Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul CM - clar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Calcul CM - clar

9 replies to this topic

#1 Cristi_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 16 August 2006 - 05:51 PM

Buna,
Am un salariat care a facut infarct in data de 31.07.2006, dupa orele de program (seara). Medicul i-a acordat concediu medical initial cod 06, pe perioada 31.07 - 31.07.2006 si in continuare 01.08.2006 - 04.08.2006,avand cod 06 , si 05.08-22.08 avand cod 11. Problema este cum procedez de vreme ce el a lucrat pe datat de 31.07.2006 (perioada concediului medical initial)? Voi cum ati proceda?
Alta problema ar fi: la cod 06 (100%), se mai calculeaza baza de calcul pe ultimele 6 luni,sau zilele de concediu se platesc ca si zilele lucratoare din luna de acordare?

Multumesc



#2 carmen45

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 16 August 2006 - 07:52 PM

Trebuie sa platesti ziua de 31.07.2006 ca si concediu de boala. Orele lucrate in ziua respectiva eu le consider ca ore lucrate suplimentar, ori se platesc, ori se da liber corespunzator.
Obligatoriu se calculeaza baza de calcul pe ultimele 6 luni.




#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 17 August 2006 - 01:08 AM

daca a facut infarct dupa program se ia in considerare concediu de a dioa zi... parerea mea
ca ziua de munca 31.07 s-a terminat cand s-a intamplat treaba
cum paote avea concediu pe 31.07 daca a fost la munca si nu a avut nimic ? :blink:



#4 Cristi_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 21 August 2006 - 08:40 PM

Septimiu, cred ca ai dreptate. Deci, ii refuz la plata concediul de pe data de 31.07.2006, pe motiv ca a fost pontat in ziua respectiva.

Inca ceva, tinand cont de fapul ca va avea concediu mai multe luni, probabil 1 an, baza de calcul ramane aceeasi sau se calculeaza lunar, chiar daca concediile sunt in continuare, fara intrerupere si cu acelasi diagnostic?



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 22 August 2006 - 12:43 PM

daca e in continuare e aceeasi baza



#6 simona barbuceanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:pitesti
  • Interests:salarii, cm, legislatie, contabilitate

Postat 22 August 2006 - 02:38 PM

Vezi postareaCristi_C, la Aug 16 2006, 06:51 PM, a spus:

Buna,
Am un salariat care a facut infarct in data de 31.07.2006, dupa orele de program (seara). Medicul i-a acordat concediu medical initial cod 06, pe perioada 31.07 - 31.07.2006 si in continuare 01.08.2006 - 04.08.2006,avand cod 06 , si 05.08-22.08 avand cod 11. Problema este cum procedez de vreme ce el a lucrat pe datat de 31.07.2006 (perioada concediului medical initial)? Voi cum ati proceda?
Alta problema ar fi: la cod 06 (100%), se mai calculeaza baza de calcul pe ultimele 6 luni,sau zilele de concediu se platesc ca si zilele lucratoare din luna de acordare?

Multumesc

la cod 6 cm, contributia pe 6 luni nu este obligatorie, totusi dc el nu are 6 luni lucrate si tu vrei sa ii
platesti cm din data de 1 aug, atunci chiar este o problema, roaga-l mai bine sa isi refaca cm, sa ia
0cu data de 01.08 cm pe cod 6 iar urmatoarele in continuare ( ai grija la codurile de diagnostic, ele
trebuie sa coincida cu cel dat la cod 6).,
SIMONA 79



#7 Cristi_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 22 August 2006 - 04:24 PM

Multumesc, din nou, pt. raspunsuri !



#8 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 September 2006 - 06:49 PM

Va rog frumos de tot...cine ma poate ajuta si pe mine cu o explicatie cit mai clara a calculului concediului medical. mi-am prins urechile rau de tot si nu prea stiu unde sa caut in hatisul legislativ reglementarile in vigoare cu "n" modificari la acelasi act normativ.

Concret:
1. modul de calcul pentru un Cm de boala , CIC si lehuzie.
2. Pentru unitatile cu mai mult de 21 de salariati un Cm mai mare de 12 zile se suporta de fnuass.... Adica ce inseamna asta, plateste Casa de Asigurari...care-s demersurile??
3. In declaratii ce corelatii verific?

Va rog frumos de tot sa ma ajutati...lucrez in nvatamint, am preluat lucrarile unei incompetente fara margini....practic trebuie sa refac aproape totul pe 3 ani in urma... declaratii nedepuse de tot atit...eu nu am lucrat salarii la acest nivel, stiu cum se inregstreaza...dar cam atit, sunt putin disperata... poate nici nu m-am exprimat foarte bine..va rog sa nu rideti sunt dornica sa lucrez corect, dar nu ma ajuta nimeni, colegei i s-a semnat lichidarea fara sa verifice nimeni nimic si acum trebuie sa iau totul de la capat...Am innebunit...Avea in balanta din martie conturile de salarii debitoare...

Multumesc anticipat

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 04 September 2006 - 07:03 PM

georgi30



#9 alinastrugaru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:curtea de arges

Postat 12 September 2006 - 03:18 PM

am un concediu medical initial din luna iulie eliberat pe data de 14 august deci dupa plata drepturilor salariale. chiar daca nu l-am platit l-am folosit ca initial pentru concediile date in continuare pe luna august. am procedat corect?
alinastr.



#10 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 September 2006 - 05:19 PM

Vezi postareaalinastrugaru, la Sep 12 2006, 03:18 PM, a spus:

am un concediu medical initial din luna iulie eliberat pe data de 14 august deci dupa plata drepturilor salariale. chiar daca nu l-am platit l-am folosit ca initial pentru concediile date in continuare pe luna august. am procedat corect?

ar putea sa nu fie corect. In mod normal, ar fi trebuit sa refaci statul pe iulie+toate decl pe iulie si sa-l prinzi pe luna iulie, in conta se putea evidentia in august.
Ce cod de indemnizatie are ? daca este cm pt boala obisnuita, atunci sal este obligat sa aduca certificatul pana pe data de 5 a lunii urmatoare (in cazul tau pana pe 5 august) - vezi ca scrie asta si pe exemplarul roz, pe verso, al certificatului medical.
Daca este cm pt urgenta sau sarcina+lauzie, in lege scrie ca se pot aduce pana la sfarsitul lunii urmatoare (in cazul tau ar fi 31 august). Ceea ce nu scrie in lege este pe ce luna se inregistreaza aceasta ultima situatie.

Eu am avut cazul tau pt urgenta si am refacut statul pe iulie. Dupa ce sal nu a mai avut urgenta si a trecut pe boala obisnuita i-am atras atentia ca trebuie adus certificatul pana pe data de 5 asa cum scrie pe certificat.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL