Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
consultant fiscal - examen nov. 2006 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


consultant fiscal - examen nov. 2006


599 replies to this topic

#61 zoltan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Location:Mures
  • Interests:ascunse :)

Postat 04 November 2006 - 10:21 PM

Vezi postareaOcsi, la Nov 3 2006, 07:38 PM, a spus:

Oameni buni!

Vorbiti aici de OBLIGATIVITATEA ca fiecare firma sa aiba un contract de consultanta fiscala........

Dar unde scrie asta negru pe alb :thumb_yello: ca eu nu am gasit nici o referire la obligativitate in nici un act normativ! :celb (8): sau eu nu am gasit sau......... :angry:

pai chiar nu scrie nicaieri de obligativitate, au scornit-o finantistii astia ca sa sperie lumea.....in ordin scrie ca poate sa acorde consultanta la intocmirea declaratiilor, nu ca obligatoriu el le face....
daca esti dintre cei care au organizat/gandit examenul de Consultant fiscal....fereste-te de mine !!!



#62 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 November 2006 - 11:14 PM

sunt curios care e idiotu care palteste pe cineva sa ii dea sfaturi cum sa puna sumele din stat in declaratia 100




#63 firjinia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 November 2006 - 11:51 PM

vai, si dupa ce ca mi-s incepatoare, si fricoasa pe deasupra asta-mi trebuia :angry:



#64 Neouber

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 06 November 2006 - 09:27 AM

Mai..s-a anuntat la stiri (mai mult sau mai putni informat) ca firmele vor fi obligate sa aiba contracte de consulttanta fiscala cu un consultant fiscal..dar se pare (neoficial) ca vor intra doar anumite declaratii la si doar la anumite firme (ma mari) in aceasta sfera..eu oricum nu ma incadrez pentru examenul de anul acesta..chestia e ca noi vorbim, ne batem capetele mai mult degeaba, tot Finantistii decid ce si cum..maine schimba orice in legislatie ca sa le fie lor bine, asa ca vorba lu Gheorghe..macar sa speram ..e moca
Daca intelegi mai mult de 20 % din ceea ce spun inseamna ca m-am exprimat gresit



#65 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 November 2006 - 02:07 PM

imi puteti da si mie actul normativ din care rezulta incompatibilitatile si sferele de activitate ale consultantului fiscal?


imi cer scuze ca postez unul dupa altul dar de nervi nu mai nimeresc cum se completeaza mesajul anterior......

"Din cei peste 10000 inscrisi la examen 70% sunt functionari publici ai Ministerului de Finante,vin si ma intreb "vor avea dreptul sa semneze si ei declaratiile fiscale"?"

Sa fim seriosi, functionarii publici din Romania nu sunt in stare a ofere nici o informatie....o sa semneze ca primarii....tu muncesti iei iau banii...



#66 elena13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 06 November 2006 - 04:18 PM

asta as fi spus si eu...saraci cu duhu'..nu de alta..dar a aparut si la tv :angry:



#67 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 November 2006 - 04:37 PM

Ati auzit de zvonaci si raspandaci? astia de la TV sunt zvonacii handicapati (care preiau informatiile din "gura canalizarii" iar raspandacii cei parsivi - care dezinformeaza sunt cei interesati sa creeze deruta (resp. contopistii din MF). Cei saraci cu duhul inghit momeala nemestecata si sar cu cotizatiie la zvonacii cei smecheri ... asa functioneaza sistemul asta din 1990 incoace si se pare ca chiar cu succes.. :good:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#68 janika0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 November 2006 - 06:25 PM

Atunci, din toata nebunia asta tb sa inteleg ca desi sunt contabilul unei firme, nu mai sunt buna de nimic, deci firma trebuie neaparat sa angajeze un consilier fiscal? Ca sa nu mai zic ca am doar 2 ani de conta...pot sa ma apuc de alta meserie pentru ca degeaba sunt contabil, nu mai sunt utila...
JaNik@ :wink:



#69 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 November 2006 - 06:37 PM

Observ ca s-a deschis alt topic pe subiectul asta..paote vreti sa ne alerge Septimiu...(glumesc).
Tare fierbinte subiectul asta dar, :biggrin: om trai si om vedea :angry:



#70 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 06 November 2006 - 07:14 PM

Parerea unui jurist de pe un forum specific :



"Teoretic e o activitate independenta, consultantii fiscali avand mai multe atributii, care unele chiar sunt preluate de la experti contabili si auditori, astfel incat devine o activitate destul de importanta. Mie mi se pare o entitate in plus, care se suprapune peste cele deja existente, dar s-ar parea ca aceasta suprapunere are un rost, respectiv sa mareasca puterea Ministerului de Finate, intrucat din textul actelor care reglementeaza aceasta porfesie rezulta implicit o relatie de subordonare a consultantilor fiscali fata de Ministerul Fin., consultantii fiind obligati sa furnizeze Min Fin orice relatii solicitate de acestia din urma cu privire la contribuabilul pe care il reprezinta. Asa ca secretul profesional nu mai inseamana nimic, caracterul independent al profesiei se duce pe rau in jos etc. Oricum, si din modul in care s-au derulat pasii pana acum, treaba nu arata deloc bine: mai intai au dat un asa zis examen membrii fondatori, care tot ei si-au corectat si lucrarile si, culmea, au luat toti examenul. Urmatorul examen a fost in exclusivitate pentru cei care au contribuit la realizarea codului fiscal, printre ei strecurandu-se si cativa din alte departamente ale Min fin pb, in functie de puterea muschilor. Si acestia au luat examenul. Acum urmeaza un examen pentru muritorii de rand, care sigur va fi un mare fiasco, intrucat , dupa cum vad eu lucrurile in teritoriu, si-au depus dosarele aproape toti angajatii ministerului de finante din teritoriu, expertii contabili, auditorii si ceva directori economici care au activat mai mult sau mai putin in domeniu. Un calcul sumar ne indica o cifra de cc. 10000 participanti!!!!"



Deci................................... Noroc ca nu e obligatoriu........................... Deocamdata..................
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#71 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 07 November 2006 - 05:50 AM

ca sa continui mesaul anterior,
10.000 inscrisi *(300+500+cotizatia nestabilita inca)=peste 8.000.000 lei



#72 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 November 2006 - 12:06 PM

scump doamna scump, vis-a-vis e mai eftin :angry:



#73 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 08 November 2006 - 12:46 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Nov 7 2006, 02:06 PM, a spus:

scump doamna scump, vis-a-vis e mai eftin :thumb_yello:
Da' cat e halatu'??cat e halatu'? :angry:



#74 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 08 November 2006 - 01:22 AM

:thumb_yello:

Fratilor! (a se intelege si surorilor!)

Eu m-am saturat! Ma apuc de vandut flori! De 10 ani tot invat, fac scoli, cursuri, obtin diplome.... am o gramda de nedumeriri fiscale... vreau sa aplic o lege (facilitate acordata contribuabililor) si daca vreau sa ma asigur ca fac totul corect si "ca la carte" merg sa intreb la finante... si ei imi pun mereu bete-n roate (oare de ce se mai dau facilitatile astea, daca tot mereu se chinuie "sa ti le dea jos?!" :celb (8):

Ca se tot schimba legi, sisteme, programe, ... inteleg! Da' ce au cu noi????!!! Ca daca ne dau tot pe mana celor din AFP ca sa ne "consulte" fiscal, chiar o sa ajungem la discutii pe forum de genu' "Cat e halatu'?! Cat e haltu'?!"

Stiti ce ma gandeam?! Oare n-am putea si noi sa protestam in vreun fel?! Asaaa..., macar de okii lumii?! Poate ne vede UE, SIE, MIE :angry: si-si baga si ei coada mai adanc in sistemul nostru de normalizare contabila....

Ma scuzati!!!! Da' kiar mi s-a luat! Macar daca ne-ar si invata ceva de banii care ni se tot iau de diverse institutii ale statului argumentant ca "e musai" sa ai nu-sh-ce-patalama!!!

O zi minunata cu mult spor!!!! Si La multi ani! sarbatoritilor!!!



#75 Andi_cmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 08 November 2006 - 10:23 AM

Am o nedumerire.
Expertii contabile sau contabili autorizati activi au voie sa exercite activitatea unui Consultant Fiscal?
Oare nu se poate considera conflict de interese? :cool:



#76 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 08 November 2006 - 10:39 AM

Nu-i nici un conflict. De asta ne si zbatem sa le avem pe toate. Sigur daca la o sc ii oferi consultanta fiscala nu ii si tii contabilitatea in acelasi timp. Asa am cetit eu, dar sa asteptam sa vedem ce mai scot "baietii buni".
Sa traiti bine!



#77 Andi_cmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 08 November 2006 - 11:18 AM

Vezi postareaAndi_cmn, la Nov 8 2006, 10:23 AM, a spus:

Am o nedumerire.
Expertii contabili sau contabili autorizati activi au voie sa exercite activitatea unui Consultant Fiscal?
Oare nu se poate considera conflict de interese? :cool:




#78 IRINA05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CONSTANTA

Postat 08 November 2006 - 01:07 PM

MO 905/07.11.2006

http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/.../Ordin_1826.htm



#79 Neouber

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 09 November 2006 - 12:11 PM

Pentru a se da consultanta fiscala, trebuie constituit un cabinet individual gen avocati, notari, deci va fi cam naspa cu expertii contabili si contabilii autorizati, deoarece , o firma ( sau o persoana fizica) nu poate fi inscrisa in doua Tablouri in acelasi timp, pentru ca va aparea si Tabloul Consultantilor Fiscali...se pare ca se vor ocupa doar de declaratiile firmelor aflate in litigiu si de declaratiile persoanelor fizice (se pare ca incet incet se vor depune declaratii de catre toate persoanele fizie...o struto-camila intre declaratia de impunere anglosaxona (etalonul dealtfel) si cretinatatea de declaratie privind impozitul pe venitul global)..e posibil sa fie zvonistica dar in tara asta de 2 bain ce ne mai ramane :angry:
Daca intelegi mai mult de 20 % din ceea ce spun inseamna ca m-am exprimat gresit



#80 murphy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 November 2006 - 03:33 PM

Ziua buna tuturor. Despre examenul pentru Consultant Fiscal ,ce stiti ? Ce trebuie sa invatam ? De unde luam bibliografie ??






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL