Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
master la ASE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


master la ASE


27 replies to this topic

#1 ana80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 August 2006 - 08:03 AM

Buna,

Anul asta am luat licenta si ma tot gandeam cum sa fac sa fac si un master si sa intru si in cecar!!
Mi-am cam dat eu seama ca cecarul e mai important decat masterul,cel putin pt mine pt ca lucrez in contabilitate.
Asa ca am intrat pe site-ul ase-ului,unde am si terminat,dar la cig(eu am facut fabbv).
Acolo la programele de master era un anunt care spunea ca cei care termina masterul la ei au dreptul sa devina expert contabil sau auditor,dupa o evaluare facuta de cecar???!!!!!
Cand am vazut nu mai puteam de bucurie dar imi venea cam greu a crede.
Asa ca am sunat la CECAR.Acolo o doamna ff draguta mi-a explicat ca ei asa au de gand,ca au demarat proiectul dar acum depinde de "legiuitor",dar dc totul merge bine in 2 ani,cand as termina eu,totul ar fi definitivat si as putea da acel examen.Dar nu poate sa imi garanteze nimic ca nu depinde de ei finalizarea proiectului.

Vreau pareri despre acest proiect!Credeti ca are sanase de reusita sau mai bine pun mana sa invat pt admitere in cecar?

Va multumesc!!!



#2 Iulya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2006 - 08:48 AM

Ca sa dai examenul de admitere la ceccar trebuie sa ai 3 ani de experienta in domeniu, asa ca daca nu ai lucrat pe perioada facultatii te sfatuiesc sa faci masterul si pana termini o sa faci atat cei 3 ani ceruti de ceccar si o sa mai ai si o diploma (chiar daca nu foloseste la nimic, eu am facut Masterul in Contabilitate Internationala la ASE, asa ca vorbesc din experienta). Si mai ai un avantaj, o sa inveti IAS-urile si auditul, materii cerute si la examenul ceccar. Cat despre dreptul de a deveni expert daca ai masterul, despre ce e vorba mai exact: ai dreptul sa dai direct examenul de aptitudini, fara a mai promova examenul de acces si cei 3 ani de stagiu, sau nu mai e nevoie de cei 3 ani de experienta necesari pentru examenul de acces? Eu cred ca sunt prea multe necunoscute si e mai bine sa nu te bazezi pe "ce o sa fie, daca o sa sa fie".




#3 ana80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 August 2006 - 01:13 PM

iulya
eu am 5 ani experienta in domeniul contabilitatii.
nu asta e problema
dar dc peste 2 ani exista posibilitatea sa dai examen final(testul de aptitudini,cum ati spus dvs) la cecar,dupa masterul la ase,fara sa mai treci prin examen de acces in cecar si si stagiu de 3 ani,ar fi minunat.
intreadevar nu stiu IAS-urile si poate multe altele.
Dar ar fi ok daca as impusca 2 iepuri dintr-o data.

Eu am intrebat asa in general, pararea celor dupa forum dc ei cred ca acest proiect initiat de cecar si ASE
va fi aprobat de "legiuitor"
Oricum masterul in fac din toamna.

Va multumesc,



#4 ciobanu cristina-monica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:craiova

Postat 06 February 2007 - 02:15 AM

Am si eu o intrebare intrebatoare :lostit (13): .
Eu nu am studiile superioare in domeniu, am vechime in ale contabilitatii 4 ani si mai nou ca sa ma considere si pe mine ca as avea si eu studii superioare de specialitate urmez masterul la sectia audit contabil. Acum intrebarea mea este, daca are cineva idee, sau daca este patit; ma ajuta la ceva masterul asta? Adica pe viitor o sa pot sustine si eu un mic examen la experti contabili? Am auzit azi o parere ca l-as face degeaba, ca sa mai am si eu o diploma in buzunar. De la cei care ar putea sa ma lamureasca nu am primit raspunsuri clare. Sunt intr-o mare ceata.
Omul intelept nu trage tigrul de coada, chiar daca pare mort.



#5 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 August 2007 - 03:18 PM

Vezi postareaana80, la Aug 22 2006, 02:13 PM, a spus:

Oricum masterul in fac din toamna.
Pana la urma ce ai facut cu masterul? Te-ai dus?
Si pana la urma s-a lamurit daca e sau nu recunoscut de CECCAR si in ce masura?
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#6 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 22 August 2007 - 11:09 PM

nici o "intamplare"?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#7 catalin87

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 23 August 2007 - 07:05 AM

buna ziua , si eu sunt in aceeasi situatie de nelamurire, iar ceccar-ul nu ne va da un raspuns clar. eu am dat telefon si la ceccar bucuresti ( sunt din braila) si au spus ce de acolo ca un studiu de scurta durata nu ma poate transforma in economist ( scurta durata fiind un master de 1 si1/2 ani la specializarea cig ).si ca desi am facultate dar nu de specialitate ( inginer) si trtec in anul 3 stagiu ceccar contabil autorizat studii medii.
concluzia celor de la centru si de la filiala braila este ca nu ma ajuta cu nimic acesta si ca mai bine fac facultate de specialitate 3 ani.
daca aflati alte pareri favoravile acestei situatii va rog comunicatile sa stim mai bine cum stam.



#8 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2008 - 10:59 AM

Mai stie cineva ceva despre facilitatile celor care au facut master la CIG?
Anul asta ar fi 2 ani de la discutia colegei noatre cu CECCAR-ul , si ar fi timpul sa intre in vigoare.



#9 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 15 May 2008 - 05:24 PM

Sa fim seriosi!
Daca va bazati pe faptul ca avand masterul terminat in CIG, veti avea facilitati la examenul de acces la profesia de expert contabil, atunci mai bine o lasati balta.
Ce legatura are masterul cu examenele ce se dau la CECCAR? Poate ca faci mai toate materiile ce se invata si pt examenul la CECCAR, dar mie (si cred ca la majoritatea de aici) nu mi s-ar parea corect ca, in cazul in care ai facut un master, sa ai un avantaj.
Stim foarte bine cum decurg unele mastere in unele judete, o parte din materie se repetea, invatand-o deja la facultate, iar cursurile nu se fac pentru a invata ceva nou, ci doar pentru a obtine diploma, ori examenul pentru acces este unul serios, mi se pare normal ca toti, indiferent de studii sa fie tratati la fel.
Iar subiectul "masterat la cig ase - drept de examen final expert" e si mai revoltator. Adica, ai master, dai direct examenul de aptitudini. Voi credeti ce cititi sau scrieti?
Oricum, pentru asemenea informatii de ce nu suni mihael@ chiar la sediul CECCAR sa vezi ce iti vor spune, ca sa stii din surse sigure?
P.S. Imi cer scuze in fata acelor rari masteranzi, care poate chiar au invatat in timpul masterului, si l-au considerat o sursa de noi informatii.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#10 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 16 May 2008 - 04:32 PM

Nu numai ca-s perfect de acord, dar ganditi-va putin: daca eu cu CIG terminata fac master la inginerie aviatie, gata? ma duc sa proiectez avioane? sau fac master la medicina si ma duc sa ma angajez medic? etc?
Nu este deloc corect sa faci orice fel de facultate care nu are legatura cu stiintele economice (desi nu sunt de acord nici cu absolventii de economie generala sau marketing, management care devin experti contabili....adica eu invat 4 ani de contabilitate de toate felurile: financiara, de gestiune, bancare, institutii publice, voi faceti un curs de conta pe 1 semestru si urlati ca nu ati inteles cum e cu debit si cu credit.....etc) si sa fii acceptat ca expert contabil. Pai ce legatura are? Asa faceam si eu ASE si ma duceam sa ma inscriu in colegiul medicilor, nu? sau sa dau examen la Barou. Dar asta-i tara si inca sper sa facem si noi lucrurile cu cap.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 11:28 PM




#11 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 13 July 2008 - 09:48 PM

Am vb.la ceccar si astept lista cu cei care pot intra direct in stagiu la expert ,fara sa mai sustina ex.de acces..E vorba de anumite sectii terminate la master ,in special se vorbeste de audit.Cand voi afla ceva sigur ,revin cu amanunte.



#12 rodiana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 30 July 2008 - 04:59 PM

am terminat master la cig bucuresti si sunt foarte interesata daca ai mai aflat ceva poate reusim sa scapam de examenul acesta din toamna

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 11:28 PM




#13 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 July 2008 - 01:23 PM

se pare ca se poate depune dosarul pentru acces la stagiu daca ai un master facut si ai scapat de examen de acces. (singura problema este sa ca masterul sa fi cuprins materii din cele de acces)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 August 2008 - 04:36 PM
citare mesaj anterior




#14 acidut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 31 July 2008 - 04:24 PM

Am sunat chiar azi la CECCAR Bucuresti.Au zis ca nu s-a stabilit nimic in acest sens, poate pe viitor. Am facut FSE Sectia CIG la Timisoara si apoi Master in Expertiza contabila si evaluari. Am studiat materiile de examen de acces, unele chiar de 2 ori. Normal ar trebui sa se recunoasca macar acest examen de acces. Daca mai aflati ceva va rog anuntati.
cosmin0304-de unde ai informatia de mai sus???

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 04:40 PM




#15 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 31 July 2008 - 09:11 PM

Vezi postareacosmin0304, la Jul 31 2008, 02:23 PM, a spus:

Vezi postarearodiana, la Jul 30 2008, 05:59 PM, a spus:

am terminat master la cig bucuresti si sunt foarte interesata daca ai mai aflat ceva poate reusim sa scapam de examenul acesta din toamna
se pare ca se poate depune dosarul pentru acces la stagiu daca ai un master facut si ai scapat de examen de acces. (singura problema este sa ca masterul sa fi cuprins materii din cele de acces)
da,asa este.astazi am depus dosarul la CECCAR si o sa astept raspunsul.Conditia este ca din cele 7 materii la ex.de acces sa ai 5 materii facute la master.Si chiar sunt f.multi care au terminat un master si se incadreaza pe cele 5 materii.Eu sunt din Hunedoara si la Vasile Goldis din Deva au fost facute cele 5 materii cerute de ei( care trebuie promovate cu nota 7).Eu nu am terminat la Deva dar,sper sa am sanse daca vor tine seama si de notele ,,bune,,. :biggrin:



#16 acidut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 01 August 2008 - 08:38 AM

NU este adevarat nimic din cele de mai sus...Am sunat la CECCAR Bucuresti acum...Mi-au zis ca este doar un demers in acest sens, in a se incheia in protocol intre CECCAR si universitati spre a echivala aceste examene...Cel mai probabil nu se va realiza anul asta...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 August 2008 - 11:21 AM




#17 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 01 August 2008 - 03:40 PM

Nu poti spune,,nu este adevarat ,,pe ceva ce nu ai vazut.Eu am depus actele.Daca,ei sunt nebuni atunci si eu sunt nebuna.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 August 2008 - 04:36 PM
citare mesaj anterior




#18 acidut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 01 August 2008 - 04:18 PM

Crede-ma ca as fi mai mult decat bucuroasa sa fie asa cum zici...Dar mai intereseaza-te sa vezi ca nu se pune in practica de anul asta...Exista o decizie din iunie in acest sens...insa e suspendata pana nu se incheie protocoale cu facultatile...Probabil nu o sa incheie acest protocol multe facultati...este o neintelegere la unele filiale CECCAR...SORRY



#19 DanaCons

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 August 2008 - 12:42 PM

:frusty: Buna ziua, vreau sa stiu daca faci master in contabilitate, expertiza si audit, se poate intra fara examen la ceccar pentru expert contabil?



#20 sorinis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 September 2008 - 01:26 PM

http://www.cig.ase.r...=2000&idart=239






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL