Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Majorare factura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Majorare factura

6 replies to this topic

#1 romica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 30 August 2006 - 01:42 PM

Salutare . Poate sa ma ajute cineva. Primesc de la furnizori facturi(ex electrica , romtelecom, apa) cu majorari in ce cont le inregistrez



#2 Mika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2006 - 01:54 PM

In contul 6581, dc ai contract cu ei in care se specifica ca platesti penalitati in anumite conditii, aceste ch sunt deductibile fiscal.




#3 Mika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2006 - 02:04 PM

Conform Codului fiscal "penalitatile prevazute in contracte comerciale sunt cheltuieli deductibile fiscal".



#4 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 August 2006 - 09:22 PM

eu stiam ca majorarile de intarziere sunt cheltuieli nedeductibile



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 30 August 2006 - 10:03 PM

Vezi postareanicole33, la Aug 30 2006, 10:22 PM, a spus:

eu stiam ca majorarile de intarziere sunt cheltuieli nedeductibile
alea la stat



#6 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 August 2006 - 10:54 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Aug 30 2006, 11:03 PM, a spus:

Vezi postareanicole33, la Aug 30 2006, 10:22 PM, a spus:

eu stiam ca majorarile de intarziere sunt cheltuieli nedeductibile
alea la stat
era vorba de electrica, romtelecom etc. - societati privatizate (foste de stat)



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 30 August 2006 - 11:04 PM

art. 21 4) B)
Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
dobânzile/majorările de întârziere, amenzile, confiscările și penalitățile de întârziere datorate către autoritățile române, potrivit prevederilor legale. Amenzile, dobânzile, penalitățile sau majorările datorate către autorități străine ori în cadrul contractelor economice încheiate cu persoane nerezidente și/sau autorități străine sunt cheltuieli nedeductibile, cu excepția majorărilor al căror regim este reglementat prin convențiile de evitare a dublei impuneri

si normele spun:
39. Prin autoritati romane se intelege totalitatea organelor administratiei publice centrale si locale care urmaresc si incaseaza amenzi, majorari si penalitati de intarziere, executa confiscari, potrivit reglementarilor legale


so, electrica, romtelecom etc. nu sunt autoritățile române oricat de stat ar fi fost ele acum nspe ani






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL