Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie agentie de turism - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


* * * * * 1 Voturi

Monografie agentie de turism

agentie turism
119 replies to this topic

#1 rcori

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 09 August 2006 - 05:59 PM

as vrea sa ma ajute cineva cu o monografie contab. agentie de turism .
am inteles ca pe factura emisa pt. client PF nu trebuie sa se evidentieze TVA ul dar trebuie sa fie inclus in total factura. am citit in codul fiscal .
Dar am ramas nelamurita cu "evidenta contabila separata" asa scria aliniatul 68 Pct.6 din codul fiscal la sectiunea TVA.
Va rog mult poate intelege cineva situatia ca eu incerc......
multumesc



#2 Kity2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 02 October 2006 - 04:41 PM

Daca cumva are cineva o monografie pentru agentie de turism as fi si eu interesata.




#3 alinamanuela

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:literatura, sport, muzica

Postat 10 November 2006 - 06:28 PM

Ar fi intr-adevar de mare ajutor daca cineva care se ocupa de tinerea evidentei contabile la o agentie de turism ar intocmi o monografie contabila pentru a o prezenta celor interesati de acest subiect; ar fi de asemenea interesant de stiut daca agentia respectiva a avut vreodata control de fond si care au fost principalele deficiente constatate... ce ziceti? ... se incumeta cineva?



#4 rcori

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 10 November 2006 - 08:36 PM

as fii si eu tare interesata de acest caz pt ca tin ev. la o ag de turism si fac conta asa cum stiu si ma interesez de pe la unii.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2006 - 09:30 PM

daca in 3 luni nu a dat nimeni monografia ceruta.... slabe sanse acum. dar, mai stii ?

dragilor, chiar nu e nimeni care tine conta la asa ceva sau e prea complicat de dat aici ?

macar o carte de specialitate, de unde sa putem invata singurei, tot ar fi f. bine daca ne-ati recomanda, va rog si eu :thumb_yello:

:angry: stie cineva vreo lucrare tiparita unde gasim conta pt. agentii de turism ?



#6 corina grigore

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 11 November 2006 - 01:23 PM

am ceva de agentia de turism, dar este destul de mult de scris. am gasit o carticica : cele mai cautate 12 monografii contabile", editata de Rentrop &Straton, unde am gasit lucruri interesante. Nu prea stiu daca le pot scana si posta aici. Daca imi dai o adresa de mail poate imi este mai usor.



#7 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 11 November 2006 - 06:30 PM

ar fi util daca ai pune aici.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2006 - 09:56 PM

dupa stiinta mea, nici n-ar avea voie sa reproduca astfel acea lucrare. drepturi de autor ???



#9 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 11 November 2006 - 10:02 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Nov 11 2006, 11:56 PM, a spus:

dupa stiinta mea, nici n-ar avea voie sa reproduca astfel acea lucrare. drepturi de autor ???
Poti presupune ca sunteti colege de serviciu si ti-a imprumutat carticica mai sus amintita sa o studiezi.Poti?
Desi,sincer,nu prea am incredere in astfel de carticele,dar nu pot spune prea mult,ar fi tot ceva ilegal,nu?



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2006 - 10:14 PM

GAMA :biggrin: ,

aici vorbim de distribuirea unei lucrari fara plata drepturilor de autor... asta in cazul in care o scaneaza si o pune pe forum in aceasta forma... daca ar fi comentata, insa... eeeiiiii, alta viata. :thumb_yello:

se pare ca e complicat oricum :angry:



#11 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 12 November 2006 - 04:16 PM

[quote name='ALUPEI OTILIA' date='Nov 12 2006, 12:14 AM' post='107037']
:agree:



#12 Mariusss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 13 November 2006 - 09:33 AM

Ce ati dori sa stiti referitor la inregistrarile contabile pt. agentie de turism?



#13 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 November 2006 - 12:06 PM

Spuneti-mi exact ce vreti sa stiti despre contabilitatea unei agentii de turism.
In masura in care pot sa va ajut am s-o fac.



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2006 - 01:39 PM

Vezi postareaMariusss, la Nov 13 2006, 09:33 AM, a spus:

Ce ati dori sa stiti referitor la inregistrarile contabile pt. agentie de turism?

Vezi postareaDaiana, la Nov 13 2006, 12:06 PM, a spus:

Spuneti-mi exact ce vreti sa stiti despre contabilitatea unei agentii de turism.
In masura in care pot sa va ajut am s-o fac.

pai.... cam tot, cred ! :angry: :thumb_yello: dar, daca sunteti asa niste scumpi, incepeti cu particularitatile existente. poate ne prindem mai repejor, fara sa ne explicati toate alea, ca dosr nu suntem tontzi...

Daiana si Mariuss, va multumim frumos de tot si va pupam dulce ca va oferiti sa ne luminati !! nu-i asa, dragi colegi care cerem ajutor ? :celb (8):



#15 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 November 2006 - 02:32 PM

Promit ca imediat ce am ceva timp liber, pana la sfarsitul lunii, am sa va fac o sinteza a inregistrarilor contabile dintr-o agentie de turism. Nu am pretentia ca sunt un "guru" al acestui tip de contabilitate, dar, intr-adevar exista anumite particularitati care o fac deosebita de celelalte. Oricum nu este grea, necesita poate mai multa atentie decat alte tipuri de societati.



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2006 - 02:37 PM

sar'-'naaaaa :biggrin: Daiana ... :angry:



#17 Mariusss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 13 November 2006 - 07:07 PM

Sa incepem cu biletele de avion si autocar:
- daca biletele de avion si autocar sunt pe linii externe, pe factura care se face la client se trece la TVA Scutit cu drept de deducere (SDD).

inregistrarea facturii: 411 = 704
incasarea: 5314 = 411
sau 5311 dupa caz


- daca sunt pe linii interne se scrie TVA inclusa
411 = %
704
4427
- decontarea cu IATA sau cu furnizorul de bilete de avion sau autocar se inregistreaza:
628 = 401
- pe curse interne:
% = 401
628
4426


Referitor la turism, in factura de la client se scrie TVA inclusa . Nu se va calcula niciodata TVA-ul la factura (vezi codul fiscal la reguli speciale)
- emiterea facturii catre client:
411 = %
704 comision
4427 calculat la comision
462 venituri care apartin furnizorului de servicii

- inregistrarea facturii de la furnoizorul de servicii:
462 = 401
Daca va mai pot ajuta cu ceva?



#18 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 November 2006 - 07:48 PM

In mod normal inregistrarile contabile pt o agentie de turism care nu opteaza pt sistemul normal de TVA sunt:
4111=%
401
704 comison
4427 aferent comison
Dar pt ca( in cazul meu) prg de contabilitate nu imi permite sa pun fata in fata un client si un furnizor diferiti am recurs la urmatorul artificiu:
4111=473
473=401
473=%
704
4427
trebuie avut grija ca toate "deconturile" (facturi primite si emise) sa se inchida
In cazul in care am primit factura de la fz si nu am emis factura inregistrez:
461=401

iar in luna in care facturez fac:
4111=473
473=461
473=%
704
4427

Daca am emis factura si nu am primit inca de la furnizor nimic fac:
4111=462
In luna in care primesc factura de la partener:
473=401
462=473
473=%
704
4427
Calculul TVA-ului se face prin aplicarea cotei recalculate(procentul sutei marite)
Precizez ca:
*la facturile catre persoane fizice nu se inscrie comisionul si TVA-ul aferent comisionului
*la facturile de import de turism (plecare in strainatate) se aplica aceleasi reguli
* in relatia dintre agentia de turism si persoane juridice romane, daca agentia opreaza pt sistemul normal de evidentiere a TVA-ului atunci va considera cumpararile de produse turistice ca o cumparare de sine statatoare si o va inregistra printr-o cheltuiala, iar vanzarea ca un venit.Agentia de turism va refactura fiecare componenta a pachetului turistic furnizat si va include si comisonul ei fara a-l evidentia separat.
In cazul biletelor de avion recurg la aceleasi inregistrari cu deosebirea ca la comisionul aferent transportului pe liniile externe nu se colecteaza TVa, ele fiind scutite cu drept de deducere.
Atasez textul din Normele la CF
Norme metodologice:
68. (1) Agenţiile de turism touroperatoare şi detailiste, denumite în continuare agenţii de turism, pot aplica regulile speciale în măsura în care acţionează în nume propriu în folosul turistului şi utilizează pentru realizarea pachetului de servicii turistice sau a unor componente ale acestuia bunuri şi/sau servicii achiziţionate de la alte persoane impozabile. Pachetul de servicii turistice, părţile componente ale acestuia şi turistul sunt noţiuni reglementate de legislaţia în vigoare privind comercializarea pachetelor de servicii turistice.
(2) Toate operaţiunile efectuate de agenţiile de turism pentru realizarea pachetului de servicii turistice sau a unor componente ale acestuia, în condiţiile precizate la alin. (1), sunt considerate ca o prestare de servicii unică a agenţiei de turism. Această prestare de servicii unică se impune în ţara în care agenţia de turism îşi are stabilit sediul activităţii economice sau un sediu permanent de la care sunt prestate serviciile.
(3) Baza de impozitare a serviciului unic furnizat de agenţia de turism este constituită din beneficiul realizat de agenţie, diminuat cu suma taxei pe valoarea adăugată, inclusă în beneficiul respectiv. Acest beneficiu este egal cu diferenţa dintre preţul de vânzare solicitat de agenţia de turism şi costul real al pachetului de servicii turistice sau al unor componente ale acestuia. În înţelesul prezentului alineat, următoarele expresii se definesc astfel:
a) preţ de vânzare - tot ceea ce constituie contrapartida obţinută sau care se va obţine de către agenţia de turism de la client ori de la un terţ pentru pachetul de servicii turistice sau, după caz, pentru componente ale acestuia, inclusiv subvenţiile legate direct de această operaţiune, impozitele, taxele, cheltuielile accesorii cum sunt comisioanele şi asigurarea solicitată de agenţie clientului, dar exclusiv sumele prevăzute la art. 137 alin. (3) din Codul fiscal;
b) costul real al pachetului de servicii turistice sau, după caz, al unor componente ale acestuia - preţul, inclusiv taxa pe valoarea adăugată care nu se deduce, facturat de prestatorii unor servicii, precum servicii de transport, hoteliere, de alimentaţie publică, şi alte cheltuieli precum asigurarea auto a mijlocului de transport, taxe pentru viză, diurnă şi cazare pentru şofer, taxe de autostradă, taxe de parcare, combustibil, cu excepţia cheltuielilor generale care intră în costul pachetului de servicii turistice sau, după caz, al unor componente ale acestuia.
(4) Taxa pe valoarea adăugată colectată, aferentă serviciului unic al agenţiei de turism, se determină prin aplicarea procedeului sutei mărite asupra bazei de impozitare determinate conform alin. (3). Cota de taxă pe valoarea adăugată este cota standard de 19%. Pentru determinarea sumei taxei pe valoarea adăugată aferente pachetelor de servicii turistice sau unor componente ale acestora, comercializate într-o perioadă fiscală, se ţin jurnale de vânzări sau, după caz, borderouri de vânzări (încasări), separate de operaţiunile pentru care se aplică regim normal de taxă pe valoarea adăugată, în care se evidenţiază numai totalul documentului de vânzare, inclusiv taxa pe valoarea adăugată, precum şi jurnale de cumpărări, separate, în care se evidenţiază cumpărările de bunuri/servicii care se cuprind în costul real al pachetului de servicii turistice. Baza de impozitare şi suma taxei pe valoarea adăugată, colectate pentru aceste operaţiuni într-o perioadă fiscală, se determină pe baza unor situaţii de calcul întocmite pentru ansamblul operaţiunilor supuse regulilor speciale în perioada fiscală respectivă şi se evidenţiază corespunzător în decontul de taxă pe valoarea adăugată.
(5) Agenţiile de turism nu au dreptul să înscrie taxa pe valoarea adăugată, în mod distinct, în facturile fiscale sau în alte documente legale care se predau turistului, pentru operaţiunile cărora le sunt aplicate regulile speciale de determinare a taxei pe valoarea adăugată, în acest caz înscriindu-se distinct în documente menţiunea «T.V.A. inclusă».
(6) Exigibilitatea taxei pe valoarea adăugată pentru serviciul unic furnizat de agenţia de turism intervine la data la care toate elementele necesare determinării bazei de impozitare prevăzute la alin. (3) sunt certe.
(7) Taxa pe valoarea adăugată aferentă bunurilor şi serviciilor achiziţionate în vederea realizării de operaţiuni supuse regulilor speciale, prevăzute la alin. (3) lit. b), nu este deductibilă de către agenţiile de turism.
(8) Agenţiile de turism pot opta pentru aplicarea regimului normal de taxă pe valoarea adăugată pentru operaţiunile prevăzute la alin. (1), cu următoarele excepţii, pentru care aplicarea regulilor speciale este obligatorie:
a) când turistul este o persoană fizică;
b) când pachetul de servicii turistice conţine şi componente pentru care locul prestării este considerat a fi în străinătate.
(9) În cazul aplicării regimului normal de taxă pe valoarea adăugată, agenţiile de turism au dreptul, în baza art. 129 alin. (5) din Codul fiscal, să refactureze fiecare componentă a pachetului de servicii turistice cu cota de taxă pe valoarea adăugată corespunzătoare fiecărei componente. De asemenea, fiecare componentă facturată în regim normal de taxă pe valoarea adăugată va include şi marja adăugată de agenţia de turism, fără a fi declarată distinct.
(10) Atunci când agenţiile de turism efectuează atât operaţiuni supuse regimului normal de taxă pe valoarea adăugată, cât şi operaţiuni supuse regulilor speciale, acestea trebuie să conducă evidenţe contabile separate pentru fiecare în parte. Nu se aplică reguli speciale pentru transportul de persoane cu orice mijloc de transport, dacă acesta nu face parte dintr-un pachet de servicii turistice.

Aceasta postare a fost editata de Daiana: 13 November 2006 - 07:50 PM




#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2006 - 09:16 PM

uuaaauuuuu... ce sa mai zic decat ca va suntem recunoscatori, dragilor !

au ajuns pupicii de pana cum, Mariusss si Daiana, sau mai trebuie fiindca nu mai aveti pe stoc :thumb_yello: ca eu mai am rezerve... :biggrin: de dat !

multumesc, sunteti niste scumpi.

pt. Daiana inca :angry: si pt. Mariusss : o berica bunaaaaa :celb (8):

citim cu atentie si revenim cu intrebari !

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 13 November 2006 - 09:17 PM




#20 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 November 2006 - 12:20 AM

Mariusss, am mai intalnit persoane care foloseau, in mare, aceleasi inregistrari ca tine. Cum faci in situatia in care decontul turistic nu se inchide in aceeasi luna; sunt multe situatii in care factura de la furnizor soseste dupa terminarea actiunii turistice? Poate mecanismele tale de inregistrare sunt mai bune decat ale mele. Eu am ajuns la aceste inregistrari dupa ce m-am izbit de diverse situatii, si mi-au parut cele mai bune. Oricand este loc de mai bine, deci astept de la tine raspuns si chiar un dialog pe tema asta. Sunt sincer interesata.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL