Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Codul muncii modificat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Codul muncii modificat

40 replies to this topic

#21 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 12 November 2006 - 03:12 PM

Atat timp cat programele de la somaj si pensii nu sunt modificate ptr a putea introduce timp partial de 1 ora raman deocamdata la 2 ore minime pe contract. Daca iti ies declaratiile din softul de salarii este f.f.f. bine sa ai pe calc si programele de declaratii date de 'cine le da', ele fiind conforme cu legile(speram). Asa cum astept eu programele lor de la pensii ptr a ma lamuri cu Lg 399. Bafta si nu inregistra inca ctr mai mici de 2 ore.



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2006 - 05:58 PM

multumesc mult , yulia :angry:




#23 miky_frunza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2006 - 03:20 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Nov 11 2006, 02:56 PM, a spus:

revin si pun problema altfel : a facut cineva vreun contract cu timp partial mai mic de cele 2 ore/ zi ?
sau : stie cineva SIGUR, de la altcineva care a facut asa ceva pe baza noilor modificari (care nu mai sunt chiar asa de noi :wink: ) ?

fiti buni si raspundeti strict la obiect, ca sa lamurim aceasta problema, va rog ! :thumbup:
draga otilia...tocmai sm sbsolvit cursul de inspector resurse umane, si bineinteles ca s+a discutat f mult pe aceasta tema...cei care au tinut cursul,adik profesorii erau inspectori din cadrul itm bucuresti...referitor la limita minima pentru contractele cu timp partial...ni s+a spus CA NU MAI EXISTA LIMITA...adik...daca vrei sa+l angajeyi o jumatate de ora treci 30 min/zi...
Unde-s multi...puterea creste...



#24 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 23 November 2006 - 04:45 PM

si daca vreau sa vina angajatu o zi pe luna cum il declar la somaj si cas ?



#25 miky_frunza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2006 - 03:14 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Nov 23 2006, 02:45 PM, a spus:

si daca vreau sa vina angajatu o zi pe luna cum il declar la somaj si cas ?
Chiar nu stiu ce sa-ti spun...deocamdata nu au reusit sa modifice decat Codul Muncii...insa pana se vor face corelatii intre state-declaratii cas - declaratii somaj...etc etc...probabil ca mai avem de asteptat...doar nu vroiati sa ni le dea pe tava ...asa deodata...nu e pacat sa mai facem niste rectificative...?!?!?!!? :thumbup: poate ne plictisim ...acum la sfarsit de an... :lostit (13):
Unde-s multi...puterea creste...



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2006 - 03:42 PM

va multumesc, dragilor :thumbup:



#27 trufin mariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:informatii contabilitate

Postat 05 December 2006 - 10:19 PM

Buna! Am si eu o intrebare! In cat timp se depun contractele individualle de munca la ITM? Sa zicem ca azi le-am completat. Ce termen am sa le depun la ITM? Va multumesc anticipat.



#28 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 05 December 2006 - 10:22 PM

Termenul limita este: 20 de zile calendaristice de la data trecuta in contractul de munca ca fiind data la care angajatul incepe activitatea.
Data la care se semneaza contractul nu coincide cu data inceperii activitatii, desi asa ar fi normal :wink:
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#29 trufin mariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:informatii contabilitate

Postat 05 December 2006 - 10:39 PM

Iti multumesc mult! Cineva imi zicea ca am termen de 5 zile. Asadar am timp la dispozitie. :biggrin:



#30 ctc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 06 December 2006 - 10:13 AM

LEGE nr. 403 din 27 decembrie 2005 pentru modificarea si completarea Legii nr. 130/1999 privind unele masuri de protectie a persoanelor încadrate în munca
Parlamentul României adopta prezenta lege.
Art. I
Legea nr. 130/1999 privind unele masuri de protectie a persoanelor încadrate în munca, publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 355 din 27 iulie 1999, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1.La articolul 9, alineatul (2) va avea urmatorul cuprins:
"(2) Angajatorii sunt obligati sa depuna la inspectoratele teritoriale de munca de pe raza unde îsi desfasoara activitatea, inclusiv la punctele de lucru, daca sunt în alt judet decât în cel unde societatea comerciala îsi are sediul:
a) actele privind încheierea, executarea, suspendarea, modificarea si încetarea contractelor individuale de munca, în termen de 5 zile de la perfectarea acestora;



#31 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 06 December 2006 - 02:50 PM

Vezi postareactc, la Dec 6 2006, 10:13 AM, a spus:

LEGE nr. 403 din 27 decembrie 2005 pentru modificarea si completarea Legii nr. 130/1999 privind unele masuri de protectie a persoanelor încadrate în munca
Parlamentul României adopta prezenta lege.
Art. I
Legea nr. 130/1999 privind unele masuri de protectie a persoanelor încadrate în munca, publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 355 din 27 iulie 1999, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1.La articolul 9, alineatul (2) va avea urmatorul cuprins:
"(2) Angajatorii sunt obligati sa depuna la inspectoratele teritoriale de munca de pe raza unde îsi desfasoara activitatea, inclusiv la punctele de lucru, daca sunt în alt judet decât în cel unde societatea comerciala îsi are sediul:
a) actele privind încheierea, executarea, suspendarea, modificarea si încetarea contractelor individuale de munca, în termen de 5 zile de la perfectarea acestora;

Se refera la modificari adica decizii , acte aditionale la un cim deja inregistrat , petru care se depun in 5 zile la ITM , un cim se depune in max.20 zile .



#32 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 06 December 2006 - 02:53 PM

Vezi postareaad, la Dec 6 2006, 02:50 PM, a spus:

Vezi postareactc, la Dec 6 2006, 10:13 AM, a spus:

LEGE nr. 403 din 27 decembrie 2005 pentru modificarea si completarea Legii nr. 130/1999 privind unele masuri de protectie a persoanelor încadrate în munca
Parlamentul României adopta prezenta lege.
Art. I
Legea nr. 130/1999 privind unele masuri de protectie a persoanelor încadrate în munca, publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 355 din 27 iulie 1999, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1.La articolul 9, alineatul (2) va avea urmatorul cuprins:
"(2) Angajatorii sunt obligati sa depuna la inspectoratele teritoriale de munca de pe raza unde îsi desfasoara activitatea, inclusiv la punctele de lucru, daca sunt în alt judet decât în cel unde societatea comerciala îsi are sediul:
a) actele privind încheierea, executarea, suspendarea, modificarea si încetarea contractelor individuale de munca, în termen de 5 zile de la perfectarea acestora;

Se refera la modificari adica decizii , acte aditionale la un cim deja inregistrat , petru care se depun in 5 zile la ITM , un cim se depune in max.20 zile .

ada



#33 MihaelaN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:Targoviste

Postat 06 December 2006 - 04:02 PM

In 5 zile de la data incheierii contractului si, pentru mai multa siguranta, intreaba si la ITM. Exista riscul sa nu ti-l mai primeasca dupa termen. De aceea toate actele trebuie stranse inainte de incheierea contractului.
Sa va povestesc cum este si cu modificarile: merg cu actul aditional la ITM in termenul de 5 zile, el prevede marirea de salariu incepand cu 1 martie, referentul mi-l inapoiaza - nu-l poate opera decat dupa aducerea statului pe luna martie si, ca sa fie mai sigur ca nu il pierde, imi cere sa il aduc odata cu statul respectiv. Asa ca l-am inregistrat dupa 20 aprilie.
Concluzia: E mai important confortul angajatilor ITM decat legea!



#34 miky_frunza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2006 - 10:36 PM

Vezi postareaMihaelaN, la Dec 6 2006, 02:02 PM, a spus:

In 5 zile de la data incheierii contractului si, pentru mai multa siguranta, intreaba si la ITM. Exista riscul sa nu ti-l mai primeasca dupa termen. De aceea toate actele trebuie stranse inainte de incheierea contractului.
Sa va povestesc cum este si cu modificarile: merg cu actul aditional la ITM in termenul de 5 zile, el prevede marirea de salariu incepand cu 1 martie, referentul mi-l inapoiaza - nu-l poate opera decat dupa aducerea statului pe luna martie si, ca sa fie mai sigur ca nu il pierde, imi cere sa il aduc odata cu statul respectiv. Asa ca l-am inregistrat dupa 20 aprilie.
Concluzia: E mai important confortul angajatilor ITM decat legea!
Deci: avem 20 de zile sa inregistram CIM de la data incheierii acestuia si 5 zile pentru modificari(acte aditionale,decizii etc etc)... :good:
Unde-s multi...puterea creste...



#35 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 07 December 2006 - 01:45 AM

Probabil faza cu 5 zile pt.depunerea contractelor de munca, vine de aici:(este vorba de reg.de evidenta a salariatilor,in format electronic)
"Angajatorii au obligatia de a transmite registrul in forma electronica la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi are sediul sau domiciliul, in termen de 20 de zile de la data angajarii primului salariat. ............Registrul se transmite la inspectoratul teritorial de munca si in termen de 5 zile de la data la care au intervenit modificari ale datelor inscrise in acesta. "



#36 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 07 December 2006 - 09:39 AM

Nu stiu cum este la alte ITM-uri, ca in acest domeniu fiecare judet isi cam face legea, dar la Prahova ( Ploiesti ) se tine strict cont de termenul de 20 zile pentru inregistrarea contractelor, iar cele 5 zile pentru modificari(decizii de incetare, acte aditionale, etc. ) nu sunt foarte batute in cuie. Am avut o decizie de modificare de salariu pe care am uitat sa o duc si au primit-o fara probleme dupa vreo 2 luni. Si nu este singurul caz.
iuliana



#37 Lili Dardac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tulcea
  • Interests:resurse umane, management, contabilitate

Postat 07 December 2006 - 10:28 AM

Buna
Eu le trec la cim partial la interval: "inegal" asha m-a invatat un inspector de munca de la ITM Tulcea. :)
Cu bine
Sarbatori fericite



#38 Alina_h

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 07 December 2006 - 10:31 AM

Buna...la Cluj la ITM la pensii cica au programul de preluare a declaratiilor :biggrin: ..mama mia ce rapizi au fost...ma uimesc :biggrin:



#39 andra v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 07 December 2006 - 11:15 AM

In legatura cu ITM stie cineva daca au aparut ceva noutati legate de HG 161/2006 ????
(Modul de completare al registrului general de evidenta a salariatilor in format electronic)

Se aplica de la 1 ian 2007 dar nu a aparut nicaieri nici o norma (sau n-am vazut eu?)



#40 Lili Dardac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tulcea
  • Interests:resurse umane, management, contabilitate

Postat 07 December 2006 - 12:30 PM

Eu sunt abomata la Monitoru oficial si nu a aparut...ramane sa se aplice cu 1.01. 07 asha ca o sa se dea totul (legi norme) in graba
asha sunt guvernanti nostri ...
:)
cu bine






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL