Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
retur productie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

retur productie

10 replies to this topic

#1 radugianina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:constanta

Postat 02 September 2006 - 09:33 AM

la unitatea noastra se produc utilaje ptr agricultura,nu se produce decat pe baza de comanda,costul acestora fiind destul de ridicat,nu realizam prod.stocata
am vandut un utilaj,si la o sapt a fost returnat ptr ca nu corespundea cu ce doreau clintii nostri.
am inregistrat 4111=701 in rosu
si am facut intrare la utilaj 345=711 in gestiune
dar mai departe acesta a fost dezmembrat si nu a mai reprezentat productie stocata a intrat ca piese de schimb in magazie ptr alte utilaje.
daca fac 3024=345,cum ramane cu rulajul lui 711?nu stiu cum sa il sting pentru ca eu practic nu mai am productia pe stoc



#2 crissav

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 14 September 2006 - 12:19 PM

Eu cred ca stornezi descarcare adica 345=711 si apoi inregistrezi semifabricate
341=345 .Si e normal sa ai rulaj la 711 ca ai fabricat ceva!

vieriu



#3 valentinbirau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 15 November 2006 - 09:44 PM

inregistrezi returul produselor finite 711=345 in rosu. sa nu uiti sa faci nota de receptie pentru bunurile returnate.
transformarea produsului finit in materiale e cam complicata: in 345 ai avut si manopera, energie electrica etc. care nu mai pot fi recuperate. teoretic consumurile de materii prime, auxiliare ar trebui sa fie diminuate, cat si veniturile din productia obtinuta. am sa caut in IAS-uri si revin...



#4 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 08 December 2007 - 06:44 PM

Am o situatie ciudata de retur produse finite.In mod normal prin retur se intelege marfa facturata in rosu de catre societatea care a vandut ,insa eu am primit de la beneficiarii mei factura care reprezinta produsele mele finite nevandute.Nu inteleg cum as putea sa ma incarc inapoi cu ele pe stoc ca si produs finit.,pt. ca marfa nu poate sa fie.?M-am tot gandit la articolul contabil,si nu ii dau de cap.Daca cineva a avut situatia ,rog sa ma ajute.



#5 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 09 December 2007 - 09:59 AM

Am avut cazul tau, dar pe marfa. I-am dat factura inapoi, explicand patronului ca e marfa mea, nu am cumparat eu o marfa noua. A stornat factura lui si a primit de la noi o factura de retur.
oare unde o sa ajungem?



#6 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 09 December 2007 - 06:28 PM

Oare inafara de solutia aceasta de-a expedia facturile inapoi la beneficiar ? nu exista o posibilitate de-a inregistra facturile primite de la ei,astfel incat sa redevina produs finit in contabilitate? .....



#7 Guest_cesca_*

  • Guests

Postat 14 May 2008 - 02:17 PM

Frima noastra a vandut un utilaj unui clent,el a platit o parte si cealalta parte nu mai vrea sa o plateasca si ne da utilajul inapoi,care ar reprezenta partea neplatita,pentru ca utilajul a fost folosit.Intrebarea mea este,cum sa inregistrez acest utilaj si pe baza carui document sa-l primesc inapoi si nu mi se pare corect faptul ca am platit impozit pe profit pe acel utilaj,cum as putea regla situatia?Va mutumec mult :thumbup:



#8 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 14 May 2008 - 02:33 PM

Dupa parerea mea ar fi doua posibilitati:
1.Clientul care iti returneaza utilajul ti-l factureaza la valoarea neplatita si se face compensare intre factura emisa de tine (rest de incasat) si cea de plata catre cel care iti returneaza utilajul
sau
2.Faci o factura de retur pe suma initiala (si ai grija sa stornezi si descarcarea de gestiune) si ii facturezi separat chirie pe valoarea pe care ti-a platit-o .
Eu personal asa opta pentru prima varianta, pt ca returnarea este de fapt o cumparare pt ca produsul meu nu mai are aceleasi caracteristici si nici aceeasi valoare din cauza deprecierii.



#9 aly82

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 October 2008 - 02:09 PM

Am o problema si nu stiu cum sa o rezolv. Am nevoie de ajutor. Lucrez la o firma care are ca obiect de activitate productia. Am un client care imi returneaza produse finite expirate sau neconforme pe baza de aviz si nu vrea factura de retur, vrea sa fac schimb de produse tot pe baza de aviz. Intrebarea mea este cum inregistrez eu avizele: de intrare si iesire. Nu stiu ce cont sa gasesc sa folosesc cu 345 pentru ca venitul a fost inregistrat cu factura, acum e doar un schimb de produse. Va rog astept raspuns. Mersi



#10 aly82

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 October 2008 - 03:38 PM

va rog poate cineva sa ma jute.?



#11 ally eu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 14 October 2008 - 08:23 PM

Parerea mea e ca ar trebui totusi sa faci factura de retur.Asa te poti incarca din nou fara probleme.Avand in vedere ca e un schimb de produse cu care vati mai incarcat odata ati putea scrie pe aviz "nu se factureaza",nu il inregistrati nicaeri,apoi sa dati explicatii la un eventual control.Dar repet prima varianta ar trebui folosita.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL