Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratie de inactivitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratie de inactivitate

13 replies to this topic

#1 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 08 August 2006 - 01:56 PM

Are cineva un model de declaratie de inactivitate pentru iunie 2006? Sa nu mai merg pana la finante?
De un sfert de ora stau pe cautare si n-am gasit.

Multumesc

Aceasta postare a fost editata de Marinna: 08 August 2006 - 01:57 PM

Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 August 2006 - 02:08 PM

DECLARATIE DE INACTIVITATE


Subsemnatul ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..., in calitate de ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..., declar pe proprie raspundere ca SC ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..., cu sediul in str. ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..., nr... ..., bl... ..., sc. ... ... ..., et. ... ..., ap... ..., telefon ... ... ... ... ... ... ... ... ..., inregistrarea la Registrul Comertului sub numarul ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..., cod fiscal ... ... ... ... ... ... ... ... ..., nu a desfasurat nici un fel de activitate de la infiintare si pana la ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...200..

Capital social in suma de ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..., lei, a fost varsat in intregime la (data) ... ... ... ... ... ... ...




Data Semnatura,




#3 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 08 August 2006 - 02:30 PM

:blush: ok
Pentru 2005 am completat ceva standard de la Finante si am crezut ca e obligatoriu sa fie de la ei.
Multumesc
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#4 gabi.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 August 2006 - 02:59 PM

sa treci si cod caen



#5 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 09 August 2006 - 09:48 AM

Intrebare de 10 puncte !


:blink: Ce inseamna ca nu ai activitate ?
S-a deschis firma in mai 2006 , si de atunci nu are nici un venit si are doar ch. de constituire de 600 lei si ch.cu facturier , chitantier si stampila.
Atat a facut firma de atunci. Ce m-a sfatuiti sa depun bilant sau declaratie de inactivitate?
Multumesc !
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#6 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 09 August 2006 - 10:47 AM

Help me ?
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 August 2006 - 12:05 PM

bilant



#8 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 August 2006 - 12:08 PM

Sunt mai multe opinii.

Eu zic ca termenul se refera la faptul ca un agent economic nu a inceput nici una din activitatile pentru care este autorizat.



#9 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 August 2006 - 12:09 PM

daca fac 2 ani achizitii pt a incepe activitatea tot nu am activitate pt care am fost autorizat :unsure:



#10 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 August 2006 - 12:27 PM

Vezi postareaMarinna, la Aug 9 2006, 10:48 AM, a spus:

Intrebare de 10 puncte !
:blink: Ce inseamna ca nu ai activitate ?

Inseamna ca esti inactiv :)

Pentru diversitate si divertisment:

Art. 1. - (1) Contribuabilii care îndeplinesc una dintre condițiile prevăzute de prezentul articol vor fi declarați inactivi, în sensul art. 11 alin. (11) și (12) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare:
a) se sustrag de la efectuarea controlului fiscal sau vamal prin nedeclararea domiciliului fiscal ori a sediilor secundare, respectiv prin declararea de date de identificare a domiciliului fiscal sau a sediilor secundare care nu permit organului fiscal și/sau vamal să identifice domiciliul fiscal ori sediul secundar;
B) organele fiscale sau organele vamale au constatat că nu funcționează la domiciliul fiscal ori la sediile secundare declarate;
c) au achiziționat facturi fiscale sau alte formulare cu regim special personalizate după data de 1 ianuarie 2005 și nu au depus declarații fiscale ulterior acestei date.

(2) Contribuabilii sunt declarați inactivi prin ordin al președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală, care se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.



#11 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 09 August 2006 - 01:48 PM

Multumesc, am inteles ce inseamna inactiv care nu inseamna acelasi lucru "fara activitate".(deci nu mi-ai raspuns la intrebare). Multumesc oricum, e bine de stiut !
Banuiam ca trebuie sa depun bilant dar ma minteam frumos si nu eram nici sigura.


:lol: Inapoi la treaba
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#12 topolino

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 10 August 2006 - 03:36 PM

Eu am avut o astfel de situatie anul trecut si am depus declaratie de inactivitate.



#13 luci19692000

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 August 2006 - 09:15 PM

Help!!!

O problema asemanatoare.

Trebuie sa depun bilant sau sa fac o declaratie pe proprie raspundere ca nu am
desfasurat activitate?



Firma a fost infiintata in aprilie 2006 cu scopul de a obtine o finantare SAPARD. Din pacate fondurile au fost
cheltuite si nu am ajuns sa platesc decat taxe de constituire si de consultanta .

Firma are Certificat Constatator cu activitati proprii de birou pentru societate la sediul social (FARA COD CAEN) si nu are Certificat constatator pentru punct de lucru unde sa aiba activ codul CAEN principal de activitate corespunzator unei ferme zootehnice . Daca voi depune bilant o sa iasa cu minus si la anul cand apar fonduri structurare pot sa am surpriza ca nu voi lua deoarece am bilant cu minus din cauza cheltuielilor de constituire si consultanta. Eu consider ca nu am desfasurat activitate deoarece consultanta este tot o cheltuiala pentru constituire si trebuie sa depun doar o declaratie pe proprie raspundere.

Cine ma poate ajuta?



#14 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2006 - 12:43 AM

in fond si in fapt declaratia este pe proprie raspundere!!!
parerea mea este ca se poate depune declaratie ca ''de la infiintare si pana la data bilantului societatea nu a desfasurat nici o activitate''...dar este o declaratie interpretabila MAI ALES daca in balanta apar mai mult de 6 conturi, respectiv 1011,1012,456,5121,201,455 sau ce-o fi...
cred ca e de preferat sa intocmesti bilant...
si totusi...daca acele cheltuieli de consultanta intra in cheltuieli de constituire, ramai la declaratie...
ceea ce stiu este ca cei de la finante, respectiv administratia financiara, ''prefera'' bilantul...dar si aici sunt oameni si oameni...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 August 2006 - 12:47 AM

Madalina






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL