Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
profit nerepartizat din 2002 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


profit nerepartizat din 2002

6 replies to this topic

#1 Adriana

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 20 January 2005 - 06:01 PM

va rog sa ma luminati si pe mine in urmatoarea situatie, o micro. nu a avut repartizat profitul din anul 2002, acum daca fac repartizarea ce cota de impozit aplc la dividende???

:roll:



#2 apf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2005 - 02:08 PM

Se aplica ratele de impozit pe dividende (persoane fizice sau persoane juridice) in vigoare in anul distribuirii dividendelor.

apf



#3 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 25 March 2005 - 03:41 PM

s-a mai discutat asta pe FORUM si nu au fost astfel de pareri.TEMEI LEGAL TE ROG!!!!!!!



#4 apf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2005 - 05:01 PM

Daca ai profit din anul 2002, nerepartizat, si il repartizezi ca dividende acum in anul 2005, vei retine un impozit pe dividende de 10% atat pentru dividendele pentru persoane fizice, cat si pentru cele aferente persoanelor juridice.

La fel daca ai avea profit din anul 1991, nerepartizat, si il repartizezi in 2005 ca dividende, trebuie sa retii impozit pe dividende in cotele expuse in Codul fiscal in vigoare in 2005 (10%).

Care este parerea ta? Ca trebuie sa vezi carui an apartine profitul si sa il impozitezi cu cota de impozit pe dividende existenta in anul crearii acelui profit? Eu sunt sigur ca nu este corect asa!

Temei legal? Art. 36(2) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.

Astept raspuns.
apf



#5 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 26 March 2005 - 08:24 PM

In nici un caz nu m-am gandit ca trebuie aplicata cota aferenta anului din care vin dividendele,dar cineva a propus ca solutie:sa revina la inchiderea lunii decembrie 2004,sa distribuie profituul la dividende si sa aplice 5%.CE PARERE AI?

MULTUMESC



#6 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 26 March 2005 - 11:40 PM

In ipoteza pe care o propui tu, Pufuca, s-ar plati intr-adevar 5 % impozit/dividende pt.ca ele sunt distribuite inainte de 2005.
Norme CF pct. 144. Impozitul pe veniturile sub forma de dividende, inclusiv asupra sumelor primite ca urmare a detinerii de titluri de participare la fondurile inchise de investitii, distribuite incepand cu anul fiscal 2005, se calculeaza si se retine prin aplicarea cotei de 10% asupra sumei acestora.

Impozitul/dividende se calculeaza si se retine la data achitarii dividendelor sau cel mai tarziu la 31.12 a anului in care a fost aprobat bilantul (in cazul nostru 31.12.2005). Se varsa la 25 ale lunii urm.sau la 31.12.etc.



#7 apf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2005 - 09:02 AM

Referitor la intrebarea ta PUFUCA, ce pot sa spun?
Teoretic eu cred ca este posibil.
Legislatia societatilor comerciale si cea fiscala permite asta.
Este ceva fortat, este clar, dar nu cred ca te poate invinui cineva pe textul de lege.

Este un caz de evaziune fiscala legala.

Succes!
apf






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL