Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pierdut carnete documente regim special - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pierdut carnete documente regim special

5 replies to this topic

#1 j.r.

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 August 2006 - 10:54 PM

am pierdut facturierul si chitantierul (documente cu regim special). Care este procedura legala de reconstituire? unde trebuie anuntata pierderea lor?



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2006 - 11:03 PM

monitorul oficial.

Madalina



#3 floreal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:pitesti
  • Interests:"a fi sau a nu fi contabil",iată întrebarea!

Postat 14 August 2006 - 06:43 AM

Vezi postareaj.r., la Aug 13 2006, 11:54 PM, a spus:

am pierdut facturierul si chitantierul (documente cu regim special). Care este procedura legala de reconstituire? unde trebuie anuntata pierderea lor?
Si Ordinul M.F.P. nr. 1850/2004 privind registrele si formularele financiar-contabile.
a fi sau a nu fi contabil



#4 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 August 2006 - 02:10 PM

Vezi postareafloreal, la Aug 14 2006, 07:43 AM, a spus:

Vezi postareaj.r., la Aug 13 2006, 11:54 PM, a spus:

am pierdut facturierul si chitantierul (documente cu regim special). Care este procedura legala de reconstituire? unde trebuie anuntata pierderea lor?
Si Ordinul M.F.P. nr. 1850/2004 privind registrele si formularele financiar-contabile.
Le declari nule la rubrica PIERDERI a unui ziar(ex ROMANIA LIBERA), iar anuntul il pastrezi ptr a fi prezentat unui organ de control daca ti se cere.



#5 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2006 - 08:26 PM

Corect Liliana



#6 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 14 August 2006 - 09:37 PM

Vezi postareaj.r., la Aug 13 2006, 11:54 PM, a spus:

am pierdut facturierul si chitantierul (documente cu regim special). Care este procedura legala de reconstituire? unde trebuie anuntata pierderea lor?

OMFP 29/14.01.2003 zice :


Art. 4. - În cazul pierderii sau sustragerii formularelor cu regim special, agenții economici sunt obligați:
a) să anunțe, în termen de 24 de ore de la constatare, pierderea sau sustragerea formularelor cu regim special la direcția generală a finanțelor publice județeană, a municipiului București, respectiv la administrațiile finanțelor publice ale sectoarelor municipiului București, după caz; pentru sustragere vor fi anunțate și organele de poliție;
B) să transmită Companiei Naționale "Imprimeria Națională" - S.A. lista seriilor și plajelor de numere ale formularelor cu regim special pierdute sau sustrase, în termen de 48 de ore de la constatarea pierderii sau sustragerii.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL