Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contracte pentru prestari servicii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contracte pentru prestari servicii

5 replies to this topic

#1 b_elley

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2006 - 09:12 AM

Pentru ce prestari de servicii este necesara incheierea unui contract?

Conform Codului Fiscal:
Art. 21. 4) Urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
m) cheltuielile cu serviciile de management, consultanta, asistenta sau alte prestari de servicii, pentru care contribuabilii nu pot justifica necesitatea prestarii acestora în scopul desfasurarii activitatii proprii si pentru care nu sunt încheiate contracte;

De asemenea conform Ordinului nr. 29/2003 :
(4) Pe facturile fiscale care se utilizeaza pentru prestari de servicii se vor mentiona, în mod expres, numarul si data contractului, respectiv ale comenzii, în cazul prestarilor de servicii ocazionale care nu au la baza un contract.

Din cele de mai sus eu inteleg urmatoarele:
- Pentru prestari servicii cu caracter permanent este necesar incheierea unui contract.
- Pentru prestari servicii cu caracter ocazional, nu este necesara incheierea unui contract dar trebuie sa existe o comanda.

Ex: Prestari servicii cu caracter permanent :
-Chirie
-Publicitate / Reclama
-Telefon fix/mobil
-Abonament parcare

Prestari servicii cu caracter ocazional :
-Posta
-Parcare ocazionala
-Spalat auto
-Xerox, multiplicare

Cum se procedeaza la alte firme?



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 31 August 2006 - 09:26 AM

ar fi culmea sa faci contract cu omu care vine sa-si traga 5 pagini la xerox sau isi spala masina :lol: :lol: :lol: :lol:




#3 b_elley

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2006 - 01:51 PM

Asta este si parerea mea.

Este cineva care are alta parere sau s-a intalnit cu situatii complicate vis-a-vis de contractele de prestari servcii?



#4 gvisan29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 September 2006 - 07:58 AM

Vin si eu cu o intrebare: imi trebuie 5 persoane pe perioada unui targ sa "presteze" acolo. Le fac contracte de munca pe perioada determinata (5 zile?) sau contracte de prestari servicii?? Ce impozite si contributii se platesc la sumele achitate acestora?



#5 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 16 January 2007 - 06:34 PM

Va rog mult, daca stie cineva, un contract de prestari servicii poate fi incheiat de unul din cei doi asociati ai firmei chiar daca nu e nici administrator nici angajat al ei? (ci doar asociat?) Ca reprezentant al firmei? :lostit (13): :pullhair:



#6 Adriana_Alice

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 May 2007 - 12:34 PM

am si eu o intrebare...o societate comerciala vrea sa presteze servicii pentru o alta firma...nu se stie exact durata acestor servicii (posibil temporare), intrebarea este Trebuie sa existe un contract de prestari servicii intre aceste 2 firme? sau se poate face factura catre firma caruia ii sunt oferite serviciile, fara contract? :smile: multumesc anticipat






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL