Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
corectie chelt salariale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


corectie chelt salariale

4 replies to this topic

#1 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 30 August 2006 - 08:18 AM

am facut o corectie la chelt cu salariile pt anul 2005, care ar fi nota contabila, sumele le scad din soldul lui 1171?



#2 Topo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Nord
  • Interests:...tot

Postat 30 August 2006 - 09:57 AM

Parerea mea e ca inregistrarea ce o vei face afecteaza exercitiul anului in curs, lasa 117-le asa cum e.




#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 30 August 2006 - 12:51 PM

nu afecteaza anul in curs, afecteaza anu 2005 ca sunt salariile ,lui 2005
vei inchide cu 1171 cheltuielile rezultate din aceste modificari, daca nu ai cheeltuieli nu mai inchizi nimic cu 1171
vezi rectificative la 101 daca e cazul si la 100



#4 RTT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 30 August 2006 - 04:33 PM

OMF 1752 / 2005:

"Corectarea erorilor contabile
63. - ( 1) orectarea erorilor constatate în contabilitate se efectuează pe seama rezultatului reportat.
(2) Erorile din perioadele anterioare sunt omisiuni și declarații eronate cuprinse în situațiile financiare ale entității pentru una sau mai multe perioade anterioare rezultând din greșeala de a utiliza, sau de a nu utiliza, informații credibile care:
a) erau disponibile la momentul la care situațiile financiare pentru acele perioade au fost aprobate spre a fi emise;
B) ar fi putut fi obținute în mod rezonabil și luate în considerare la întocmirea și prezentarea acelor situații financiare.
Astfel de erori includ efectele greșelilor matematice, greșelilor de aplicare a politicilor contabile, ignorării sau interpretării greșite a evenimentelor și fraudelor.
(3) În cazul corectării de erori care generează pierdere contabilă reportată, aceasta trebuie acoperită înainte de efectuarea oricărei repartizări de profit.
În notele la situațiile financiare trebuie prezentate informații suplimentare cu privire la erorile constatate. "



#5 puscas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 30 August 2006 - 09:04 PM

[quote][
Foloseste contul 117 4 - din planul de conturi de la 01.01.2006.

Aceasta postare a fost editata de puscas: 30 August 2006 - 09:10 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL