Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
consultant fiscal - examen nov. 2006 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


consultant fiscal - examen nov. 2006


599 replies to this topic

#81 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 10 November 2006 - 03:43 PM

Neatza :D, acum te-ai trezit? Sunt inca 'nspe posturi cu tema asta:
http://www.conta.ro/...showtopic=16982
http://www.conta.ro/...showtopic=18474
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry106152
http://www.conta.ro/...topic=16861&hl=
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#82 murphy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 November 2006 - 03:52 PM

m-am trezit mai de mult... dar nu am vazut nicaieri nimic de bibliografie. doar discutii generale.... tu stii ceva daca esti trezita mai de mult decit mine ?? adica , invat tot Codul Vamal ( care de acum sau din 2007 ) ?? codul civil, asisderea ???


Vezi postareamurphy, la Nov 10 2006, 05:33 PM, a spus:

Ziua buna tuturor. Despre examenul pentru Consultant Fiscal ,ce stiti ? Ce trebuie sa invatam ? De unde luam bibliografie ??




#83 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 10 November 2006 - 03:54 PM

Ti-am dat niste link-uri, citeste-le.
In plus: http://anaf.mfinante.ro/wps/portal la "consultanta fiscala".
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#84 murphy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 November 2006 - 03:57 PM

eu ii dau in judecata pe CECCAR deoarece m-au respins la examenul de experti din bucuresti

Vezi postarearamona_demeter, la Sep 22 2006, 01:24 PM, a spus:

! speculatii ! :(




#85 murphy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 November 2006 - 04:02 PM

merci mult, desigur ca am citit acele linkuri. nicaieri nu am gasit precizari asupra bibliografiei si ma gindesc ca este o mare teapa penztru contabuilii de rind ca mine care nu sunt angajati la ANAF. Tu te-ai inscris ? Ce inveti ?



#86 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 10 November 2006 - 04:06 PM

Multi de pe aici s-au inscris la examen, eu una o sa invat numai ceea ce se aplica in 2006, la data exemanului.
Ce precizari asupra bibliografiei mai vrei, ca e trecuta pe site-ul de la finante?
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#87 murphy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 November 2006 - 04:10 PM

pai de exemplu CODUL VAMAL cum il inveti ?? TOT ?? Codul civil cum il inveti ca asta se invata in 4 ani de facultate. Dupa cit esti de linistit/a lucrezi in finante si deja ai luat examenul !!! Poate ma ajuti sa-l iau si eu !!

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 11 November 2006 - 10:01 PM




#88 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 10 November 2006 - 04:19 PM

Ce, cat si cum invat este numai treaba mea ! Chiar daca ma duc la examen fara sa citesc ceva, tot treaba mea e. Acest topic nu a fost deschis ca sa intram in discutii de genul " in cat timp inveti codul civil" sau daca "am exemnul aranjat". Iar cand faci afirmatii incearca sa ti le sustii intr-un mod logic! Spor la invatat.!
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#89 murphy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 November 2006 - 04:25 PM

Avind in vedere ca numarul de locuri pentru consultant fiscal este nelimitat. ma surprinde un pic aceasta reactie a ta si ca nu vrei sa dai un sfat unui coleg de breasla .Despre simtul umorului nu te intreb ca probabil aceasta notiune iti este necunoscuta ( nu-ti face griji, e vorba de inteligenta !!! ). Tipic romanesc !!!! !!!!!!! Este clar ca esti admis sau admisa si ca in fapt habar nu ai de nimic !!! Eu nu-tii urez succes ci din contra iti urez sa pici !!!!!!!!!!!!!!!!!

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 11 November 2006 - 10:00 PM




#90 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 10 November 2006 - 04:40 PM

Ceea ce faci tu aici nu dovedeste decat ca te contrazici in ceea ce spui, mai ales in partea cu "sa fim uniti" :). Ti-am raspuns in acelasi stil in care ti-ai adresat intrebarile.
Atacurilor la persoana de obicei nu le dau curs, mai ales celor publice.
Ti-am raspuns prin pm ce am de gand sa invat eu, si daca iti vor fi de folos..iti doresc sa iei examenul ! :wink:

P.S: Din momente ce am pile si sunt deja admisa nu am cum sa pic examenul ! :angry:
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#91 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 10 November 2006 - 04:53 PM

Cat costa halatu'?



#92 ina_cont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 11 November 2006 - 11:38 AM

Din Codul Vamal ai numai citeva capitole,vezi bibliografia de pe mfinante.ro,mai ai Codul de procedura fiscala si Codul fiscal.....la aceasta data,el este deja modificat,chiar daca modificarile tin de anul 2007....daca tot dam examenul la finele lui nov,iar consultantii fiscali vor avea un rol din 2007 (nu se stie inca si in ce va consta acel rol,sunt doar presupuneri),citesti codul fiscal cu modificarile la data de 15 sept.de exemplu,adica cel actualizat.....vezi ca exista in comert o carte unde gasesti 2 variante,una actualizata la 19 iulie si cealalta varianta cu L343 de modificare (editura Meteor Press,costa 10 ron )....Daca mai citesti putin si L82 si L31,examenul este ca si luat........Mult spor la invatat!!!!! ....Si daca cineva chiar isi aranjeaza acest examen,jos palaria in fata lui! :angry:
Count your life by friends,not years!



#93 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 11 November 2006 - 12:28 PM

Acelasi raspuns i l-am dat si eu prin mesaj privat.
Ar merita ceva atentie si ordonanta 2/2001 privind regimul juridic al contaventilor, legea finantelor publice ( cred ca cea noua, legea 273/2006 pt ca ordonanta urgenta 45/2003 va fi abrogata de la 01 ian 2007).
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#94 ina_cont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 11 November 2006 - 12:38 PM

bine,asa bibliografia este foarte stufoasa,dar nu cred ca se poate cuprinde toata,in conditiile in care mai avem si de lucru.....oricum,multumesc mult,o sa citesc si ce mi-ai spus tu.....iar treaba cu aranjatul,fiecare cu jobul lui,peste tot sunt si pilosi si nepilosi,pe mine ma intereseaza capra mea si nu a vecinului.... :angry:
Nu aveam cum sa stiu de mesajul privat,dar daca tot nu intelege....no comment...sau poate a sperat ca ii va spune altcineva ca sunt doar 2-3 foi de invatat.. :biggrin: Oricum ma intristeaza sa vad rautati postate pe acest site,sau hai,sunt acceptate cele constructive,dar nu de genul "sa pici la examen"....foarte urat...
Count your life by friends,not years!



#95 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 11 November 2006 - 12:44 PM

Nu va fi un examen usor, tinand cont de bibliografia stufoasa. Am incercat sa ma triez putin din legile "de invatat" din lipsa crunta de timp.
Dar legislatia indicata de tine si cu ce am mai adaugat eu consider ca este de baza. Din punctul meu de veder ramane deschisa discutia privind codul fiscal: cel ce se aplica la data examenului sau cel ce va fi in vigoare din 2007. Cred ca de luni ma fac "telefonista" si ii voi streza pe cei care sunt in masura sa-mi raspunda. :angry:
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#96 ina_cont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 11 November 2006 - 12:53 PM

Offfff, sa speram ca vei obtine si un raspuns pertinent,si daca da,te rugam mult sa ne spui si noua.....Acum cu codul fiscal,mi se pare mie mai logica treaba cu cel actualizat (asa cum spune in bibliografie "cu modificarile si completarile ulterioare"),mai ales ca,asa cum am mai spus,rolul consultantilor intervine dupa 1 ian 2007,deci cel actual nu mai este valabil....oricum,nimic de spus,trebuiesc aprofundate amindoua,ca cine stie ce idei le mai vin....si pina la urma,mare paguba daca nu luam acum,mai mergem in februarie o data,ne mai calcam putin in picioare la cozi......diploma nu ne-o ia nimeni,stai linistita :thumb_yello: Culmea ar fi sa mai modifice ceva si la L343 pina la examen,sa te tii atunci isterie generala :angry:
Count your life by friends,not years!



#97 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2006 - 09:33 PM

pt. transilvan : chiar nu vezi ca butonul "report", pe care tot dai click, nu te ajuta la postarea mesajelor tale ? de 3 ori pana acum ai trimis mesajele tale unui moderator, in loc sa le adaugi la topic.

ADDREPLY iti spune ceva ? e un buton in dreapta-jos si acela trebuie folosit, mai frate :angry:

engleza de baza... :good:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 11 November 2006 - 09:43 PM




#98 transilvan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 November 2006 - 09:35 PM

de ce va panicati fratilor cu codul fiscal de la 01.07.2007...nu poa sa dea din el pt. ca nu are norme de aplicare aprobate...normele sunt inca pana la 30.11.2006 in dezbatere pubica pe site-ul ministerului MONSTRUOS ( FINANTELOR ) si probabil vor fi aprobate cu HG undeva prin decembrie a.c.

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Nov 11 2006, 11:33 PM, a spus:

engleza de baza... :good:
pisicuto esti moderator pe aici...vin la tata daca ai nevoie de profesor de engleza

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 11 November 2006 - 09:46 PM




#99 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2006 - 09:48 PM

Vezi postareatransilvan, la Nov 11 2006, 09:35 PM, a spus:

pisicuto esti moderator pe aici...vin la tata daca ai nevoie de profesor de engleza
ia vezi cum vorbesti :angry: fi respectuos, ca nu ne tragem de elasticul de la slip :thumb_yello:

dupa ce ca ai gresit in mod repetat, mai esti si tupeist !!! nu te uiti pe ce dai click si nici macar nu te intrebi unde naiba ti s-or fi dus mesajele de nu-ti apar la topic desi le-ai "trimis" de cel putin 3 ori intr-o singura zi. cat despre lectii de engleza, dovedesti ca tu ai nevoie, de vreme ce nu cunosti cuvinte elementare ca "REPLY", "ADDREPLY", "REPORT"! NU ti-a cerut nimeni sa citesti Sheakespeare in engleza veche ! unde mai pui ca exista si dictionar on-line englez-roman, il poti folosi daca nu stii ce inseamna un cuvant in engleza.
mai in regula erau niste scuze, nu ce ai scris tu !

inca ceva : nu cita integral mesajele anterioare, decat daca este strict necesar. citeaza doar pasajul la care faci referire, nu tot mesajul. o lectura mai serioasa a regulamentului ti-ar prinde f. bine, cred.. sper !

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 12 November 2006 - 07:18 PM




#100 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2006 - 10:06 PM

Vezi postareamurphy, la Nov 10 2006, 03:52 PM, a spus:

m-am trezit mai de mult... dar nu am vazut nicaieri nimic de bibliografie. doar discutii generale.... tu stii ceva daca esti trezita mai de mult decit mine ?? adica , invat tot Codul Vamal ( care de acum sau din 2007 ) ?? codul civil, asisderea ???

Vezi postareamurphy, la Nov 10 2006, 05:33 PM, a spus:

Ziua buna tuturor. Despre examenul pentru Consultant Fiscal ,ce stiti ? Ce trebuie sa invatam ? De unde luam bibliografie ??
TE CITEZI PE TINE INSUTI (INSATI) ?????????

te rog, fi mai atent(a) pe ce dai click cand vrei sa postezi. butonul "REPLY" citeaza integral postul in care il accesezi, "ADDREPLY" adauga postul tau fara sa citeze nimic si "QUOTE" citeaza integral postul/ posturile in care dai click; de ex daca dai click "QUOTE" pe 2 mesaje diferite, in noul tau mesaj ambele iti vor aparea ca citate integrale.

mai clar acum ? :angry: sper sa te descurci mult mai bine cu aceste operatiuni :good:

inca ceva : pe acest forum este interzis atacul la persoana !!! cei ce-l promoveaza vor fi sanctionati, ducand pana la inchiderea contului personal, banarea IP-ului. nu e de gluma fiindca suntem satui de cei ce inteleg sa se impuna nu prin argumentele corecte si solide ci jignindu-i pe ceilalti. intelegem ca fiecare poate avea o zi proasta, insa asta nu e un motiv pt. a-i ofensa pe altii, nu-i asa ?
nu dorim sa se ajunga la sanctiuni, dar n-ar fi primul caz in care am face-o si de aceea te rog ca asta sa fie singura data cand ti-ai permis asa ceva AICI ! suntem un forum de oameni cu educatie peste nivelul mediu si vrem sa pastram stacheta macar la acest nivel, daca nu reusim sa o ridicam chiar.

Cris Raicu, primeste scuzele noastre si asigurarea ca nu suntem de acord cu astfel de comportament.

sa aveti o seara frumoasa. :thumb_yello:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 12 November 2006 - 07:37 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL