Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrare contract - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inregistrare contract

2 replies to this topic

#1 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 August 2006 - 01:27 PM

Ma confrunt cu urmatoarea situatie si nu stiu daca am procedat corect:
Am un contract de vanzare-cumparare de la o persoana jurudica in baza caruia s-au achizitionat mijloace fixe.La data semnarii contractului s-a emis o factura proforma pt a plati jumatate din suma inscrisa in contract.
pana aici am inregistrat asa :
-inreg.platii 409 = 5121
-inregistrarea contractului de vanzare cumparare(livrarea mijloacelor fixe s-a efectuat la data semnarii contractului)...sper ca e bine ca am inreg contractul...
% = 404
214
4426
si 409=404 cu suma platita in avans
-la o luna mi-a venit factura fiscala pe care scria : avans conform contract(factura are si tva) cu aceeasi suma pe care eu am platit-o la data emiterii facturii proforme...
-dupa inca o luna de zille a venit a doua factura si ultima cu rest plata conform contract(cu tva)....
Si am cam intrat in ceata : ma gandesc ca poate nu trebuia sa inregistrez contractul de vanzare-cumparare...ca eu am dedus atunci tva-ul...am inceput sa amortizez mijloacele fixe...dar pe de alta parte mijloacele fixe au fost livrate la data semnarii contrctului...deci trebuia sa le inregistrez...nu mai stiu...of
...si cele 2 facturi fiscale care au venit...ce fac cu ele??//ca nu mai pot sa le inregistrez....
Va rog sa ma ajutati...
Multumesc



#2 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2006 - 01:57 PM

Nu inregistrezi pe baza contractului ci pe baza procesului verbal de primire a mijlocului fix. Tva-ul il inregistrezi asa: jumate la primirea facturii si jumatate la primirea facturii finale (vezi ca pe factura finala trebuie sa iti apara storno avans cu "-" si toata valoarea mijlocului fix cu plus, ca altfel nu poti storna avansul).Documentul pentru inregistrarea TVA este factura.
Faza e ca ei trebuiau sa iti trimita factura odata cu livrarea MF, e trimisa mult prea tarziu dupa 2 luni....
Eu as fi inregistrat pe 231 pana la sosirea facturii si as fi inregistrat TVA de la venirea facturii.
Oricum TVA-ul nu trebuia dedus pana nu aveai factura...




#3 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 August 2006 - 04:32 PM

Vezi postareaSakura, la Aug 23 2006, 02:57 PM, a spus:

Nu inregistrezi pe baza contractului ci pe baza procesului verbal de primire a mijlocului fix. Tva-ul il inregistrezi asa: jumate la primirea facturii si jumatate la primirea facturii finale (vezi ca pe factura finala trebuie sa iti apara storno avans cu "-" si toata valoarea mijlocului fix cu plus, ca altfel nu poti storna avansul).Documentul pentru inregistrarea TVA este factura.
Faza e ca ei trebuiau sa iti trimita factura odata cu livrarea MF, e trimisa mult prea tarziu dupa 2 luni....
Eu as fi inregistrat pe 231 pana la sosirea facturii si as fi inregistrat TVA de la venirea facturii.
Oricum TVA-ul nu trebuia dedus pana nu aveai factura...

merci mult de raspuns...numai ca a pe a doua factura scrie numai " rest plata cf contract"...asta e acum...
merci inca o data






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL