factura de avans.Totodata mi-a emis factura pentru inchiderea vechiului contract de leasing.Asiguratorul a facut plata direct catre firma de leasing, de unde eu am primit o adresa prin care mi se aduce la cunostinta acest lucru si faptul ca din respectiva suma au fost platite factura finala la leasing-ul vechi cat si factura de avans ptr.noul leasing.
Acum eu am urmatoarele nelamuriri: cum fac eu scoaterea din uz a autoturismului vechi (epava) si cum pac plata (practic compensarea platilor catre firma de leasing),in conditiile in care prin conturile mele nu a trecut nici un leu de la asigurator?

Cred ca-mi scapa ceva!!! :angry2:


Ma poate scoate cineva din ceata?!
Multumesc anticipat!

scumpa mea nu-ti scapa tie nimic...ei sunt niste imbecili ca sa nu le spun altfel
am cazuri asemanatoare la greu cu firmele de leasing si cu firmele de asigurare
:ninja: eu ii dau in judecata...simplu ca buna ziua ..
si daca vorbesti despre raiffeisen leasing sau bcr leasing..atunci aliniaza-te pentru darea in judecatata
:angry: uffffffff



#5 cetina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2006 - 10:37 PM

Vezi postareaandra9_80, la Oct 4 2006, 12:57 PM, a spus:

Vezi postarealarolandgrup, la Aug 7 2006, 01:47 PM, a spus:

am urmatoarea situatie:

am un autoturim cumparat in leasing financiar, la care am apucat sa platesc vreo 3 rate, dupa care auto a fost facut praf.Firma de leasing mi-a dat o masina noua, la care s-a deschis un alt contract de leasing, pentru care a emis factura de avans.Totodata mi-a emis factura pentru inchiderea vechiului contract de leasing.Asiguratorul a facut plata direct catre firma de leasing, de unde eu am primit o adresa prin care mi se aduce la cunostinta acest lucru si faptul ca din respectiva suma au fost platite factura finala la leasing-ul vechi cat si factura de avans ptr.noul leasing.
Acum eu am urmatoarele nelamuriri: cum fac eu scoaterea din uz a autoturismului vechi (epava) si cum pac plata (practic compensarea platilor catre firma de leasing),in conditiile in care prin conturile mele nu a trecut nici un leu de la asigurator?

Cred ca-mi scapa ceva!!! :angry2:


Ma poate scoate cineva din ceata?!
Multumesc anticipat!

scumpa mea nu-ti scapa tie nimic...ei sunt niste imbecili ca sa nu le spun altfel
am cazuri asemanatoare la greu cu firmele de leasing si cu firmele de asigurare
:ninja: eu ii dau in judecata...simplu ca buna ziua ..
si daca vorbesti despre raiffeisen leasing sau bcr leasing..atunci aliniaza-te pentru darea in judecatata
:angry: uffffffff

Buna seara!
Ceva asemanator am si eu.societatea de leasing este alpha leasing.dar te rog frumos sa-mi explici ce ai vrut sa spui cu ,,...ei sunt niste imbecili ca sa nu le spun altfel ''



#6 cetina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2006 - 11:03 PM

Tocmai am preluat contabilitatea unei firme care se ocupa cu inchirierea de atv-uri.Acestea au fost achizitionate printr-un ctr de leasing fin.Au asig CASCO.Unul dintre atv-uri a fost avariat complet(dauna totala) si soc de asig a acordat un procent de 80% din val asigurata.Din acest ctr s-au platit 3 rate.Din adresa pe care cei de la asig au trimis-o celor de la leasing am retinut urm:
-despagubire 80% din val asig (val asig=5272euro;despagubire=4217.60euro)
-din 4217.60 asiguratorul deduce rata2 de asig in intregime (475euro) si ratele 3+4 de asig pt atv-ul avariat (130.37euro)
-diferenta este virata in contul soc de leasing.
Contractul continua cu rata 4(o factura cu valoare mult mai mare decat r2 si r3).Nu sunt sigura ce reprezinta.De asemenea nu-mi dau seama cum inregistrez plata daunei de la asigurator la leasing.Nici prin contul meu nu a trecut vreun leu.
V-as fi reconoscatoare daca m-ati scoate putin din ceata (ce inregistrari trebuie sa fac in continuare). :wacko:
Va multumesc anticipat.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL