Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
camera consultantilor fiscali - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


camera consultantilor fiscali


171 replies to this topic

#1 SANDA ILIUTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 440 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2006 - 02:15 PM

Guvernul a aprobat, în ședința de ieri, Regulamentul de organizare și funcționare al Camerei Consultanților Fiscali.
Această organizație profesională, de utilitate publică, este o persoană juridică fără scop lucrativ care asigură organizarea, coordonarea și autorizarea activității de consultanță fiscală în România.

Organele de conducere ale Camerei sunt: Conferința națională – formată din toți consultanții financiari înscriși în evidența Camerei, Consiliul Superior al Camerei și Biroul permanent al Consiliului Superior al Camerei, ultimele două fiind organe de conducere alese.

Activitatea de consultanță fiscală poate fi exercitată numai de persoanele care au obținut certificatul de atestare a calității de consultant fiscal emis de Ministerul Finanțelor Publice, ca urmare a promovării unui examen și care sunt înregistrate la Camera Consultanților Fiscali. Exercitarea profesiei de consultant fiscal se realizează de persoane fizice independente, cabinete individuale.

Consultanții fiscali și societățile comerciale de consultanță fiscală pot acorda servicii profesionale privind asistența de specialitate la întocmirea declarațiilor de impozite și taxe, asistență pe probleme fiscale, asistență privind creanțele bugetare (amenzi, penalități și majorări), reprezentare în fața organelor fiscale sau în fața organelor judecătorești, pentru expertiza fiscală. De asemenea, pot desfășura activități de expertiză contabilă, audit financiar, instruire și perfecționare în domeniul fiscal.

Prevederile actului normativ adoptat se referă și la obligația Camerei de a întocmi Registrul consultanților fiscali și al societăților comerciale de consultanță fiscală, structurat în plan administrativ-teritorial.

Înscrierea în registru conferă dreptul exercitării profesiei pe întreg teritoriul țării, precum și în străinătate, în conformitate cu prevederile din acordurile sau convențiile încheiate cu organizații similare din alte țări.

Registrul consultanților fiscali este format din două capitole: Capitolul I - Consultanții fiscali persoane fizice, activi și inactivi și capitolul II - Societățile comerciale de consultanță fiscală și se conduce informatizat.

Actul normativ reglementează drepturile și obligațiile membrilor Camerei, exercitarea profesiei de consultant fiscal, retragerea calității de consultant fiscal și a autorizației de funcționar, veniturile și cheltuielile Camerei. De asemenea, sunt stabilite sancțiuni disciplinare –mustrare, avertisment, suspendarea dreptului de exercitare a profesiei pe o perioadă de la trei luni până la un an, excluderea din cameră și interzicerea dreptului de exercitare a profesiei de consultant fiscal - pentru membrii Camerei care încalcă prevederile Regulamentului sau ale Codului de conduită etică și profesională. Acțiunea disciplinară poate fi exercitată în termen de trei luni de la constatare dar nu mai mult de un an de la data săvârșirii faptei.

Alte prevederi se referă la rolul, atribuțiile și drepturile Ministerului Finanțelor Publice ca autoritate publică în desfășurarea activității de consultanță fiscală. Actul normativ precizează că activitatea Camerei se desfășoară sub supravegherea Ministerului Finanțelor Publice, fără a atinge independența Camerei ca organism profesional.

Guvernul României - Biroul de presă - 10.08.2006
Ada



#2 marus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:iasi

Postat 17 August 2006 - 02:51 PM

a apucat sa se publice in MOF... poate stie cineva un numar?!




#3 dan costache

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:dej

Postat 22 August 2006 - 02:14 PM

Vezi postareamarus, la Aug 17 2006, 03:51 PM, a spus:

a apucat sa se publice in MOF... poate stie cineva un numar?!

urmareste link-ul
http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp...31120&pag=1



#4 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 28 August 2006 - 03:19 PM

HG 1052/2006 - Regulament de organizare si functionare al Camerei Consultantilor Fiscali
MO 732 din 28/08/2006
popescul



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 August 2006 - 04:30 PM

stergeti prostia de mai sus ca am aflat:

Ordonanta nr. 71 din 30 august 2001
privind organizarea si exercitarea activitatii de consultanta fiscala
Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 538 din 1 septembrie 2001

Art. 4. - Pentru atribuirea calitatii de consultant fiscal candidatii, persoane fizice, trebuie sa îndeplineasca cumulativ urmatoarele conditii:
a) sa fie licentiati ai unei facultati cu profil economic si/sau juridic;
cool.gif sa aiba o experienta de minimum 5 ani în una dintre urmatoarele activitati: elaborarea si aplicarea legislatiei fiscale, administrarea si colectarea veniturilor publice, controlul fiscal, solutionarea contestatiilor, elaborarea si aplicarea reglementarilor contabile, precum si activitatea financiar-contabila;
c) sa nu aiba antecedente penale;
d) sa aiba capacitate deplina de exercitiu;
e) sa promoveze examenul pentru atribuirea calitatii de consultant fiscal.


deci... daca ai vechime 5 ani, esti absolvent si iei examenu poti face si audit si expertize si consultanta conform art. 3 alin 2) din regulamtu de mai sus :lol: :lol:



#6 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 28 August 2006 - 11:20 PM

super...
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#7 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2006 - 11:25 AM

ne mai trebuia o Camera, ca nu sunt destule organisme care se ocupa de asa ceva .... ca sa mai ia si dragutul de stat niste banuti, ca nu a mai luat de mult ......



#8 Isabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alexandria

Postat 29 August 2006 - 12:35 PM

Vezi postareamihavesa, la Aug 29 2006, 11:25 AM, a spus:

ne mai trebuia o Camera, ca nu sunt destule organisme care se ocupa de asa ceva .... ca sa mai ia si dragutul de stat niste banuti, ca nu a mai luat de mult ......
In final a dat cineva acest examen ? in ce consta si unde se da mai exact ?



#9 constantini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:informatii

Postat 30 August 2006 - 09:07 AM

deci... daca ai vechime 5 ani, esti absolvent si iei examenu poti face si audit si expertize si consultanta conform art. 3 alin 2) din regulamtu de mai sus :lol: :lol:
[/quote]


Nici poveste! daca iei examenul vei fi consultant fiscal vei acorda consultanta fiscala.Pentru celelate activitati si anume de audit iti trebuie calificare de auditor, pentru expertize trebuie sa fii expert.Dar toate aceste activitati spune legea, le poti exercita in activitatea curenta in mod liber si simultan fara sa intre in contradictie unele cu altele-asa am interpretat eu textul si ma bazez pe faptul ca fiecare dintre aceste ctivitati are rigorile ei si normele de acces si exercitare.
Eu sunt interesata de calitatea de consultant financiar si de aceea daca auziti de organizarea de examene va rof sa-mi dati de veste.



#10 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 30 August 2006 - 09:25 AM

si eu sunt interesata de acest examen



#11 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 30 August 2006 - 10:29 AM

si eu.



#12 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2006 - 10:11 AM

Probabil ca acum, dupa aparitia HG 1052 se va organiza examen de catre Camera Consultantilor Fiscali....poate vor aparea ceva norme.
Chiar, nu e nimeni pe forum care a sustinut un astfel de examen la Min. Fin.?
Unde s-a adresat?
Vreun site, nr. de telefon, adresa...ceva...?
Daca aflatii ceva dati de stire aici.
miri



#13 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 31 August 2006 - 10:31 AM

Am pus eu o intrebare asemanatoare pe forum acum cateva luni, pentru ca citisem ordonanta aceea mai veche si eram foarte interesata, dar nu mi-a raspuns nimeni. Am sunat si la Bucuresti, la Ministerul de Finante, si cei de acolo habar nu aveau (si nici nu s-au deranjat sa se intereseze, sau macar sa-mi faca legatura cu alt serviciu unde as fi putut afla ceva), asa ca am lasat-o balta, pentru moment. Nici macar nu am gasit un numar de telefon de la Camera asta "fantoma", dar poate ca cei care stau in Bucuresti pot merge la adresa indicata si sa obtina date concrete, si sa le puna pe forum. Provincia va multumeste anticipat!



#14 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 31 August 2006 - 12:49 PM

Ordonanta a fost suspendata pt.cativa ani.
Camera nu s-a constituit inca. Abia dupa ce a aparut acest regulament se va constitui.
Apoi urmeaza sa organizeze MF si examenul.
Aveti rabdare.
popescul



#15 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 31 August 2006 - 11:48 PM

AT ASTEPTAM
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#16 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 01 September 2006 - 02:21 PM

CE cod CAEN trebuie sa aiba societatile comerciale in obiectul de activitate ?
multumesc
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#17 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 05 September 2006 - 12:09 AM

DEPINDE....
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#18 alinaig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 05 September 2006 - 07:07 AM

ne anunta si pe noi cineva cand se organizeaza examenul, sau mai bine, stiti daca au vreun site?



#19 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 06 September 2006 - 11:45 AM

articol - http://www.capital.r...a=24900&shift=1



#20 if.2006

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:cj

Postat 07 September 2006 - 01:40 PM

Vezi postareamirela 13, la Aug 31 2006, 11:11 AM, a spus:

Probabil ca acum, dupa aparitia HG 1052 se va organiza examen de catre Camera Consultantilor Fiscali....poate vor aparea ceva norme.
Chiar, nu e nimeni pe forum care a sustinut un astfel de examen la Min. Fin.?
Unde s-a adresat?
Vreun site, nr. de telefon, adresa...ceva...?
Daca aflatii ceva dati de stire aici.

camera consultantilor fiscali - centrala 021/3199759, 021/3199768/ 021/3199776 interior 2359 si au zis ca o sa apara pe internet - mfinante






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL