Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
camera consultantilor fiscali - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


camera consultantilor fiscali


171 replies to this topic

#41 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2006 - 04:16 PM

Daca mai aflati ceva amanunte referitor la examen ( cate intrebari vor fi, cum vor fi structurate, pe ce se pune accent ) anuntati si aici.
miri



#42 tat.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 October 2006 - 06:38 PM

Art. 17 - (1) Examenul va consta într-o proba scrisa/interviu.

(2) Proba scrisa va fi sub forma de test grila/lucrare scrisa, care va contine de regula întrebari din:

a) legislatia fiscala, legislatia privind administrarea fiscala si legislatia vamala, 90%;
B) dreptul comercial si dreptul financiar - fiscal, 5%;

c) gestiunea financiara si contabilitatea intreprinderii, 5%.

(3) Durata de elaborare a raspunsurilor pentru proba srisa este de 3 ore.

punctaj necesar:

Art. 19 - (1) Corectarea lucrarilor sau evaluarea raspunsurilor la interviu se face de catre Comisia de examinare.

(2) Raspunsurile corecte vor fi notate cu un punctaj corespunzator gradului de dificultate al subiectelor.

(3) Pentru promovarea examenului, candidatii trebuie sa acumuleze un minim de 80 de puncte dintr-un total de 100 de puncte.




deci eu zic ca stam binisor :
->nota de trecere este 8
->subiectele sunt tip grila
->in proportie de 90% vor fi subiecte din fiscalitate ,administrare fiscala legislatie vamala!->daca mai stim si drept comercial,drept financiar asta mai inseamna 5 puncte din 100 deci 0.5
->gestiune financiara si contabilitatea intreprinderii alte 0.5 puncte!

concluzia!-ai cunostinte de fiscalitate ,ar trebui ca acest examen sa nu puna probleme! :rolleyes:


mai este cineva asa de optimist ca mine? :)

lucrurile cred ca totusi nu stau chiar asa! bafta celor care s-au apucat de invatat , :D

Tatiana Teodorescu



#43 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 15 October 2006 - 09:18 PM

bafta!
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#44 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 16 October 2006 - 07:00 PM

Vezi postareamony23, la Oct 15 2006, 10:18 PM, a spus:

bafta!

pe anaf.mfinante.ro la sectiunea legislatie/consultanta fiscala, au fost publicate toate cele 4 ordine cu privire la taxa, inscrierile si desfasurarea examenului.
Inscrierile se fac pana pe 03.11.2006 iar examenele se vor sustine in 26 si 27 noiembrie
Eu ma inscriu.
Bafta
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#45 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 October 2006 - 07:17 PM

Se aude ca este in prima faza accesibil doar celor din administratia publica! Oricum bafta...
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#46 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 16 October 2006 - 11:56 PM

de unde ai auzit?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#47 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 October 2006 - 06:46 AM

Barfe la coltul administratiilor...poate fi si doar un zvon ptr. descurajare! cine stie ? <_<
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#48 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 17 October 2006 - 01:28 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Oct 16 2006, 08:17 PM, a spus:

Se aude ca este in prima faza accesibil doar celor din administratia publica! Oricum bafta...
Ministerul Finanţelor Publice

ORDIN Nr. 1.616

din 26 septembrie 2006




privind susţinerea examenului pentru atribuirea calităţii de consultant fiscal de către persoanele prevăzute la art. 24 din Regulamentul pentru organizarea examenului de atribuire a calităţii de consultant fiscal, aprobat prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 1.614/2006




Publicat în: Monitorul Oficial Nr. 820 din 5 octombrie 2006




În temeiul prevederilor art. 11 alin. (5) din Hotărârea Guvernului nr. 208/2005 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Finanţelor Publice şi a Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, cu modificările şi completările ulterioare,

în baza prevederilor art. 6 din Ordonanţa Guvernului nr. 71/2001 privind organizarea şi exercitarea activităţii de consultanţă fiscală, aprobată cu modificări prin Legea nr. 198/2002, cu modificările ulterioare,

având în vedere prevederile art. 3 şi 24 din Regulamentul pentru organizarea examenului de atribuire a calităţii de consultant fiscal, aprobat prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 1.614/2006,




ministrul finanţelor publice emite următorul ordin:




Art. 1 - Pentru specialiştii care au participat la elaborarea Codului fiscal, Codului de procedură fiscală şi Codului vamal şi membrii Comitetului provizoriu al Camerei Consultanţilor Fiscali, precum şi pentru specialiştii care au participat efectiv şi constant în cadrul procesului de consultare la elaborarea Codului fiscal armonizat şi a Codului de procedură fiscală armonizat şi care îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 4 din Ordonanţa Guvernului nr. 71/2001 privind organizarea şi exercitarea activităţii de consultanţă fiscală, aprobată cu modificări prin Legea nr. 198/2002, cu modificările ulterioare, examenul de atribuire a calităţii de consultant fiscal va consta într-un interviu şi va fi susţinut în zilele de 16 - 17 octombrie 2006, la sediul Ministerului Finanţelor Publice din str. Apolodor nr. 17, sectorul 5, Bucureşti.

Art. 2 - Interviul va fi susţinut din tematica de examen prevăzută în anexa nr. 1 la Regulamentul pentru organizarea examenului de atribuire a calităţii de consultant fiscal, aprobat prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 1.614/2006.

Art. 3 - Înscrierile la examen şi depunerea dosarelor se fac până în ziua de 11 octombrie 2006 inclusiv, la sediul Ministerului Finanţelor Publice din str. Apolodor nr. 17, sectorul 5, Bucureşti.

Art. 4 - Colectivul pentru organizarea şi desfăşurarea examenului de atribuire a calităţii de consultant fiscal, numit prin ordin al ministrului finanţelor publice, şi comisiile de examinare şi de soluţionare a contestaţiilor vor duce la îndeplinire prevederile prezentului ordin.

Art. 5 - Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.




p. Ministrul finanţelor publice,

Doina-Elena Dascălu,

secretar de stat

_________________


Ministerul Finanţelor Publice

ORDIN Nr. 1.657

din 7 octombrie 2006




privind susţinerea examenului pentru atribuirea calităţii de consultant fiscal - sesiunea noiembrie 2006




Publicat în: Monitorul Oficial Nr. 839 din 11 octombrie 2006




În temeiul prevederilor art. 11 alin. (5) din Hotărârea Guvernului nr. 208/2005 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Finanţelor Publice şi a Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, cu modificările şi completările ulterioare, ale art. 6 din Ordonanţa Guvernului nr. 71/2001 privind organizarea şi exercitarea activităţii de consultanţă fiscală, aprobată cu modificări prin Legea nr. 198/2002, cu modificările ulterioare, precum şi ale art. 3 din Regulamentul pentru organizarea examenului de atribuire a calităţii de consultant fiscal, aprobat prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 1.614/2006,




ministrul finanţelor publice emite următorul ordin:




Art. 1 - (1) Examenul de atribuire a calităţii de consultant fiscal va avea loc în municipiul Bucureşti, în zilele de 25 - 26 noiembrie 2006.

(2) Locul de desfăşurare a examenului se va publica pe site-ul Ministerului Finanţelor Publice şi în presa centrală până la data de 13 noiembrie 2006.

Art. 2 - Examenul va fi susţinut din tematica de examen prevăzută în anexa nr. 1 la Regulamentul pentru organizarea examenului de atribuire a calităţii de consultant fiscal, aprobat prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 1.614/2006, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 816 din 3 octombrie 2006, şi va consta într-o probă scrisă sub formă de test-grilă.

Art. 3 - Înscrierile la examen şi depunerea dosarelor se fac în perioada 23 octombrie - 3 noiembrie 2006 inclusiv, în municipiul Bucureşti, la sediul Şcolii de finanţe publice din str. Lucreţiu Pătrăşcanu nr. 10, sectorul 3.

Art. 4 - Colectivul pentru organizarea şi desfăşurarea examenului de atribuire a calităţii de consultant fiscal, numit prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 1.523/2006, şi comisiile de examinare şi de soluţionare a contestaţiilor vor duce la îndeplinire prevederile prezentului ordin.

Art. 5 - Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.




Ministrul finanţelor publice,

Sebastian Teodor Gheorghe Vlădescu

_____________
_____________
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#49 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2006 - 03:25 PM

Pt. robertantal



Te-ai uitat pe tematica? Dar pe bibliografie? Cum ti se pare?


Eu am rasfoit Codul Vamal cu tematica ceruta de ei in anexa 1 si, daca e sa fie cum spun ei, cerintele de la tematica" Taxe vamale" sunt exact cateva subtitluri din Codul vamal. Chiar este foarte putin din Codul vamal, la cat de stufos este.
miri



#50 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 17 October 2006 - 06:16 PM

Vezi postareamirela 13, la Oct 17 2006, 04:25 PM, a spus:

Pt. robertantal



Te-ai uitat pe tematica? Dar pe bibliografie? Cum ti se pare?


Eu am rasfoit Codul Vamal cu tematica ceruta de ei in anexa 1 si, daca e sa fie cum spun ei, cerintele de la tematica" Taxe vamale" sunt exact cateva subtitluri din Codul vamal. Chiar este foarte putin din Codul vamal, la cat de stufos este.
M-am uitat pe tematica, am inceput sa culeg bibliografia...ce sa spun....e stufoasa; pt mine e si mai "stufoasa" avand in vedera ca nu am parcurs niciodata ceva despre cod vamal, administrare fiscala si altele. Dar ma incumet intrucat e primul examen care se da, nu trebuie stagiu, si altele de acest gen. Eu zic ca merita sa participam, chiar daca exista riscul de a pierde cei 300 ron. Dar o experienta in plus nu strica. Bafta
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#51 DYDY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 17 October 2006 - 06:32 PM

Vezi postarearobertantal, la Oct 17 2006, 06:16 PM, a spus:

Vezi postareamirela 13, la Oct 17 2006, 04:25 PM, a spus:

Pt. robertantal



Te-ai uitat pe tematica? Dar pe bibliografie? Cum ti se pare?


Eu am rasfoit Codul Vamal cu tematica ceruta de ei in anexa 1 si, daca e sa fie cum spun ei, cerintele de la tematica" Taxe vamale" sunt exact cateva subtitluri din Codul vamal. Chiar este foarte putin din Codul vamal, la cat de stufos este.
M-am uitat pe tematica, am inceput sa culeg bibliografia...ce sa spun....e stufoasa; pt mine e si mai "stufoasa" avand in vedera ca nu am parcurs niciodata ceva despre cod vamal, administrare fiscala si altele. Dar ma incumet intrucat e primul examen care se da, nu trebuie stagiu, si altele de acest gen. Eu zic ca merita sa participam, chiar daca exista riscul de a pierde cei 300 ron. Dar o experienta in plus nu strica. Bafta


pentru toti cei care se inscriu la examenul de consultanti fiscali:
daca face cineva selectie pe tematica si bibliografie cu extrase din legislatie va rugam sa postati pe forum poate asa ne ajutam mai mult si nu lasam fiscalistii sa ne ia si partea asta!



#52 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 October 2006 - 06:34 PM

Bravo DYDY... :D Ne-ai lamurit si tu bustean! Apropos Dexter mai e in viata sau l-ai aranjat si pe el? :ninja:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#53 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 18 October 2006 - 08:09 AM

Vedeti ca este postata cam toata baza legislativa pt acest examen pe www.classfin.ro.
Sa traiti bine!



#54 DYDY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 18 October 2006 - 03:21 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Oct 17 2006, 07:34 PM, a spus:

Bravo DYDY... :D Ne-ai lamurit si tu bustean! Apropos Dexter mai e in viata sau l-ai aranjat si pe el? :ninja:
e foarte usor sa razi si sa stai deoparte sa privesti!



#55 mihaela_lica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:acumulare

Postat 18 October 2006 - 03:25 PM

La nr de tel 0213199776 int.2359 am primit lamuriri dupa cum urmeaza:
nu intrunesc conditiile de inscriere la examen deoarece nu am cei 5 ani vechime incadrata economist, adica 5 ani de la licentiere.
Cunoasteti altceva in acest sens?
lasa zilei de maine, grija zilei de maine...



#56 Sidonia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:Profesionale

Postat 19 October 2006 - 10:04 AM

Vezi postareamihaela_lica, la Oct 18 2006, 01:25 PM, a spus:

La nr de tel 0213199776 int.2359 am primit lamuriri dupa cum urmeaza:
nu intrunesc conditiile de inscriere la examen deoarece nu am cei 5 ani vechime incadrata economist, adica 5 ani de la licentiere.
Cunoasteti altceva in acest sens?

Si eu sunt in aceeasi situatie, in momentul sustinerii examenului ar mai trebui 2 luni ca sa indeplinesc conditia de "5 ani vechime"(mai putin cu 3% experienta) Am sunat la numarul respectiv si mi s-a spus ca nu se face nici o rotunjire asa cum au acceptat cei de la CECCAR pt experti contabili.... nu mi se pare corect dar asta este...trebuie sa mai astept un an si pana atunci cine stie ce conditii vor mai inventa ca sa impiedice accesul "tinereilor" in breasla "cunoscatorilor experimentati" in ale fiscalitatii....



#57 mihaela_lica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:acumulare

Postat 19 October 2006 - 11:40 AM

Se pare ca inca se discuta acest aspect.
Raspunsul exact va fi "lasat" , mi s-a comunicat, saptamana viitoare la secretariat.
Daca vor sa incadreze corpul de functionari publici din finante ca si consultanti fiscali va fi greu sa persiste aceasta conditie.Cei mai multi s-au scolit in ultimii ani cand a devenit imperios necesar. Asa ca ... mai asteptam pana cand in cep inscrierile si atunci va fi ceva mai clar dar nu atat de clar.
lasa zilei de maine, grija zilei de maine...



#58 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 19 October 2006 - 12:08 PM

Vezi postareaMANUELA, la Oct 18 2006, 09:09 AM, a spus:

Vedeti ca este postata cam toata baza legislativa pt acest examen pe www.classfin.ro.
Unde anume mai exact te rog, daca nu te superi ?
Merci
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#59 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 19 October 2006 - 12:17 PM

http://www.classfin....ic,1920.30.html
Sa traiti bine!



#60 gaby

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 23 October 2006 - 11:17 AM

Vezi postareaif.2006, la Sep 7 2006, 12:40 PM, a spus:

Vezi postareamirela 13, la Aug 31 2006, 11:11 AM, a spus:

Probabil ca acum, dupa aparitia HG 1052 se va organiza examen de catre Camera Consultantilor Fiscali....poate vor aparea ceva norme.
Chiar, nu e nimeni pe forum care a sustinut un astfel de examen la Min. Fin.?
Unde s-a adresat?
Vreun site, nr. de telefon, adresa...ceva...?
Daca aflatii ceva dati de stire aici.

camera consultantilor fiscali - centrala 021/3199759, 021/3199768/ 021/3199776 interior 2359 si au zis ca o sa apara pe internet - mfinante

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL