Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
fuziune firme - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


fuziune firme

6 replies to this topic

#1 ionutlatcan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Focsani

Postat 01 September 2006 - 01:30 PM

stie cineva ce pasi trebuiesc facuti pentru fuziunea a doua firme(srl)??? respectiv a unei firme fara activitate dar cu ceva active si a unei firme cu activitate(cea cu activitate o inghite pe cealalta). ma intereseaza care ar fi cea mai ieftine metoda indiferent de situatia parteneriatului final.



#2 yna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 01 September 2006 - 02:05 PM

pai referitor la activele care le are trebuie sa le inventariezi si sa faci transferul pe cealalta societate , inreg contabile oricum la data la care fuzionezi trebuie sa depui bilant dupa finalizarea operatiilor de fuzionare,inreg contabile la societatea absorbita 281-212 iar la absorbanta 212-281 sau poti sa contezi si prin 892,891.


Vezi postareayna, la Sep 1 2006, 03:01 PM, a spus:

pai referitor la activele care le are trebuie sa le inventariezi si sa faci transferul pe cealalta societate , inreg contabile oricum la data la care fuzionezi trebuie sa depui bilant dupa finalizarea operatiilor de fuzionare,inreg contabile la societatea absorbita 281-212 iar la absorbanta 212-281 sau poti sa contezi si prin 892,891.
cauta pe forum ca ai sa gasesti acest subiect .ca sa nu ii enervezi pe cei mai vechi




#3 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 13 September 2006 - 11:08 AM

Vezi postareayna, la Sep 1 2006, 12:05 PM, a spus:

pai referitor la activele care le are trebuie sa le inventariezi si sa faci transferul pe cealalta societate , inreg contabile oricum la data la care fuzionezi trebuie sa depui bilant dupa finalizarea operatiilor de fuzionare,inreg contabile la societatea absorbita 281-212 iar la absorbanta 212-281 sau poti sa contezi si prin 892,891.


Vezi postareayna, la Sep 1 2006, 03:01 PM, a spus:

pai referitor la activele care le are trebuie sa le inventariezi si sa faci transferul pe cealalta societate , inreg contabile oricum la data la care fuzionezi trebuie sa depui bilant dupa finalizarea operatiilor de fuzionare,inreg contabile la societatea absorbita 281-212 iar la absorbanta 212-281 sau poti sa contezi si prin 892,891.
cauta pe forum ca ai sa gasesti acest subiect .ca sa nu ii enervezi pe cei mai vechi
1.Faci bilant atat pt firma absorbanta cat si pentru absorbita la data hotarata de administratori
2. Redactezi hotararea asociatilor pt ambele firme;
3.Redactezi proiect de fuziune
Trebuie sa-ti puna viza pe proiect un expert contabil autorizat.
4. Mergi la registru comertului unde iti redacteaza acte aditionale
5. Dupa publicarea in Monitorul Oficial astepti 60 zile.
Cand ajung la tine toate actele aditionale cu dizolvarea si radierea soc absorbite si modificarile la sc absorbanta te apuci si faci in contabilitatea celor 2 firme operatiunile corespunzatoare fuziunii prin absorbtie in conformitate cu reglementarile lg.31/1990.
Dar pana la inregistrare in conta mai bine platesti pe cineva.
Sa traiti bine!



#4 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 13 September 2006 - 12:02 PM

Iar pentru firma absorbita iti trebuie control de fond.
vivi



#5 lilianab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:noutati

Postat 13 September 2006 - 04:35 PM

Vezi postareavrinceanu, la Sep 13 2006, 01:02 PM, a spus:

Iar pentru firma absorbita iti trebuie control de fond.
?????????? eu am reglat doar fisa; unde scrie de control?



#6 adinapg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 13 September 2006 - 04:56 PM

Eu tocmai am terminat o fuziune.
Nu a fost nevoie de control de fond pentru firma absorbita.
De asemenea in 20 zile de la data publicarii in Monitorul Oficial trebuie depusa declaratia 101 pt firma absorbita iar in 30 zile de la data publicarii se depune hotararea de majorare a capitalului social la registrul coemrtului.
Eu am iceput procesul de fuziune pe 01.07.2006 si am terminat pe 25.08.2006



#7 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 18 September 2006 - 03:40 PM

Poate firma ta a mai avut control anterior , dar la o firma care nu a avut nici un control de fond de la infiintare si pina la fuziune in momentul in care soliciti certificat fiscal iti da direct adresa cu controlul de fond.
vivi






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL