Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Microintreprindere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Microintreprindere

13 replies to this topic

#1 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 28 June 2005 - 09:29 AM

are cineva cunostinta de o modificare cu privire la numarul de angajati si cifra de afaceri pe care trebuie sa le indeplineasca o microintreprindere?

nu ma refer la 9 angajati si 100.000 euro.

am mare nevoie de actul normativ, care modifica aceste doua conditii, daca exista cumva.

multumesc



#2 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 28 June 2005 - 09:37 AM

Text extras din: Codul Fiscal 2003 - Codul Fiscal al României

TITLUL IV
Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor

Definitia microîntreprinderii


Art. 103. - În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoana juridica româna care îndeplineste cumulativ urmatoarele conditii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) are înscrisa în obiectul de activitate productia de bunuri materiale, prestarea de servicii si/sau comertul;
B) are de la 1 pâna la 9 salariati inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depasit echivalentul în lei a 100.000 euro;
d) capitalul social al persoanei juridice este detinut de persoane, altele decât statul, autoritatile locale si institutiile publice.

Din cat stiu paragraful citat mai sus nu a fost modificat.

Puterea observatiei clare este denumita cinism de cei care nu o poseda



#3 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 28 June 2005 - 10:08 AM

asa stiu si eu pentru ca am urmarit codul fiscal actualizat la data de 07.06.2005 si acelasi lucru spune, dar ma ameteste cineva ca s-a modificat, prin luna februarie 2005, numarul de angajati pana la 10, si volumul cifrei de afaceri deasemenea.

multumesc pentru confirmare.



#4 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 28 June 2005 - 02:09 PM

nu s-a modificat nimic



#5 ALEXIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 August 2006 - 09:29 PM

Buna seara,
Imi puteti spune va rog, daca o firma infiintata in 2000 ca platitoare de impozit pe profit poate deveni acum micro?
La Administratie nu a fost depusa niciodata decl 010.

Multumesc



#6 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 August 2006 - 09:41 PM

La anul poti deveni micro...daca indeplinesti conditiile
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#7 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 August 2006 - 09:54 PM

si daca vor mai exista micro la anul.



#8 vasiloni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ludus

Postat 24 August 2006 - 07:19 AM

poti de la anul daca:
Definiþia microîntreprinderii


Art. 103. - În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoanã juridicã românã care îndeplineºte cumulativ urmãtoarele condiþii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) are înscrisã în obiectul de activitate producþia de bunuri materiale, prestarea de servicii ºi/sau comerþul;
B) are de la 1 pânã la 9 salariaþi inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depãºit echivalentul în lei a 100.000 euro;
d) capitalul social al persoanei juridice este deþinut de persoane, altele decât statul, autoritãþile locale ºi instituþiile publice.


Opþiunea de a plãti impozit pe veniturile microîntreprinderii


Art. 104. - (1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este opþional.
(2) Microîntreprinderile plãtitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu anul fiscal urmãtor, dacã îndeplinesc condiþiile prevãzute la art. 103 ºi dacã nu au mai fost plãtitoare de impozit pe veniturile microîntreprinderilor.

o sa existe micro si in 2007



#9 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 24 August 2006 - 09:21 AM

Ok, o alta intrebare.

Sunt micro in 2006, am angajati pana la 30 iunie 2006.
Din 1 iulie nu mai am angajati.

Daca sunt micro in 2006 pot ramane micro in 2007 , daca eu nu mai am angajat? Cum fac sa raman micro in 2007. Angajez pe cineva in n oiembrie ca sa indeplinesc conditiile micro?

Multumesc
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#10 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 August 2006 - 09:27 AM

normal ca trebuie sa ai angajat la sfarsitul anului...sa ramai micro :)
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#11 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 24 August 2006 - 09:40 AM

Ole, multumesc - :058: asta pt.ca mi-ai dat o veste buna.

Deja imi facusem planul sa ma milogesc pe la camera de munca , sa-mi inregistreze contractul cu o luna in urma ..... nu mai puteam de griji.


Esti sigur de informatie, da? :unsure:
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#12 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 August 2006 - 10:03 AM

Vezi postareaMarinna, la Aug 24 2006, 10:21 AM, a spus:

Sunt micro in 2006, am angajati pana la 30 iunie 2006.
Din 1 iulie nu mai am angajati.
NORME METODOLOGICE de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal
TITLUL IV Impozitul pe veniturile microintreprinderilor:
2. La analiza indeplinirii conditiei privind numarul de salariati nu se iau in considerare cazurile de incetare a raporturilor de munca ca urmare a pensionarii sau desfacerii contractului individual de munca in urma savarsirii unor acte care, potrivit legii, sunt sanctionate inclusiv prin acest mod. Pentru persoanele juridice care au un singur angajat care demisioneaza in cursul unei luni, conditia prevazuta la art. 103 lit. B) din Codul fiscal se considera indeplinita daca in cursul lunii urmatoare este angajat un alt salariat.



#13 sentis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2006 - 10:07 AM

Printre modificarile aduse de Legea 343/1.08.06 se afla si conditiile de incadrare ca microintreprindere: "art.103 a) realizeaza venituri, altele decat cele din consultanta si management, in proportie de peste 50% din veniturile totale;" - ceea ce elimina de la incadrare majoritatea acestora, oricum asteptam rectificarile, cine stie ce le mai trece prin cap.
Privitor la conditia de la punctul B ) al articolului 103 Normele de aplicare a Codului Fiscal fac unele precizari:
1. Numarul de salariati reprezinta numarul de persoane angajate cu contract individual de munca, potrivit dispozitiilor Codului muncii, indiferent de durata timpului de munca, inscrise lunar in statele de plata si/sau in registrul general de evidenta a salariatilor.
2. La analiza indeplinirii conditiei privind numarul de salariati nu se iau in considerare cazurile de incetare a raporturilor de munca ca urmare a pensionarii sau desfacerii contractului individual de munca in urma savarsirii unor acte care, potrivit legii, sunt sanctionate inclusiv prin acest mod. Pentru persoanele juridice care au un singur angajat care demisioneaza in cursul unei luni, conditia prevazuta la art. 103 lit. B ) din Codul fiscal se considera indeplinita daca in cursul lunii urmatoare este angajat un alt salariat.
3. Conditia prevazuta la art. 103 lit. B ) sa fie indeplinita in termen de 60 de zile inclusiv de la data inregistrarii.
4. In cazul in care angajarea nu se realizeaza in termen de 60 de zile de la data eliberarii certificatului de inregistrare, microintreprinderea este platitoare de impozit pe profit de la data inregistrarii acesteia la registrul comertului. Perioada de 60 de zile se prelungeste in anul urmator celui pentru care s-a exercitat optiunea, dupa caz.
5. In intelesul art. 104 alin. (4), daca pe parcursul anului fiscal una dintre conditiile impuse la art. 103 din Codul fiscal nu mai este indeplinita, contribuabilul este obligat ca incepand cu anul fiscal urmator sa nu mai aplice impozitul pe venit chiar daca ulterior indeplineste criteriile prevazute la art. 103 lit. B ) si c).
Deci, daca nu mai aveti un angajat incepand din luna iulie, de exemplu, ca sa va puteti incadra in conditiile de microintreprindere trebuie sa angajati pe altcineva cel tarziu pana la 31 august.

uf, nu stiu cum sa elimin figura aceea.. este vorba despre textul "b )"

letiroxi... gand la gand: )


s-a rezolvat B)

Aceasta postare a fost editata de LUCK33RO: 24 August 2006 - 10:19 AM




#14 ALEXIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 August 2006 - 02:29 PM

Multumesc mult pentru ajutor!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL