Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Garantii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

Garantii


54 replies to this topic

#41 foxyexp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj-napoca

Postat 17 June 2009 - 11:08 PM

avansul facturat si incasat initial, conform contractului, care nu mai trebuie restituit, se va muta din contul de avans in cel de venituri, la data la care clientul este notificat ca prin nerespectarea contractului a pierdut dreptul de a cere restituirea avansului.

legat de garantii, am urmatoarea situatie:
o firma pune la dispozitia clientului un aparat pentru jocuri, pentru care percepe garantie 100 euro si mai incaseaza contravaloarea inchirierii CD-ului cu jocuri cu 50 lei. pentru inchirierea cd-ului se emite bon fiscal. garantia pentru aparat ar trebui marcata pe casa de marcat, dar ma confrunt cu urmatoarele probleme:
1. suma se va marca cu tva?
2. restituirea garantiei a doua zi se face cu dispozitie de plata pe numele clientului; cum inregistrez aceasta dispozitie daca garantia am marcat-o cu tva?
3. daca marchez pe casa de marcat garantia fara tva, si cleintul nu mai restituie aparatul, ce document ar trebui intocmit pentru scoaterea din gestiune a aparatului si evidentierea pe venituri si la tva?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 22 June 2009 - 01:44 PM




#42 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 June 2009 - 08:06 AM

Va multumesc pentru raspunsuri. In parte m-am lamurit, insa ar mai fi ceva de adaugat: m-am confruntat si cu situatia in care o firma din Romania a platit aceste garantii unei firme din strainatate, insa nu i s-a facturat aceasta garantie pe motiv ca la ei in tara nu se pot emite astfel de facturi. Mi-au trimis o "scrisoare" pe post de confirmare de primire a sumelor respective cu titlu de garantie. Cum se pot inregistra in contabilitatea romaneasca aceste plati daca nu exista factura? (si ce conturi se utilizeaza pentru acest tip de garantii? ) Se poate numai in baza unui contract, fara alt document justificativ din partea lor?




#43 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 20 June 2009 - 08:57 PM

Garantiile incasate nu sunt avansuri, ci sume incasate de catre o persoana juridica in baza unui contract prin care se garanteaza ca acest contract se va realiza.
In mod normal aceasta suma se inregistreaza in 462 diversi creditori,si se restituie in momentul in care este prevazuta in contract.
Deci aceste sume nu sunt taxabile cu TVA.
Ele reprezinta c/valoarea sumei ce trebuie platita de cel care constituie aceasta garantie pentru un serviciu sau lucrare prestata, sau pentru un bun livrat.



#44 moldovan simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 06 July 2009 - 03:35 PM

SITUATIE - CA AM LUAT-O RAZNA DE ATATA CITIT SI TOT NU SUNT LAMURITA! :sad:
CLIENTUL MEU A ACHIZITIONAT CLADIREA PE FIRMA - CANDVA - NU ESTE IMPORTANT CAND. ACEASTA CLADIRE A GIRAT-O PENTRU UN IMPRUMUT IPOTECAR IMPREUNA CU O SUMA DE BANI DEPUSA INTR-UN CONT BANCAR. CUM INREGISTREZ ACESTE GARANTII???

MULTUMESC ANTUCIPAT.

SIMONA



#45 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 06 July 2009 - 03:46 PM

Ambele in afara bilantului ca si angajamente acordate (801) atat cladirea cat si suma indisponibilizata, iar suma imobilizata ca si imobilizare financiara in 267.



#46 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 29 July 2010 - 04:38 PM

Buna ziua,

Am si eu o problema cu garantiile.
Vand piese auto. Am facturi de la furnizori care contin piesa si garantia pentru piesa, in ideea ca, daca piesa se stica, mi se returneaza acea garantie.

- intra marfa+garantia (fac abstractie de tva si adaos)
371, 471=401 (inregistrez pe 471 deoarece in situatia in care piesa nu se strica, am o cheltuiala cu garantia platita)

Intrebare: pentru inregistrarea cheltuielii ce cont folosesc???? adica inchid 471 cu ce cont de cheltuiala? (evident, in situatia in care a trecut perioada de garantie si piesa a fost ok)



#47 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 30 July 2010 - 04:27 PM

Nu ma poate ajuta nimeni?



#48 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 15 November 2010 - 01:45 PM

Buna.

Solicit si eu ajutor sau confirmare ca am inteles corect din ce am citit referitor la garantiile de buna-executie.
Societatea la care lucrez a executat lucrari in domeniul constructiilor, iar pentru aceste lucrari executate ni s-au cerut garantii timp de 1 an de zile de catre beneficiar, urmand k la expirarea anului sa poata fi incasate de noi.
Acum, la emiterea facturii finale, nu prea stiu cum sa facturez fiecare produs din oferta astfel incat, per total, sa am o valoare mai mica cu valoarea garantiei oprite. In oferta fiecare produs are un pret. Ma gandesc k skd din pretul unuia valoarea garantiei oprite. Nu stiu cum sa procedez.
Garantia nu este purtatoare de tva, nu o evidentiez in factura si o inregistrez 461=167 si 5121=167 la inksare peste un an?

Va multumesc pentru o eventuala lamurire.



#49 maria p.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 13 December 2011 - 11:44 AM

Vezi postarealeu50, la 27 May 2009 - 07:01 PM, a spus:

Se notifica clientului faptul ca nu a respectat contractul si a pierdut garantia, si se inregistraza pe alte venituri din exploatare a societatii inclusiv tva, pentru ca trebuie stornata factura de avans.
Daca este garantie atunci nu mai este necesara stornarea facturii, restul procedurii este acelasi ca si mai sus. Documentul este notificarea clientului in care trebuie sa se faca referire la contract, documentul cu care s-a incasat suma ca avans sau garantie si cuantumul acesteia.
Prevederile din contract sunt limitele plafonului.
Dar din pdv al clientului...el in ce cont isi evidentiaza pierderea garantiei?



#50 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 September 2013 - 12:19 PM

Buna ziua,
Am urmatoarea speta: o factura de la Colina Motors pe care e inscrisa pozitia Garantia 12 auto. Valabilitate polita 12 luni. Cum priviti problema?
Multumesc!
[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )



#51 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2013 - 04:55 PM

Această garanţie acoperă valoarea reparaţiilor (costurile pieselor de schimb şi manopera) efectuate de dealerii / reparatorii autorizaţi, în limitele stabilite în Certificat.
Garanţia şi serviciul de asistenţă rutieră sunt valabile doar in România.

Serviciul de asistenţă rutieră asigură fie remedierea defecţiunii la locul incidentului, fie tractarea autovehiculului până la cel mai apropiat dealer. De asemenea, are o durată de 12 luni sau până la prima revizie obligatorie programată de unitatea reparatoarare autorizată, în conformitate cu specificaţiile producatorului (primul termen atins).



#52 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 September 2013 - 07:32 AM

Multumesc frumos pentru raspuns.
Dar pot privi ca o cheltuiala in avans,pe care o esalonez lunar ?
[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )



#53 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2013 - 03:44 PM

:smile: desigur !
eu asa as face, daca as fi in locul tau.

reparatiile pot sa nu intervina, insa "asigurarea" pt. aceste reparatii s-a facut / platit deja si ea este valabila 12 luni, indiferent daca va avea obiect sau nu.



#54 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 September 2013 - 09:12 AM

Multumesc frumos.
E tare bine ca exista acest "spatiu"unde pot fi gasite raspunsuri complete sau confirmari ale unor idei. :blush:
[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )



#55 Lizuca11

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 11 November 2013 - 12:18 PM

Buna ziua,

Am emis o factura cu garantie bune exectuie cu minus pe ea. Am inregistrat-o cu nota contabila 4111=%
4428
704
2678=4111 garantia
Incasez factura in 3 transe ultima cuprinde si garantia am 20000 din care 1000 este garantia este corecta inregistrarea
5121=4111 19000 atat a, eu in 4111 la client diferenta fiind in 2678
si 5121=2678 ? Pe extras nu este scrisa separat suma si garantia ? Eu trebuie sa facturez aceasta suma cu plus ?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL