Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit venit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozit venit

6 replies to this topic

#1 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 22 August 2006 - 11:10 AM

Salutare! Haideti sa va spun ceva nou B) : Un amic de-al meu si-a cumparat o masina in leasing pe firma sa, pe care si-a dotat-o cu mai multe optionale (masina). Dupa dotarile respective, firma de la care si-a luat masina i-a facut cadou (bonus) un sistem de alarma in valoare de aprox. 10 mil.Pana aici totul bine si frumos. Vine garda :D si ce credeti ca ii face? Ii impoziteaza baiatului sistemul de alarma pe motiv ca acesta consituie venit pt. firma :blink: :blink: :blink:
Ce parere aveti? Astia chiar s-au tampit de tot sau m-am prostit eu? :o :unsure: :wacko:



#2 elenad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:baia mare

Postat 22 August 2006 - 04:05 PM

Vezi postareaovidiu_adrian79, la Aug 22 2006, 12:10 PM, a spus:

Salutare! Haideti sa va spun ceva nou B) : Un amic de-al meu si-a cumparat o masina in leasing pe firma sa, pe care si-a dotat-o cu mai multe optionale (masina). Dupa dotarile respective, firma de la care si-a luat masina i-a facut cadou (bonus) un sistem de alarma in valoare de aprox. 10 mil.Pana aici totul bine si frumos. Vine garda :D si ce credeti ca ii face? Ii impoziteaza baiatului sistemul de alarma pe motiv ca acesta consituie venit pt. firma :blink: :blink: :blink:
Ce parere aveti? Astia chiar s-au tampit de tot sau m-am prostit eu? :o :unsure: :wacko:



eu cred ca au dreptate,pentru ca bonusul primit au diminuat chelt cu dotarile,se considera ca un discaunt

elena



#3 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 23 August 2006 - 11:25 AM

Vezi postareaelenad, la Aug 22 2006, 05:05 PM, a spus:

Vezi postareaovidiu_adrian79, la Aug 22 2006, 12:10 PM, a spus:

Salutare! Haideti sa va spun ceva nou B) : Un amic de-al meu si-a cumparat o masina in leasing pe firma sa, pe care si-a dotat-o cu mai multe optionale (masina). Dupa dotarile respective, firma de la care si-a luat masina i-a facut cadou (bonus) un sistem de alarma in valoare de aprox. 10 mil.Pana aici totul bine si frumos. Vine garda :D si ce credeti ca ii face? Ii impoziteaza baiatului sistemul de alarma pe motiv ca acesta consituie venit pt. firma :blink: :blink: :blink:
Ce parere aveti? Astia chiar s-au tampit de tot sau m-am prostit eu? :o :unsure: :wacko:



eu cred ca au dreptate,pentru ca bonusul primit au diminuat chelt cu dotarile,se considera ca un discaunt

pai atunci as vrea sa stiu si eu temei legal )daca exista si categoria de venit la care se incadreaza acest discount?!!
sa aveti o zi buna!



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 23 August 2006 - 11:31 AM

e discutabila chestia... daca dicountu a venit pe aceeasi factura cu bunul se reduce valoarea bunului nu se inregistreaza pe venituri...



#5 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 23 August 2006 - 11:39 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Aug 23 2006, 12:31 PM, a spus:

e discutabila chestia... daca dicountu a venit pe aceeasi factura cu bunul se reduce valoarea bunului nu se inregistreaza pe venituri...

cam asa s-a si intamplat, dar.... cine sa mai inteleaga si acest lucru. In contabilitate nu se inregistreza bunul ca atare (masina)? Ca doar nu o sa inregistreza separat masina si alarma...
cel putin asta e parerea mea :unsure: :unsure: :rolleyes:



#6 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 23 August 2006 - 11:43 AM

Vezi postareaovidiu_adrian79, la Aug 23 2006, 12:39 PM, a spus:

Vezi postareaSeptimiu, la Aug 23 2006, 12:31 PM, a spus:

e discutabila chestia... daca dicountu a venit pe aceeasi factura cu bunul se reduce valoarea bunului nu se inregistreaza pe venituri...

cam asa s-a si intamplat, dar.... cine sa mai inteleaga si acest lucru. In contabilitate nu se inregistreza bunul ca atare (masina)? Ca doar nu o sa inregistreza separat masina si alarma...
cel putin asta e parerea mea :unsure: :unsure: :rolleyes:

de acord, ovidiu in ctb lesingului se inreg alarma fara valoare.
este consid venit impozabil daca chelt este deductibila.....parerea mea
sa aveti o zi buna!



#7 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 28 August 2006 - 05:12 PM

In cazul asta Garda are dreptate... din pacate.
Nu e vorba de discount.
Discount este atunci cand concomitent sau dupa o livrare de bunuri de val.initiala X, pentru aceleasi bunuri (adica in aceeasi stare) se reduce val.initiala de la X la X-discount. In acest caz, pt.reducerea de pret NU exista contraprestatie din partea furnizorului (adica bunurile livrate de furnizor sunt aceleasi/in aceeasi stare).
In cazul descris, automobilul avea val.initiala X in configuratia cuprinzand dotarile solicitate de client (2133 = 167).
Faptul ca firma de leasing ii acorda drept bonus O DOTARE SUPLIMENTARA inseamna ca bunul livrat NU mai are aceeasi stare cu cea descrisa in contractul de leasing. Adica clientul beneficiaza de un bun gratuit furnizat de firma de leasing (sau, mai bine zis, de un bun=auto care nu e identic cu cel din oferta/contractul de leasing, ci cuprinde o dotare in plus), ceea ce corespunde faptului ca in baza aceluiasi pret (deci nu e vorba de pret/val. mai mic/a pt. a fi discount) EXISTA o contraprestatie din partea furnizorului.
Dotarea cu pricina va fi inclusa in val.bunului primit in leasing, dar in corespondenta cu un cont de venit:
2133 = 167: val.CIP cf.contract leasing
2133 = 7582: val.dotarii "bonus' - indicata de furnizor sau det.de comisia de receptie.

Singura exceptie de la acest tratament ar fi in cazul in care in oferta/contractul de leasing ar fi stipulata valoarea auto initiala, iar in lista de dotari dotarea "bonus" ar fi inclusa (cu valoare zero).
Depinde ce scrie in contract+oferta de pret.
popescul






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL