Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ord. 35/2006 - vector fiscal nou ? decl. 010 ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


Ord. 35/2006 - vector fiscal nou ? decl. 010 ?

131 replies to this topic

#121 lucyan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:

Postat 22 February 2007 - 06:41 PM

As dorii sa atrag atentia asupra unor aspecte legate de incadrarea in categoria de microintreprindere conform legii 346 conform careia :
Art. 6 - (1) Datele utilizate pentru calculul numărului mediu anual de salariați, cifra de afaceri netă anuală și activele totale sunt cele raportate în situațiile financiare aferente exercițiului financiar precedent, aprobate de adunarea generală a acționarilor sau asociaților.
(2) Dacă la data întocmirii situațiilor financiare anuale întreprinderea nu se mai încadrează în plafoanele stabilite la art. 3 și 4, aceasta nu își va pierde calitatea de întreprindere mică, mijlocie sau microîntreprindere decât dacă depășirea acestor plafoane se produce în două exerciții financiare consecutive.
(3) În cazul unei întreprinderi nou-înființate, ale cărei situații financiare nu au fost aprobate, în condițiile legii, datele cu privire la numărul mediu anual de salariați, cifra de afaceri anuală netă și activele totale se determină în cursul exercițiului financiar și se declară pe propria răspundere de către reprezentantul/reprezentanții întreprinderii în cauză.


Ma intreb si va intreb si pe voi ca cei de la finante nu m-au lamurit au zis ca pe ei nu-i intereseaza treaba asta :
1. Care situatii financiare anuale sunt luate in calcul pentru calculul criteriilor respective ?
2. A luat cineva in calcul aliniatul 2. al articolului 6 ? ...pentru ca am vazut la ghiseu cum functionara respectiva explica unei doamne sa nu depuna declaratia 100 daca are peste 9 salariati ..adica la modul simplist ai 10 salariati depui...nu ai nu depui.....cred ca o sa iasa o treaba interesanta cu microintreprinderile astea ... :biggrin:



#122 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 22 February 2007 - 08:53 PM

Vezi postarealucyan, la Feb 22 2007, 06:41 PM, a spus:

2. A luat cineva in calcul aliniatul 2. al articolului 6 ? ...pentru ca am vazut la ghiseu cum functionara respectiva explica unei doamne sa nu depuna declaratia 100 daca are peste 9 salariati ..adica la modul simplist ai 10 salariati depui...nu ai nu depui.....cred ca o sa iasa o treaba interesanta cu microintreprinderile astea ... :biggrin:

... pai da ... daca ai 10 salariati depui declaratia LUNAR, asta e o mare prostie. :lostit (13): :pullhair: :frusty:

Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#123 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 22 February 2007 - 09:44 PM

Dzsygy, n-ai inteles ce vrea sa zica Lucyan.
Poti sa ai si 15 angajati intr-o luna. Legea 346 se refera la numarul mediu anual de salariati.



#124 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 22 February 2007 - 10:05 PM

Vezi postareaBrigante, la Feb 22 2007, 09:44 PM, a spus:

Dzsygy, n-ai inteles ce vrea sa zica Lucyan.
Poti sa ai si 15 angajati intr-o luna. Legea 346 se refera la numarul mediu anual de salariati.

DA exact cum zici, m-am exprimat gresit :lostit (13): daca ai nr. mediu anual peste 9 salariati, (ex. dat de mine 10 salariati)
Merci.
Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#125 lucyan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:

Postat 22 February 2007 - 10:50 PM

Vezi postarealucyan, la Feb 22 2007, 06:41 PM, a spus:

As dorii sa atrag atentia asupra unor aspecte legate de incadrarea in categoria de microintreprindere conform legii 346 conform careia :
Art. 6 - (1) Datele utilizate pentru calculul numărului mediu anual de salariați, cifra de afaceri netă anuală și activele totale sunt cele raportate în situațiile financiare aferente exercițiului financiar precedent, aprobate de adunarea generală a acționarilor sau asociaților.
(2) Dacă la data întocmirii situațiilor financiare anuale întreprinderea nu se mai încadrează în plafoanele stabilite la art. 3 și 4, aceasta nu își va pierde calitatea de întreprindere mică, mijlocie sau microîntreprindere decât dacă depășirea acestor plafoane se produce în două exerciții financiare consecutive.
(3) În cazul unei întreprinderi nou-înființate, ale cărei situații financiare nu au fost aprobate, în condițiile legii, datele cu privire la numărul mediu anual de salariați, cifra de afaceri anuală netă și activele totale se determină în cursul exercițiului financiar și se declară pe propria răspundere de către reprezentantul/reprezentanții întreprinderii în cauză.


Ma intreb si va intreb si pe voi ca cei de la finante nu m-au lamurit au zis ca pe ei nu-i intereseaza treaba asta :
1. Care situatii financiare anuale sunt luate in calcul pentru calculul criteriilor respective ?
2. A luat cineva in calcul aliniatul 2. al articolului 6 ? ...pentru ca am vazut la ghiseu cum functionara respectiva explica unei doamne sa nu depuna declaratia 100 daca are peste 9 salariati ..adica la modul simplist ai 10 salariati depui...nu ai nu depui.....cred ca o sa iasa o treaba interesanta cu microintreprinderile astea ... :biggrin:

Am vrut sa zic ca la ghiseu se spunea sa se depuna declaratia 100 daca ai peste 9 salariati ...fara a se preciza nimic altceva.............eu de fapt atrageam atentia la faptul ca in lege se explica modul de calcul al nr. de salariati care e de fapt o medie anuala , precum si asupra faptului ca singurele situatii financiare valabile pe care se poate efectua calculul acestor criterii sunt cele pe 2005 ...pentru ca la 2006 multe nu sunt definitivate la momentul in care trebuie sa operam modificarea in vectorul fiscal ...si nu in ultimul rand in lege se precizeaza ca pentru a nu mai fi incadrata la microintreprindere societatea trebuie sa depasesca plafonele doua exercitii consecutive .....deci se poate ca o societate sa depaseasca plafoanele anul acesta si sa ramana tot microintreprindere cf. legii 346 .......astept si alte pareri ..poate ca am eu legea gresita :biggrin:



#126 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 February 2007 - 11:39 PM

Fetele alea la ghiseu sunt depasite de situatie, am constatat asta de n ori de la inceputul anului...abia daca inteleg ceva aia de la metodologie si asta dupa ce te duci si le arati tu legea! Asa ca nu va mai bazati pe functionarii nostri ca sunt incompetenti.
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#127 Dexter11

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 23 February 2007 - 07:59 AM

Intrebare: cum se pot face plati anticipate (cash sau prin banca) pt. declaratia 100 care are scadenta in 25 Aprilie? credeti ca pot aparea probleme cu "suprasolvirile"?



#128 costin_dragomirescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 February 2007 - 11:36 AM

Stie cineva daca la Admin.sect.1 primesc in continuare D100 si pentru microintreprinderi conform L346?



#129 ina_cont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 23 February 2007 - 10:45 PM

Raspuns dat azi la Adm.Financiara Constanta : "declaratiile 100 se depun trimestrial si nu aveti voie sa platiti contributiile lunar" :lostit (13): Si apropos de declaratiile pe care trebuie sa le depunem trimestrial,tocmai se plangea cineva ca a trebuit sa scoata certificat fiscal si i-au conditionat eliberarea de depunerea decl.100 aferenta lunii ianuarie,in cond.in care era micro conform L346 :pullhair: Ce sa mai intelegem din asta? :frusty: :lostit (13):
Count your life by friends,not years!



#130 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 24 February 2007 - 12:05 AM

ca de obicei , se bat cap in cap
:pullhair:
te :lostit (13): doamne ai mila de noi si lumineaza-le mintile ........
kathy



#131 Dexter11

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 24 February 2007 - 08:04 PM

m-am lamurit: 100 e trimestrial pt. microintreprinderile de pe legea 346 si se pot face plati anticipate (lunare).



#132 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2007 - 06:51 PM

AM MUTAT POSTURILE REFERITOARE LA DEPUNEREA DECL 010 IN UN TOPIC NOU, LA "DECLARATII" si l-am unit cu cel deschis deja acolo.

noul topic de numeste "NOUA DECL. 010" si va rog sa continuam acolo discutia despre depunerea decl. 010 si orice alte elemente legate de asta. ca sa nu avem, iarasi, 2 locuri unde vb de aceeasi problema.

sa avem spor la treaba. :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 14 March 2007 - 06:58 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL