Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sucursala/ filiala/ reprezentanta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sucursala/ filiala/ reprezentanta


26 replies to this topic

#1 slmn_alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:timisoara
  • Interests:contabilitate

Postat 25 August 2006 - 12:34 PM

buna tuturor,
am si eu o mica nelamurire provocata de o situatie cu care nu m-am mai intalnit pana acum.
care este diferenta din punct de vedere contabil intre filiala si sucursala?
multumesc

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 24 April 2009 - 10:51 AM




#2 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 August 2006 - 07:24 PM

nu exista nici o diferenta din nici un pct de vedere. filiala inseamna sucursala.




#3 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 August 2006 - 10:18 AM

Legea societatilor comerciale:

Art. 42. - Filialele sunt societăți comerciale cu personalitate juridică și se înființează în una dintre formele de societate enumerate la art. 2 și în condițiile prevăzute pentru acea formă. Ele vor avea regimul juridic al formei de societate în care s-au constituit.
Art. 43. - (1) Sucursalele sunt dezmembrăminte fără personalitate juridică ale societăților comerciale și se înmatriculează, înainte de începerea activității lor, în registrul comerțului din județul în care vor funcționa.



#4 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 August 2006 - 03:29 PM

Art. 42. - Filialele sunt societati comerciale cu personalitate juridica si se înfiinteaza în una dintre formele de societate enumerate la art. 2 si în conditiile prevazute pentru acea forma. Ele vor avea regimul juridic al formei de societate în care s-au constituit.
Art. 43. - (1) Sucursalele sunt dezmembraminte fara personalitate juridica ale societatilor comerciale si se înmatriculeaza, înainte de începerea activitatii lor, în registrul comertului din judetul în care vor functiona.
(2) Daca sucursala se înfiinteaza într-o localitate din acelasi judet sau în aceeasi localitate cu societatea fondatoare, ea se va înmatricula în acelasi registru al comertului, însa distinct, ca înmatriculare independenta.
(3) Regimul juridic al sucursalei se aplica oricarui alt sediu secundar, indiferent de denumirea lui, caruia societatea care îl înfiinteaza îi atribuie statut de sucursala.




eu raman la parearea ca nu exista diferente. denumirea de filiala este folosita de societati comerciale si sucursala, in general de societati bancare. in functie de competenta cred ca se face alegerea.



#5 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 August 2006 - 04:47 PM

E foarte bine sa-ti pastrezi opiniile ...
chiar si in momentele in care citezi partea unde se spune ca una e cu personalitate juridica iar alta fara personalitate juridica :)



#6 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 August 2006 - 06:20 PM

Sucursalele nu au personalitate juridica proprie, nu participa la raporturile juridice in nume propriu iar raspunderea pentru obligatiile asumate se poate extinde asupra societatii "mama". Constituirea sucursalelor se face in conditiile prevazute de actul constitutiv si se inmatriculeaza la registrul comertului din judetul unde vor functiona.

eu la asta ma refeream.
dar in loc sa ma lamuresti pe mine , incearca sa-i raspunzi Alinei la intrebare.



#7 Guest_stanescuema_*

  • Guests

Postat 25 December 2006 - 05:48 PM

am urmat sit: soc mama cu sucursala.

societatea mama (ex sibiu) are cui R 12345, nu desf activitate
sucursala (ex ploiesti ) are cui -78999 si un salariat, aici se desf activitati de prest serv

?unde se depun declaratii ):thumbup:
? tva-ul se declara la fisc sibiu
?retinerile salariatului la fisc ploiesti(cm e inreg pe ph)
?balanta se tine pt firma mama

p.s E craciun ! fi-ti buni si ajutati!



#8 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 October 2007 - 08:39 AM

Va adresez urm intrebare: pt a deschide o reprezentanta a unei firme din strainatate tb deschis un cont bancar?Unde as putea gasi mai multea specte legislative privind regimul reprezentantelor?
[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )



#9 DYDY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 10 October 2007 - 07:50 AM

poti afla mai multe pe www.onrc.ro

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 July 2008 - 11:56 PM




#10 mihaelajulia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 February 2008 - 02:43 PM

Exista vreo diferenta dpdv contabil, intre filiala si sucursala unui SRL, aflate ambele in UE?
Am inteles ca filiala are personalitate juridica, deci contabilitatea se va face in tara respectiva; iar in cazul unei sucursale se va face in Romania?
Sau in abmele cazuri se face contabilitate si in Romania?



#11 buderuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 20 March 2008 - 12:37 PM

Vezi postareamihaelajulia, la Feb 13 2008, 04:43 PM, a spus:

Exista vreo diferenta dpdv contabil, intre filiala si sucursala unui SRL, aflate ambele in UE?
Am inteles ca filiala are personalitate juridica, deci contabilitatea se va face in tara respectiva; iar in cazul unei sucursale se va face in Romania?
Sau in abmele cazuri se face contabilitate si in Romania?


Pentru sucursala contabilitatea se tine in romania dar se si consolideaza la firma mama.



#12 adriana1973

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:botosani

Postat 15 May 2008 - 08:26 AM

Va rog o pareare: o societate inregistrata la Reg Com- cu asociati austrieci- desemneaza un reprezentant fiscal
Au infiintat firma si nu au mai venit in Romania- nu a avut activitate
Un control de la finante contacteaza reprezentantul fiscal si-i cere registru unic de control ( care nu este la reprezentant ) si-i da amenda pe persoana fizica reprezentantului fiscal ! Poate fi contestata?



#13 Morpheus0

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 August 2008 - 01:57 PM

Salut tuturor ...Sunt un jurist si lucrez pentru o firma din polonia care doreste sa se extinda si in Romania.Problema mea este ca nu stiu sigur care forma ar fi cea mai buna pentru ei, reprezentanta, filiala sau sucursala.Mentionez ca sunt o firma care se ocupa de comercilizarea tirurilor.As vrea sa stiu deasemenea cam ce taxe si impozite se platesc pentru fiecare dintre ele, si cam care ar fi cea mai ieftina.Va Multumesc...



#14 aalina68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 03 November 2008 - 08:37 PM

Buna seara dragi colegi,
Exista vreo forma de suc, filiala, etc, in care contabilitatea sa se tina total separat de soc mama? Eu , de aici, de la Buc, daca deschid o, sa zicem sucursala, in alt oras, trebuie sa cer lunar niste date din balanta lor? Si sa...ce? Mentionez ca vor fi 4 angajati acolo.
Va multumesc,
Alina



#15 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 04 November 2008 - 11:02 AM

In orice forma de organizare juridica a sucursalei, aceasta poate sa tina contabilitatea separat de soc mama. E o problema de organizare interna a societatii. In cele mai multe cazuri se creaza analitice distincte la conturile cu care lucreaza filiala, decontarile intrasoc intre mama si filiala se fac prin 451, in oglinda, ca la cumulare sa se anuleze, iar balanta finala se face prin simpla adunare a analiticelor. Exista un singur caz in care se face contabilitate total separata, cu raportari, bilant etc: filiala are statut de personalitate juridica independenta (J, CUI propriu) oricare ar fi aceasta - srl, sa, comandita, caz in care in mod normal se face lunar sau de cate ori e nevoie consolidarea conturilor, pentru a obtine raportarile consolidate de grup.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#16 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 04 November 2008 - 11:23 AM

Trebuie sa se faca distinctie intre filiala si sucursala.
Daca se opteaza pentru filiala, atunci lucrurile sunt clare: contabilitate organizata independent de societatea mama, administrator propriu, bilant propriu etc.
Daca se doreste deschiderea unei sucursale, atunci situatia este in felul urmator: la sucursala se organizeaza contabilitatea pana la nivel de balanta, asceasta este transmisa societatii mama. Societatea mama cumuleaza activitatea proprie cu cea a sucursalei si se obtin balanta finala si bilantul.
De retinut in cea ce priveste declaratiile:
- sucursala declara si plateste local doar impozitul pe salarii si comisionul ITM (contractele de munca se inregistreaza local pe codul fiscal al sucursalei, indiferent de numarul de angajati de pe sucursala);
- centrala declara si plateste pentru activitatea proprie impozitul pe salarii si com. ITM si cumulat pentru intreaga activitate toate celelalte obligatii: tva, bugetul de stat, asigurari sociale, D390, D394 etc.



#17 aalina68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 04 November 2008 - 04:15 PM

Multumesc frumos pt ambele raspunsuri!
...Cat am cautat prin legislatie, n-am gasit un raspuns mai clar ca al dvs, dle Galboiu.
Deci daca am inteles bine, filiala va face separat : jurnale, registru de casa, balanta, bilant, declaratii salarii, 100,102,300,390 etc, bilant.
Ar mai fi totusi o nelamurire: nu se cumuleaza niciodata datele cu societatea-mama ? Ce ar fi acele raportari de grup?, consolidari de conturi?, despre care vorbea dl Ursache?
Cum voi transmite o parte din ob de inventar ( trecute deja pe chelt..), auto luat in leasing ( cu factura ca o iesire de mijl fix, dar la ce valoare?..), ehee, se pare ca de abia m-am lamurit cu o problema, si vin altele..
Mereu e asa..
Va multumesc inca o data
Alina



#18 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 04 November 2008 - 04:32 PM

Se pare ca exista, totusi, 3 nivele de balanta de verificare:
1) Societatea mama (care are filiale) isi face balanta proprie de verificare.
2) Societatea mama face balanta centralizata (eu asa-i zic, dar altii o numesc altfel) adunand aritmetic balanta proprie cu balantele filialelor.
3) Societatea mama face balanta consolidata, care contine balanta proprie, balantele filialelor si balantele societatilor la care are participatie peste 50%, proportional cu procentul de participatie.

Cam asa ceva am vazut eu.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#19 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 04 November 2008 - 04:53 PM

Din ceea ce inteleg citind intrebarile dvs, nu este cazul sa va creati atatea probleme; a deschide o sucursala sau filiala cu personalitate juridica e o aventura care nu se justifica in cazul dvs. In opinia mea, e suficienta deschiderea unui punct de lucru, contractele de munca se pot inregistra local, caz in care se va plati comis ITM si impozit sal local, sau se pot inregistra la centru, caz in care se vor plati cumulat cu celelalte.
Balanta pt pct de lucru se deschide prin 451, ca document de transfer se face un proces verbal in care se enumera toate elementele patrimoniale care se transfera, nu facturi; inregistrarile se fac pe baza proc verbal, ceva de genul:
pt mama:
451=212.... cu val mf transmise
281...=451 cu amort aferenta
3....=451 cu val mat, marfuri, ob inv etc transmise
si asa mai departe

pt pct de lucru:
212... analitic pct lucru=451 cu val mf transmise
451= 281... analitic pct lucru cu amort aferenta
451=3... analitic pct lucru cu val mat, marfuri, ob inv etc transmise.
La final, ca o cheie de control, rulaj debitor 451 din balanta mamei trebuie sa fie egal cu rulaj creditor din balanta pct lucru si rulaj creditor din balanta mamei sa fie egal cu rulaj debitor din balanta pct lucru(la adunarea lor, pe cumulat soldul va fi 0)
Cat despre consolidare, asta e o parte a contabilitatii pt avansati... :thumbup:

@nopris: ati uitat sa spuneti faptul ca se scad din aceasta adunare operatiunile intragrup, parte care e cea mai spinoasa, ca altfel aritmetica e simpla :tongue:
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#20 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 04 November 2008 - 05:06 PM

Transferul intre membrii grupului se face prin contul 4511 cu exact valoarea care exista in contabilitatea societatii de la care pleaca elementul transferat.

In ce priveste consolidarea, aceasta se face doar asupra situatiilor financiare. Societatea mama are obligatia de a intocmi atat propriile situatii financiare cat si situatiile financiare consolidate. Consolidarea se face doar in anumite conditii si se poate realiza prin mai multe metode, cea mai simpla metoda fiind cea in care se insumeaza aceleasi elemente bilantiere pentru toti membrii grupului.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL