Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
consultant fiscal - examen nov. 2006 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 28

Salt la continut


consultant fiscal - examen nov. 2006


599 replies to this topic

#541 roza

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 28 November 2006 - 05:14 PM

Partid poate nu, dar macar un sindicat....
Cati din cei care au participat la acest examen sunt si experti si auditori? Cred ca destul de multi.... A simtit cineva ca ii sunt aparate drepturile? Eu platesc cotizatii la toti si sincer.... nu am simtit decat ca vor sa imi ia banii. ATAT

Voi trimite imediat ce primesc forma finala contestatia. Lucreaza la acest lucru inclusiv persoane din MF.
Cei care doresc sa trimita adeziuni o pot face toata noaptea pana maine la 10



#542 bentam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 28 November 2006 - 05:55 PM

ROSA

Ideia este buna.
Voi trimite si eu si inca cativa prieteni adeziunea.
Propun ca in motivare sa se precizeze si motivele de ,,competenta deosebita,, a comisiei care au elaborat intrebarile permitand intrebari cu variante mai multe de raspuns sau in care o anumita speta poate fi tratata ca fiind corespunzatoare intrebarii dar excede raspunsul corect al grilei.
Deoarece lucrez individual la o contestatie eu am facut un mic studiu de caz cu intrebarile din 25.11.2006.
text: ,,Nu sunt fapte de comert :
Raspuns corect grila: revanzarea de produselor achizitioante ..pt uzul sau.
Admite si raspunsul ,, cumpararile si vanzarile de actiuni sau parti sociale ale SC,,
Motivatie: In cazul vanzarilor de actiuni dobandite prin mostenire sau primite ca urmare a cuponiadei.
Conform OMF 1752/2005 PRINCIPIUL : Prevalentei economicului asupra formei juridice.
Grila cu activele contingente:
Raspuns din grila : Se inregistreaza in notele explicative.
Admite si raspunsul : Nu se inregistreaza (daca nu se realizeaza pana la data aprobarii bilantului) conform lui OMF 1752 ART 176

Bafta multa




#543 roza

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 28 November 2006 - 06:02 PM

Multumesc pentru incurajari si sustinere.

Sincer nu cred ca vom obtine repetarea examenului, dar cel putin as vrea sa dam un semn ca nu ne lasam calcati in piciore dupa bunul plac al unora care s-au facut consilieri fiscali "din oficiu". Stiu persoane care au invatat constiincios de cand sa anuntat acest examen. Din pacate nu au atins baremul de promovare.
In alta ordine de ideii prea multe taxe si cotizatii platite catre organisme care nu ne apara deloc interesele.



#544 bentam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 28 November 2006 - 06:14 PM

Nici eu nu ma astept la o repetare a examenului.
Insa ma astept ca MF sa priceapa macar un pic ca nu sunt intangibili si ca nu doar ei detin cunoasterea absoluta.



#545 alegab

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 November 2006 - 07:30 PM

DA TREBUIE SA FACEM CEVA . LA TELEVIZIUNE SAU ZIARE NU ARE NIMENI CUNOSTINTE?DESI CRED CA ASTIA STAU PROST CU PLATILE LA STAT SI ATUNCI NE SCOT PE NOI INCOMPETENTI IAR MF......SUPER DESTEPTI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :thumbup:
Multumesc pentru incurajari si sustinere.

Sincer nu cred ca vom obtine repetarea examenului, dar cel putin as vrea sa dam un semn ca nu ne lasam calcati in piciore dupa bunul plac al unora care s-au facut consilieri fiscali "din oficiu". Stiu persoane care au invatat constiincios de cand sa anuntat acest examen. Din pacate nu au atins baremul de promovare.
In alta ordine de ideii prea multe taxe si cotizatii platite catre organisme care nu ne apara deloc interesele.
[/quote]



#546 Doru Turcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 28 November 2006 - 07:34 PM

Cred ca problema noastra a romanilor este unitatea. Din ce am citit pe forum toti sunt nemultumiti dar nu vor sa se implice decit daca se poate trimite o "adeziune" prin fax sau e-mail.
Sunt convins ca daca nu dam amploare la protestul nostru totul va fi in zadar.
Am propus o intilnire intr-un loc comun, pentru ca numai uniti (imaginati-va ce ar fi o demonsratie in fata MF de minim 5000 de economisti nepregatiti) putem cistiga. Nu a "percutat" nimeni.
Am mai spus ca MF a adus mari deservicii profesiei de economist prin felul in care a pregatit examenul, intrebarile din grila, nota de trecere, numarul mic de intrebari cu importanta mare - 2.5 puncte (daca nu stiai de exemplu in cite exemplare se facea TR nu esti bun de consultant fiscal) astfel incit rezultatul general si impresia opiniei publice este ca suntem o adunatura de nepregatiti, si ca nu se pot baza pe noi (ca sa nu scriu tot ce s-ar putea scrie).
Nu este prima data cind se intimpla asta, iar ce-am patit acum nu este decit cireasa de pe tort. Daca vom fi asa, ne meritam soarta.
Propun infiintarea unei ligi de aparare a drepturilor economistilor cu urmatoarele obiective:
- consultanta si reprezentare judiciara in toate situatiile conflicuale in care sunt implicati membrii sai;
- stocarea de baze de date cu studii de cazuri conflictuale pentru accesul membrilor;
- forum privat pentru analiza si consilierea situatiilor problema aparute;
- apararea drepturilor la organismele profesionale noi si vechi precum si a institutiilor;
- actiuni de "loby" pentru modificarea actelor normative facute fara cap, si implicarea in procesul de implementare a acestora;
Poate lista nu e completa sau cea mai buna, dar poate fi un inceput.
Si nu uitati, suntem destul de importanti in economie.



#547 alegab

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 November 2006 - 07:43 PM

GANDITA SUPER OK.
ACUM PUNE DEGETUL PE RANA SI PROPUNE EXACT CE TB.SA FACEM.O INTALNIRE IN MASA UNDE LA CE ORA CARE-I ORDINEA DE ZI UNDE NE INSCRIEM SA VEDEM CATI NE ADUNAM?

DACA NU I-A CINEVA HOTARARI VB. CA SA NE TREACA SAU SA NE VINA SOMNUL .

CRED CA SUNTEM SINGURII PROFESIONISTI NEHOTARATI SI CARE NU STIM DECAT SA " NE SCUIPAM IN GURA " UNII PE ALTII.POATE ACUM E MOMENTUL SA DEVENIM UNITI SA ARATAM CA PROFESIA NOASTRA E IMPORANTA SI NU CONSTA DOAR IN ADUNA CAT FAC DOI PLUS DOI SI A NE JICNI COLEGII DE BREASLA.



HAI DEZMORTITI-VA

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 29 November 2006 - 12:43 PM




#548 iuliana2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2006 - 09:40 PM

Buna seara,
sunt una din candidatii incompetenti care au dat examen duminica.
Din ce am citit in Protestul CECCAR:

"Regulamentul de organizare şi funcţionare a Camerei Consultanţilor Fiscali este emis în aplicarea Ordonanţei Guvernului nr. 71/30 august 2001 aprobată prin Legea nr. 198/16 aprilie 2002. Potrivit Ordonanţei Guvernului nr. 94/2004 privind reglementarea unor măsuri financiare, aplicarea Ordonanţei Guvernului nr. 71/2001 este suspendată. În această situaţie, Regulamentul respectiv aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1052/9 august 2006 nu are bază legală în vigoare."

cred ca si asta este o motivatie pentru contestatia noastra.

Nu stiu daca vom obtine ceva prin contestatie. In primavara am dat examenul de terminare de stagiu la auditori......aceleasi probleme..... grile cu mai multe raspunsuri, raspunsuri gresite si multe altele. Am facut contestatie la toate 3 probele fara nici un rezultat, in schimb.....surpriza. La anumiti candidati in urma contestatiei s-a modificat nota semnificativ, astfel incat sa promoveze examenul (diferente de 2-3 puncte)....



#549 ACCIZUCA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 November 2006 - 10:31 PM

Va rog sa studiati daca nu cumva OG 71/2001 privind organizarea si exercit activ de cons fisc nu este cumva suspendata....asa cum a subliniat si CECCAR in protestul de pe siteul www.ceccar.ro

Va redau texte de lege si va rog sa le analizati...

ORDONANTA 94/2004 Modificat(a)
Emitent: Guvern Domenii: Finante publice M.O. 803/2004
Ordonanta privind reglementarea unor masuri financiare
M.Of. nr. 803 din 31 august 2004

ORDONANTA
privind reglementarea unor masuri financiare



SECTIUNEA 24
Suspendarea aplicarii Ordonantei Guvernului nr. 71/2001 privind
organizarea si exercitarea activitatii de consultanta fiscala

Art. XXXVII. - De la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante si pana la data de 31 decembrie 2006 se suspenda aplicarea Ordonantei Guvernului nr. 71/2001 privind organizarea si exercitarea activitatii de consultanta fiscala, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 538 din 1 septembrie 2001, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 198/2002.

SECTIUNEA 26
Dispozitii finale

Art. XXXIX. - Ajutoarele de stat instituite de actele normative care fac obiectul prezentei ordonante se vor acorda numai dupa autorizarea acestora de catre Consiliul Concurentei, in conformitate cu legislatia nationala relevanta.
Art. XXXX. - Prezenta ordonanta intra in vigoare la 3 zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.



ORDONANTA DE URGENTA 24/2005 Abrogat(a)
Emitent: Guvern Domenii: Finante publice M.O. 263/2005
Ordonanta de urgenta pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal
M.Of. nr. 263 din 30 martie 2005


ORDONANTA DE URGENTA
pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal

Art. IV. - Pe data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta se abroga:
a)art. XXXVII din Ordonanta Guvernului nr. 94/2004 privind reglementarea unor masuri financiare, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 803 din 31 august 2004, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 507/2004;
b)alin. (2) al art. 6 din Ordonanta Guvernului nr. 71/2001 privind organizarea si exercitarea activitatii de consultanta fiscala, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 538 din 1 septembrie 2001, aprobata cu modificari prin Legea nr. 198/2002, cu modificarile ulterioare.




LEGE 163/2005 Vigoare
Emitent: Parlament Domenii: Finantari M.O. 466/2005
Lege privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 138/2004 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal
M.OF. 466 din 1 iunie 2005


Lege
privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 138/2004 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal

40. Dupa articolul III se introduc articolele IV-VI cu urmatorul cuprins:
"Art. IV. - Pe data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta se abroga:
a) art. XXXVII din Ordonanta Guvernului nr. 94/2004 privind reglementarea unor masuri financiare, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 803 din 31 august 2004, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 507/2004;
b) alin. (2) al art. 6 din Ordonanta Guvernului nr. 71/2001 privind organizarea si exercitarea activitatii de consultanta fiscala, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 538 din 1 septembrie 2001, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 198/2002, cu modificarile ulterioare.
Art. V. - In vederea diminuarii evaziunii fiscale in domeniul produselor accizabile supuse sistemului de marcare, antrepozitarii autorizati vor utiliza pentru marcare numai banderole si timbre inseriate si numerotate. Termenul si procedura de aplicare a noilor modele de marcaje, precum si regimul stocului de marcaje valabile la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta vor fi stabilite prin ordin al ministrului finantelor publice, care se va publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
Art. VI. - Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 927 din 23 decembrie 2003, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cu cele aduse prin prezenta ordonanta de urgenta, se va republica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, dupa aprobarea acesteia prin lege, dandu-se textelor o noua numerotare."
Art. II. - Pe data intrarii in vigoare a prezentei legi se abroga Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 24/2005 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 263 din 30 martie 2005.



Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (2) din Constitutia Romaniei, republicata.



LEGE 164/2005 Vigoare
Emitent: Parlament Domenii: Finante publice M.O. 467/2005
Lege privind respingerea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 24/2005 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal
M.OF. 467 din 1 iunie 2005

Lege
privind respingerea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 24/2005 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal


Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.



Articol unic. - Se respinge Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 24 din 24 martie 2005 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 263 din 30 martie 2005.



Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (2) din Constitutia Romaniei, republicata.



#550 ACCIZUCA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 November 2006 - 10:49 PM

Daca nimeni nu propune o intalnire...incerc sa o fac eu...sper sa subscrie cat mai multi:

Mircuri , ora 12 in fata Min de Finante !

Astept subscrieri!

Haideti...Curaj!



#551 roxana2707

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2006 - 11:25 PM

Am fost si eu la acest examen, pe care nu l-am promovat, dar nu pot da vina pe Ministerul de Finante pentru asta si nici nu consider ca o contestatie colectiva ar spala obrazul profesionistilor contabili care au picat examenul.

Cam ce ar fi de contestat la acest examen?

Conform Regulamentului pentru organizarea examenului:

(2) Proba scrisa va fi sub forma de test grila/lucrare scrisa, care va contine de regula întrebari din:
a) legislatia fiscala, legislatia privind administrarea fiscala si legislatia vamala, 90%;
b) dreptul comercial si dreptul financiar - fiscal, 5%;
c) gestiunea financiara si contabilitatea intreprinderii, 5%.
(3) Durata de elaborare a raspunsurilor pentru proba srisa este de 3 ore.

Ponderile si durata au fost respectate.

Analizand “la rece” situatia, subiectele n-au fost tocmai cele mai dificile care se puteau da.
Luate pe categorii, in ordinea de pe grila B din 26.11, sunt urmatoarele:

Cod fiscal – 16 intrebari:

1. Majorare taxe locale prin HCL (din 2007)
2. Activitati pentru care institutiile publice sunt neimpozabile TVA
3. Productie vinuri linistite in afara antrepozitului fiscal (din 2007)
4. Termen plata impozit profit pentru organizatii nonprofit
5. Profitul impozabil pentru persoanele juridice romane
6. Imprumuturi luate in calcul la deductibilitatea dobanzilor si pierderilor din diferente de curs valutar
7. Corectarea erorilor dintr-un decont de TVA (din 2007)
8. Regim suspensiv benzina care circula intre un antrepozit fiscal de productie din Austria si un antrepozit fiscal din Romania (in 2006)
9. Activitati pentru care nu se aplica in 2006 cota de TVA de 9%
10. Locul prestarii serviciilor – legislatie TVA 2006
11. Venit impozabil obtinut din Romania de nerezidenti, din 2007
12. Termen declarare mijloc de transport vandut
13. Amortizarea accelerata
14. Cine acorda scutiri TVA pentru bunuri finantate din imprumuturi nerambursabile (in 2006)
15. Beneficiari efectivi, pentru scopul aplicarii prevederilor privind impozitarea veniturilor din economii obtinute din Romania de persoane fizice rezidente in state membre UE (din 2007)
16. Nivel redus al accizelor pentru micii producatori

Cam cate intrebari din astea vi se par banale? Mie destul de multe - macar 2,4,5,6,7,8,9,10,12,13, dar nici celelalte nu necesitau un efort deosebit in ceea ce priveste invatatul.
Puteau sa fie niste subiecte cu adevarat grele din Codul fiscal 2007, dar nu a fost nimic din modificarile care chiar puneau probleme. S-ar fi descurcat cineva cu intrebari din TVA sau din venituri nerezidenti aplicabile din 2007 si ma gandesc aici la intrebari serioase nu la cele de genul corectare erori din deconturi TVA? Ar trebui sa ne punem serios problema cat de dificil va fi examenul din februarie, cu legislatia noua in vigoare, inclusiv normele de aplicare.

Procedura fiscala – 10 intrebari

1. Ce cuprinde contestatia actelor administrativ fiscale
2. Solutionare solicitare rambursare TVA – neprezentare documente solicitate in termen
3. Solicitare rambursare TVA – cum se realizeaza
4. Decizia de solutionare a contestatiei – ce cuprinde
5. Termen plangere impotriva PV constatare a contraventiei
6. Controlul incrucisat
7. Termen de transferare a creantei recuperate catre tara solicitanta (din 2007)
8. Obligatiile inspectorului la inceperea inspectiei fiscale
9. Documente care imputernicesc executorul fiscal in fata debitorului si a tertilor
10. In ce conditii declaratia fiscala produce efectele unei instiintari de plata

Si pe aici unele sunt banale, altele mai merg la bunul simt. Daca mai si citeai cate ceva din Codul de procedura fiscala era OK.

Legislatie vamala – 10 intrebari

1. Stingerea datoriei vamale dupa liberul de vama
2. Verificarea conditiilor economice in cazul marfurilor supuse masurilor de politica agricola ...
3. Cate operatiuni de tranzit acopera garantia izolata
4. Buletinul TR – numar exemplare
5. Marfuri de ocazie in sensul regimului de admitere temporara
6. Constituire garantie pentru a asigura plata unei datorii vamale
7. Completare Caseta 3 – Destinatar din certificatul de circulatie a marfurilor EUR 1
8. Controlul fizic al marfurilor in vrac
9. Cand nu poate fi utilizat sistemul cu rambursare al regimului de perfectionare activa
10. Termen maxim regim de admitere temporara

Macar jumatate din ele se puteau gasi in Codul vamal, reprezentand notiuni de baza nu amanunte incuietoare.
Numarul de exemplare TR si completarea Casutei 3 poate ca au fost o exagerare, care te poate duce cu gandul ca ar putea aparea si intrebari privind dimensiunea formularelor, greutatea hartiei, culoarea, numarul de dungi si altele de felul asta.
Dar sa zicem ca astea erau amanuntele necesare pentru a obtine punctajul maxim.

Drept – 2 intrebari

1. Care fapta nu constitie infractiune
2. Data de la care SC devin persoane juridice

Fara comentarii, sunt banale.

Contabilitate – 2 intrebari

1. Ce este provizionul
2. Criterii de marime pentru intocmirea situatiilor financiare cu 5 sau 3 componente

Nici aici nu e nevoie de comentarii.

Poate ca ne-am asteptat la exemple practice, de stabilire a impozitelor, dar faptul ca ele au lipsit nu inseamna ca nu ne puteam demonstra profesionalismul si raspunzand corect la intrebarile teoretice.
Este absurd ca cineva sa declare ca s-a pregatit constiincios pentru examenul asta si nu l-a luat. Sa fim seriosi, examenul se putea lua daca citeai codul fiscal, codul de procedura fiscala si codul vamal. Regulamentul vamal ar fi facut diferenta intre punctajul minim de admitere si cel maxim.
Ganditi-va ca bibliografia permitea multe “capcane”, unele din prevederile actelor normative mentionate mai sus, iar altele din restul bibliografiei (finante publice, finante publice locale, activitate bancara, asigurari, acorduri, tratate si multe altele).
Nu cred ca ne-am face vreun bine contestand examenul, si nu ma gandesc aici la eventuale “razbunari” ale Finantelor, ci la faptul ca nu ne-ar creste prestigiul in fata nimanui, nici macar a noastra.
Am avut subiecte acceptabile, unele chiar la limita de jos a dificultatii, sa nu zic banale, faptul ca doar 2,5 la mie au luat acest examen nu inseamna ca cineva si-a batut joc de noi, ci ca noi am tratat problema in stilul tipic romanesc – lasa ca merge si asa, ne-am dus sa mai obtinem un certificat, fara sa gandim ca el chiar ar trebui sa se bazeze pe cunostinte profesionale solide.
Faptul ca majoritatea dintre noi nu am fost capabili sa promovam acest examen, desi suntem si experti contabili si auditori financiari si cu functii de conducere, ar trebui sa ne puna pe ganduri. Suntem cu adevarat o breasla de profesionisti sau macar tindem catre asta? Daca ne comparam doar cu unii functionari din administratiile financiare si din serviciile de control avem sanse sa parem profesionisti, dar e cazul sa schimbam reperele. Poate exageram cu dorinta de a deveni profesionisti in toate domeniile, asta nu se poate, ne va face sa ramanem mediocri in toate. Poate e nevoie de societati de contabilitate/ expertiza/ audit/ consultanta in care sa existe profesionisti specializati pe anumite domenii. Ati vazut avocati specializati in toate domeniile dreptului? Nu cred, unii se ocupa aproape exclusiv de infiintat si inregistrat firme si poate ca altii se pricep doar la divorturi.

Un exemplu de subiecte contestabile au fost grilele de la examenul de audit din primavara, acolo m-am ocupat de identificarea grilelor gresite, punand textul de lege alaturi. Le-am postat pe forum, am trimis grilele pe fax prin toata tara pentru cei care mi le-au solicitat, pentru asta am primit niste reprosuri dintre cele mai urate din partea indrumatorului de stagiu (dupa vreo 2 saptamani dupa ce le pusesem pe forum). Poate ca acum o sa-mi atrag reprosurile unora dintre voi, dar in cazul acestui examen chiar nu vad ce se poate contesta, iar manifestarile de strada in fata ministerului poate sunt potrivite pentru sindicalistii care cer cresteri de salarii, nu pentru noi ca sa cerem subiecte mai usoare sau scaderea punctajului pentru promovare.



#552 Doru Turcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 28 November 2006 - 11:42 PM

Draga roxana
Chiar cred ca ne meritam soarta. Poate ni se trage de la miile de ani sub ocupatie turceasca, ruseasca sau oricare alt imperiu. Nu am invatat inca sa fim liberi si mindri. Si sa vedem prostia. Si sa nu fim prostiti de altii. Sunt de acord ca nu am invatat. Dar chiar niciunul din cei peste 8500 picati?
Hai sa-ti dau niste elemente de gindire dintr-un protest.
1. Art. 17 din „Regulamentul pentru organizarea examenului de atribuire a calităţii de consultant fiscal”, prevedea desfăşurarea examenului printr-un test grilă, dar comunicarea numărului de întrebări a fost făcută doar prin comunicatul de presă (nedatat) de pe site-ul Ministerului de Finanţe. Stabilirea arbitrară făcută de membrii comisiei de examinare (nu există o prevedere explicită a celor care au hotărât) la un număr de 40 de întrebări (împotriva uzanţelor oricărui concurs profesional) a făcut ca ponderea unui răspuns să fie foarte mare – 2,5 puncte, în contextul în care gradul de detaliere a întrebării era foarte mare.
Având în vedere că nota de admitere este cea mai mare dintre toate organismele profesionale, prin fixarea numărului de întrebări la 40, aţi redus şansele de reuşită de la 80 de întrebări din 100, la 32 din 40 (respectiv de la a greşi 20, la a greşi opt). Aceasta, în condiţiile în care notarea (iar inedit pentru acest examen) a început de la zero, fără măcar un punct din oficiu.
Consider acest procedeu folosit pentru examinare nu respectă normele de etică profesională, pe care sunt convins că doriţi să le instauraţi, şi pe care orice organism profesional existent în România sau în lume le au la baza activităţii lor
2. Întrebările folosite pentru întocmirea grilei nu au urmărit o selecţie a gândirii candidaţilor proprie acestei meserii, ci doar o memorare selectivă a unor informaţii relativ neimportante (de exemplu: dacă se completează sau nu caseta „Destinatar”), astfel încât dacă nu ştiai câteva din aceste întrebări, examenul nu era luat. Fără să cred ca asta ar putea să fie o intenţie a comisiei de examinare de triere a candidaţilor, consider că testele ar fi trebuit să constate gândirea, valoarea şi cunoştinţele acestora.
3. În contextul în care ne vom practica meseria într-unul din domeniile care contribuie cu venituri la bugetul statului, ponderea veniturilor noastre va reflecta structura de mai sus. De ce întrebările din codul vamal au reprezentat 25% din grilă, în contextul în care ponderea acestor venituri în total venituri este minimă. Admiţând că într-un final, după ce vom mai contribui la fondul organismului nou creat cu câte 300 lei X multe examene, vom ajunge profesionişti. În ce materie o să profesăm ? În consilieri vamali ? Dacă ne vom integra, cât va mai reprezenta aceste venituri în total venituri bugetare ? Care vor fi clienţii noştri (cei care au nevoie de sfaturi vamale ?) şi cât de mare o să fie suma - procent din venituri - cu care vom contribui la organismul nou creat.
4. Orice examinare presupune evaluarea şi verificarea asimilării anumitor cunoştinţe, cunoaşterea sensului şi prevederilor legale „în vederea acordării de asistenţă de specialitate la întocmirea declaraţiilor de impozite şi taxe, în alte probleme fiscale şi creanţe bugetare, cum sunt: amenzi, penalităţi şi majorări, cu respectarea prevederilor legale în vigoare, precum şi de reprezentare în faţa organelor fiscale”, conform prevederilor OG nr.71/2001 privind organizarea şi exercitarea activităţii de consultanţă fiscală, cu modificările şi completările ulterioare. În acest examen accentul examinării a fost pus cu precădere pe cunoaşterea mecanică şi semantică a ordinii cuvintelor în frază (uneori trebuind să reconstruim fraza pentru a înţelege ce doriţi de la noi), operatorilor logici (şi/sau) etc., fiindu-ne testată capacitatea de memorare şi nu cea de pregătire profesională, fapt ce dovedeşte intenţiile tendenţioase şi rău-voitoare a celor care au conceput grila de examinare. Exemplu: prin sondare – prin sondaj ! Conform dicţionarului explicativ al limbii române, cele 2 cuvinte sunt sinonime, astfel încât varianta corectă de răspuns se poate determina doar prin cunoaşterea ad literam a tuturor alineatelor şi cuvintelor din aceste prevederi legislative, şi nu a sensului şi reglementărilor acestora!
5. Consider existenţa unor reguli discriminatorii de admitere pentru candidaţii la examenul de consultant fiscal (pe bază de interviu, respectiv pe bază de examen scris, asta în aproximativ aceeaşi perioadă de timp) fapt ce contravine evident prevederilor art. 16 alin. (1) din Constituţia României („Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări”). Caracterul tendenţios al acestei prevederi rezultă lesne din procentul de promovare în rândul celor două categorii de candidaţi (100% în primul caz, respectiv sub 1% în cel de-al doilea!).
Dacă au participat la elaborarea reglementărilor şi sunt atât de bine pregătiţi, de ce sunt atâtea modificări la modificări? Iar cei care au elaborat de exemplu „Legea bancară” – existentă în tematică, cunosc în câte exemplare se întocmeşte TR –ul ?
6. În conformitate cu prevederile art.5 alin. (2) din OG nr.71/2001 privind organizarea si exercitarea activităţii de consultanţă fiscală, cu modificările şi completările ulterioare, „veniturile realizate de Ministerul Finanţelor Publice din taxele de înscriere la examenul pentru atribuirea calităţii de consultant fiscal vor fi folosite exclusiv pentru organizarea examenelor. În cazul în care veniturile de aceasta natură nu sunt consumate integral în anul organizării concursului, acestea vor fi reportate în anii următori şi vor fi utilizate cu aceeaşi destinaţie”.
În aceste condiţii, vă rog să faceţi publice cheltuielile ocazionate de desfăşurarea acestui examen, sumele rămase necheltuite şi raportate pentru organizarea următoarelor sesiuni de examinare, astfel încât următorii candidaţi să poată fi puşi teoretic în postura de a fi testaţi fără a fi nevoiţi să plătească o taxă de examinare.
Consider că prin modul de organizare a acestui examen, prin reverberaţiile care le-au produs în opinia publică şi a clienţilor sau viitorilor clienţi rezultatele acestui examen, aţi adus grave prejudicii meseriei de economist.



#553 monika90

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 28 November 2006 - 11:59 PM

Pt. grila b din 26.11.2006:


1. Intrebarea 22: nu se precizeaza anul pt. care are obligatia depunerii;cf.Legii 343 de la 01.01.20017
2. Intrebarea 4 pana in 2100hl/an
3. Intrebarea 24 raspunsuri incomplete : garant, ebitor sau potential debitor
4. Intrebarea 20 TR cf. Normei tehnice are urmatoarele exemplare: 1.2.3a,3b,4,5,6
5. Intrebarea 14 Produsul circula da la biruoul vamal de intrare in Romania deci nu afost vamuit inca nu are TVA stabilit si nici acciza ca e in regim suspensiv
6. Intrebarea29 In casta se trece destinatatrul, doar certificatul este la cerere
7. Intrebarea 18 Nu se precizeaza in intrebare daca ONG-ul are activitate economica pt. care are obligatia platii de impozit
8. Intrebarea 35 Are efect de instiintare de plata daca este intocmit in baza art.80 alin.2. adica are sume calculate
9. Intrebarea 33 sondare=sondaj
10. Intrebarea 32 scutirea se da prin lege

Scuze : :biggrin:
La intrebarea 4 pana in 200hl/an

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 29 November 2006 - 12:54 PM




#554 cruceruniki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 123 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2006 - 12:19 AM

@monika90
2. Intrebarea 4 pana in 200hl/an - 150 hl/an sunt sub 200hl/an

4. Intrebarea 20 TR cf. Normei tehnice are urmatoarele exemplare: 1.2.3a,3b,4,5,6 - sunt 7 exemplare formulate de la 1 la 6. ( 3a si 3b)

Am facut aceasta observatie pentru ca initial si eu am citit 6 exemplare si am incercat sa inteleg logica celor care au intocmit intrebarile si raspunsurile - ca sa fiu sincera la examen daca ma luam dupa intuitie mai faceam ceva puncte, dar am considerat ca unde nu stiu e buna logica.
Surpriza insa - logica mea nu era acceasi cu a celui ce a intocmit intrebarile si raspunsurile.

Sunt multe argumente pro si contra - un lucru este sigur - ei au vrut doar bani la buget si ca atare au considerat ca un examen de memorie pentru niste specialisti economisti este cel mai potrivit.

M-as bucura ca prin protestele noastre si demersurile pe care le vom face in grup sau individual sa schimbam ceva.

Eu cu siguranta ma voi gandi mai bine daca dau examenul in februarie pentru ca deocamdata nu sunt convinsa ce fel de oameni vor ei in aceasta Camera a Consultantilor Fiscali.



#555 monika90

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 29 November 2006 - 12:28 AM

Am postat aceste inadvertente deoarece am de gand sa depun contestatie in baza lor.
Asa cum noi ar fi trebuit sa facem diferenta intre sondare si sondaj si cei care au facut subiectele ar trebui sa fie consecventi in ceea ce cer: exactitate conform paragrafului din lege sau aproximaresi interpretare.
Nu pot sa accept ca cineva imi poate cere o consultanta fiscala fara sa-mi dea toate elementele subiectului.



#556 cruceruniki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 123 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2006 - 12:31 AM

Si termenul de contestatie e de 3 zile?



#557 monika90

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 29 November 2006 - 01:13 AM

Vezi postareacruceruniki, la Nov 29 2006, 12:31 AM, a spus:

Si termenul de contestatie e de 3 zile?
Da, se poate trimite si prin posta recomandata cu confirmare de primire. Am telefonat la nmaul afisatpe site 319.97.59 int.2264 sau 2274 si au confirmat. Deci se poate depune si maine.



#558 smeagle

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 29 November 2006 - 10:00 AM

Vezi postarearoxana2707, la Nov 28 2006, 11:25 PM, a spus:

Am fost si eu la acest examen, pe care nu l-am promovat, dar nu pot da vina pe Ministerul de Finante pentru asta si nici nu consider ca o contestatie colectiva ar spala obrazul profesionistilor contabili care au picat examenul.

Cam ce ar fi de contestat la acest examen?
tu ai dreptate cand spui ca noi suntem de vina ca nu am invatat, dar procesul acesta de selectie presupune 2 parti (examinatori si examinati) si examinatorul vine si te intreaba ceva care pana la urma nu are legatura cu capacitatea de a intelege nu numai litera dar si spiritul legii e corect? scopul examenuli era atribuirea unei calitati nu la toti dar nici doar la 24/8700? nu e acesta un semn de intrebare? aminteste-ti ca la auditori in sesiunea din martie au fost 100/1000 daca tin eu minte? despre asta e vorba... si daca si compari materiile de la audit si modul de corectare la nivel de expresie cu grila de la consultanti te apuca nervii... nu pentru ca nu l-ai luat ca si persoana ci ca finalitate a unui examen, ...este esuat, parerea mea...

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 29 November 2006 - 01:20 PM




#559 murphy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 29 November 2006 - 10:27 AM

Ma distrez si pling in acelasi timp cind, vad cum isi pun cenusa in cap unii dintre candidati , care mai au un pic si isi cer scuze public prin faptul ca nu au invatat destul si au avut nerusinarea de au ocupat timpul asa de pretios al unor angajati din M.Fin , pentru corectarea grilelor !!!! Acesti " realisti" nu vor sa inteleaga CA ORICE EXAMEN TREBUIE SA AIBA UN GRAD MEDIU DE DIFICULTATE SI SA FIE ACCESIBIL PTR . MIN 50% din participanti !!!!!!!!!!!!!!!!!! Nu vom scapa de astfel de lingusitori toata viata !!!!! :thumbup:
Unde are loc intilnirea pentru infiintarea asociatiei economistilor " incompetenti " ?


Vezi postarealaguna, la Nov 27 2006, 08:47 AM, a spus:

Vezi postareaAriell, la Nov 26 2006, 06:27 PM, a spus:

Am fost la examenul de astazi. Nu mi s-a parut imposibil de luat. Am picat dar meritam pe deplin intrucat stiu ca am tratat cu superficialitate acest examen.
In loc sa va plangeti de cei de la finante, mai bine v-ati intreba cati dintre voi a-ti facut ca mine.

Probabil v-ati obisnuit cu alte examene unde este suficient sa te prezinti ca sa iei. Eu una sunt de acord cu duritatea acestui examen.

Am fost acum trei saptamani la examenul de lichidatori. Toata lumea stie ca este un examen greu de luat. Am intalnit in sala oameni care dadeau a 4-a sau chiar a 6-a oara. Din punctul meu de vedere examenul a fost normal. Si fara un efort extraordinar. Asa ca, parerea mea este ca, cei care se plang ar trebui sa se mai gandeasca a cui e vina: a lor sau a celor care organizeaza examenul?

sunt de aceeasi parere.
daca noi tratam cu mai multa seriozitete examenul, il puteam lua.




#560 smeagle

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 29 November 2006 - 10:55 AM

unde e contestatia? a ramas valabila varianta cu contestatia?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL