Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratie Cass - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Declaratie Cass

23 replies to this topic

#21 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 August 2006 - 12:10 AM

nu ai cum sa declari la casmb totalul salariilor pt. ca selectezi pt. fiecare salariat casa la care este asigurat, pui salariul omului si contributiile aferente.
doar concediile medicale se declara la casmb, indifferent de casa la care este asigurat omul. de fapt, cei de la casaopsnaj nici nu primesc declaratiile de concedii medicale.



#22 Gabriela Giurca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2006 - 09:37 AM

multumesc nicole chriss!
asa procedez si eu , dar ma "fulgerase " ideea ca ar trebui declarata suma integrala la CNass.Oricum, intre timp am sunat la ei si mi-au zis ca in mod corect la ei ar trebui declarata toata suma, dar nu este grasit nici cum facem noi.Ideea este ca pe ei ii intereseaza lista nominala, nu inregistreaza sumele de plata si nici nu le urmaresc .Daca ne gandim, le declaram pe 100,iar urmarirea incasarii o fac cei de la AF.

gabriela mihaela



#23 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 25 August 2006 - 09:17 AM

Va rog, am o nelamurire.
Gasesc pe site-ul CNPAS urmatoarea precizare:
" Având în vedere solicitările venite din partea unor angajatori cu privire la utilizarea salariului minim brut pe țară, se fac următoarele precizări:
Pentru stabilirea drepturilor reprezentând prestații sociale, cât și pentru stabilirea obligațiilor sociale, care au drept bază de calcul „salariul minim brut pe țară”, se utilizează salariul minim prevăzut de HG nr. 1766/2005, respectiv 330 lei, indiferent de nivelul salariului minim brut pe țară negociat, prevăzut de Contractul Colectiv de Muncă Unic la Nivel Național.
Drepturile și obligațiile cu caracter social la care ne referim sunt:
(enumerarea nu este exhaustivă)

- contribuția individuală de asigurări sociale datorată de asigurați pentru perioada de concediu medical (art. 45 din OuG nr. 158/2005);
- valoarea punctajului anual al asiguratului, pentru perioadele în care a beneficiat de concediu medical și indemnizație de asigurări sociale de sănătate (art. 46 alin.(1) din OuG nr. 158/2005);
- valoarea punctajului anual al asiguratului, pentru perioadele asimilate (art. 163 din Legea nr. 19/2000);
- cuantumul ajutorului de șomaj (art. 40 din Legea nr. 76/2002);
- cuantumul indemnizației pentru însoțitor al pensionarului de invaliditate gradul I (art. 61 din Legea nr. 19/2000).

Prevederile enunțate mai sus cu privire la salariul minim brut pe țară, garantat în plată, precum și cele privind salariul de bază minim brut negociat vor fi avute în vedere de angajatori, inclusiv în ceea ce privește modul de completare a Declarației lunare privind evidența nominală a asiguraților și a obligațiilor de plată către bugetul asigurărilor sociale de stat.
Menționăm că aplicația informatică (versiunea 6.02), difuzată de Casa Națională de Pensii și Alte Drepturi de Asigurări Sociale, pentru întocmirea Declarației lunare privind evidența nominală a asiguraților și a obligațiilor de plată către bugetul asigurărilor sociale de stat, respectă dispozițiile în vigoare privind salariul minim brut pe țară."

Sa inteleg de aici ca acolo unde se calculeaza drepturi si obligatii intervine salarul 330, iar salarul din cartea de munca e 370??? :blink: Adica calculez 6.5%....7%...0.75%... etc la 330, desi in cartea de munca e 370???



#24 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 25 August 2006 - 12:38 PM

Precum ai vazut scrie " Având în vedere solicitările venite din partea unor angajatori cu privire la utilizarea salariului minim brut pe ţară, se fac următoarele precizări.. bla , bla..


Presupun EU, ca una din situatii ar angajatorii care au angajati cu conventii AJOFM , ca aici e incurcatura si mai mare.
Nu accepta salariul minim de 330 pe statul de plata, dar nici nu-ti accepta sa-ti dea 370 de lei.
Tot 330 iti da statul ..... ca zic ei asa " 330 lei e salariul minim , dar 370 lei e salariul national". Cred ca s-a discutat pe forum de asa ceva.

Si de aia presuun eu ca se refera la astfel de cazuri. :blush: Cred ca mi-a intrat ceva sub tasta pppp ca nu rea mege. Scuzati greselile.

Dar noi nu avem voie sa presupunem, asa ca mergem la CNPAS si intrebam " Care-i faza ca nu ma prind"

Aceasta postare a fost editata de Marinna: 25 August 2006 - 12:39 PM

Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL