Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ONG - Contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


ONG - Contabilitate


88 replies to this topic

#41 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 01 January 2012 - 02:42 AM

4111=704
Se folosesc aceste conturi.
Pentru contabilitatea ONG vezi OMEF 1969 din 2007 cu REGLEMENTARI CONTABILE pt.PJFSP
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#42 jolinar

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 January 2012 - 10:20 PM

asociatia nu are activitate economica si atunci as folosi in loc de 704 contul 737 (venituri din actiuni ocazionale - grupa 73 venituri din activitati fara scop patrimonila). credeti ca e in regula?




#43 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 January 2012 - 11:23 PM

Vezi postareajolinar, la 30 December 2011 - 10:27 PM, a spus:

Am de inregistrat o factura emisa de un ong catre alt ong prestare servicii.
in contabilitatea ong-urilor nu gasesc contul 4111.
stie cineva ce conturi se folosesc?
Daca un ONG presteaza servicii si le si factureaza, nu inseamna ca are o activitate economica?
Pe cale de consecinta, rezulta ca va trebui sa tina evidenta acestei activitati, pe langa cea specifica ONG, no-profit.

Parerea mea.

Have fun!
Dan



#44 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 January 2012 - 09:57 AM

Vezi postareaDan I., la 01 January 2012 - 11:23 PM, a spus:

Vezi postareajolinar, la 30 December 2011 - 10:27 PM, a spus:

Am de inregistrat o factura emisa de un ong catre alt ong prestare servicii.
in contabilitatea ong-urilor nu gasesc contul 4111.
stie cineva ce conturi se folosesc?
Daca un ONG presteaza servicii si le si factureaza, nu inseamna ca are o activitate economica?
Pe cale de consecinta, rezulta ca va trebui sa tina evidenta acestei activitati, pe langa cea specifica ONG, no-profit.

Parerea mea.

Have fun!
Da. E corect rationamentul. Activitatea economica poate fi curenta sau ocazionala. Completati inregistrarile contabile si respectiv balanta. Depuneti si declaratia 101. Nu uitati ca la inceput de luna ianuarie sa faceti inventarul la 31 decembrie 2011.



#45 barbone_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:100% contabilitate

Postat 06 January 2012 - 01:25 PM

buna ziua. sa incep cu inceputul. sunt un CIC de aprox 2 ani si cum am nevoie de niste bani dupa terminarea CIC as vrea sa ma angajez part-time pt un ONG,contabil.m-am cam rupt de contabilitate in acesti 2 ani ,deci as avea nevoie de ajutor din partea voastra.
- as dori o monografie pt ong
- ce declaratii se depun si dak lunar sau trimestrial
- ordinul 1829/2003 mai este valabil? si dak nu,cu ce lege,oug sau ord s-a actualizat.

-acum 2 ani declaratiile 100,102 (salarii/impozite) si 300 se depuneau lunar(cel putin la firma pt care lucram eu)
- revisalul se depunea si la ghiseu in format electronic dar si insotit de o declaratie
- statele de plata si CIM si acte la CIm erau duse la ITM pe hartie
- declaratiile de cas,cass, somaj ,fond risc si 0,85% erau listate si salvate pe cd/discjeta si duse la ghiseele institutiilor respective.

-cum se mai depun aceste declaratii? care se trimit online??
- ce legislatie se aplica acestor ong-uri?
- COdul fiscal s-a modificat iarasi acum la sfarsitul anului 2011,nu?

Va rog, orice informatie pe care mi-o puteti da, imi este binevenita.

Multumesc mult anticipat!
barbonemadalina.contabilitate



#46 barbone_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:100% contabilitate

Postat 06 January 2012 - 02:23 PM

intre timp am aflat ca ordinul 1829 nu mai este valabil,fiind inlocuit cu ord.169/2007.

raman valabile celelalte intrebari.multumesc!
barbonemadalina.contabilitate



#47 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 07 January 2012 - 12:18 AM

ONG are cateva lucruri specifice
- revisalul se depune si la ghiseu in format electronic, si pe portalul lor inspectiamuncii.ro-varianta de preferat; cititi ce declaratie depuneti initial pe portal
- statele de plata si CIM si acte la CIM se pastreaza in firma, se depune revisal cu min 24ore inaintea angajaraii, incetare in ziua incetarii , modificare in 19 zile-cititi despre revisal
- declaratiile de cas,cass, somaj ,fond risc si 0,85% se declara in 112-pdf inteligent si se depun doar pe net portal anf.ro sectiunea declaratii electronice.
- Codul fiscal s-a modificat iarasi acum la sfarsitul anului 2011,da

vedeti ce fel de ong aveti, cu activitate economica sau fara, cu fonduri europene sau fara, platitor de tva sau nu...



#48 flemil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 January 2012 - 12:09 PM

Am si eu niste nelamuriri.
O asociatie, vrea sa dea sprijin financiar/donatii/sponsorizari, unor persoane din diverse parti ale tarii si din Rep. Moldova, care au diverse ocupatii misionare.
Intrebare: Care este suma maxima pe care o poate acorda asociatia unei astfel de persoane?
Este stipulat undeva care ar fi suma maxima ce se poate dona?
Se pot face donatii unor persoane fizice din alte tari, R. Moldova, Ucraina, India, etc??
Multumesc ptr ajutor!!



#49 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2012 - 12:27 AM

N-as vedea probleme daca asociatia este un ONG/AFSL curat(a), in sensul in care nu are activitate economica.
ASFL (Asociatie fara scop lucrativ).

Ar fi bine ca sponsorizarile sa fie pe baza de contract, cu indicarea scopului, iar acest scop sa fie in acord cu statutul/actul constitutiv al asociatiei.
Vezi pe net modele de contracte de sponsorizare, acolo mai apar prevederi ref. la implicarea sponsorului in activitatea beneficiarului sponsorizarii...

Have fun!

Dan
Dan



#50 flemil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 January 2012 - 12:27 AM

mersi de info. ONG e curat, fara activitate



#51 ionuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 January 2012 - 01:52 PM

Am si eu o intrebare legata de incasari la un ONG care acorda imprumuturi in USD dar decontarea se face in LEI.

In contractul de imprumut scrie ca:
''Rambursarile se efectueaza in LEI, la termenele stabilite in contract, la cursul de schimb LEU-DOLAR al BNR, valabil la data efectuarii platii.''

Cum este corect ca la inregistrarea in contabilitate a incasarii imprumutului sa fie trecut:
1 - cursul valutar din ziua platii efectuate de Beneficiarul imprumutului (scrie cursul pe OP) respectand contractul
sau
2 - cursul valutar al zilei (cel stabilit de BNR) din ziua incasarii in contul bancar al Platitorului respectand OMFP 1969/2007 care spune la art.125 (1) Operatiunile privind incasarile si platile in valuta se inregistreaza in contabilitate la cursul zilei comunicat de BNR.


Multumesc



#52 Mihaela_85

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 February 2012 - 11:15 AM

Vezi postareaflemil, la 24 January 2012 - 12:27 AM, a spus:

mersi de info. ONG e curat, fara activitate

Buna,

Curat, fara activitate, te referi fara sa emita facturi? Eu am unul care doar in decembrie i-au intrat niste sponsorizati si apoi a donat. In rest, doar plati de facturi admnistrative..nu am ce sa declar la impozitul pe profit, nu?

Mersi frumos!



#53 prodestine2011

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 01 March 2012 - 09:42 AM

Va rugam sa ne ajutati
cum se inregistreaza in contabilitate contractele: de mandat, comision si voluntariat cu sumele incasate cu chitanta pe teren (casierii merg din casa in casa)

Documentul pentru inregistrarea donatiilor date persoanelor in dificultate, bolnave, etc. este procesul verbal ? sau documentele cu care se cumpara, facturi, chitante (pentru aparate, operatii, etc.)

In declaratia 112 pe langa contributiile angajatiilor
pentru comision, sanatate 5,5% si impozit 10% (preferabil 16% cu cerere) unde ?
pentru mandat, sanatate 5,5% si impozit 10% (preferabil 16% cu cerere) unde ?
Asociatia plateste 5,2 % sanatate ? dar CAS, creante si accidente ? somaj, nu cred


Suntem la inceput si am primit/citit informatii contradictorii, acum nu mai suntem siguri ce sa folosim pentru anul 2012

Multumim anticipat!



#54 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2012 - 10:48 AM

Donatiile sub forma de numerar cred ca pot fi insotite de Dispozitie de plata catre caserie, pe care primitorul (beneficiarul donatiei) isi trece datele personale.
Eventual acest document poate fi insotit si de un scurt memoriu justificativ, in care se explica situatia materiala/boala etc. a beneficiarului.

Parerea mea.

Aceasta postare a fost editata de Dan I.: 01 March 2012 - 10:56 AM

Dan



#55 mariana1972

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 01 March 2012 - 01:11 PM

Vreau sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns ... pentru un Club Sportiv, taxa de inscriere a copiilor, se emite chitanta sau bon fiscal ?



#56 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2012 - 03:35 PM

Vezi postareamariana1972, la 01 March 2012 - 01:11 PM, a spus:

Vreau sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns ... pentru un Club Sportiv, taxa de inscriere a copiilor, se emite chitanta sau bon fiscal ?
Dupa tonul tau imperativ, cred ca asteapta vreo zece copii bonul/chitanta la usa clubului... :cool:
Cred ca taxa de inscriere ar trebui sa fie incasata cu chitanta.
Bonul fiscal e ptr. livrari de bunuri sau servicii...

Parerea mea.
Dan



#57 mariana1972

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 01 March 2012 - 03:44 PM

Asa ma gandeam si eu ... casa de marcat fiscala este utilizata in activitati de comert si servicii. Fiind un club sportiv, mititel si la la inceput de drum se emite chitanta pe numele parintilor. Multumesc de ajutor si scuze pentru tonul imperativ !



#58 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2012 - 04:21 PM

Succes noului club, si tie, Mariana!

Have fun!
Dan



#59 mariana1972

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 02 March 2012 - 09:09 AM

Multumesc ! Dileme si probleme am destule si diverse ... nici nu stiu in ce sectiune sa mai postez cate o intrebare. O zi buna si multumesc pentru incurajare !



#60 prodestine2011

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 March 2012 - 09:40 AM

Vezi postareaDan I., la 01 March 2012 - 10:48 AM, a spus:

Donatiile sub forma de numerar cred ca pot fi insotite de Dispozitie de plata catre caserie, pe care primitorul (beneficiarul donatiei) isi trece datele personale.
Eventual acest document poate fi insotit si de un scurt memoriu justificativ, in care se explica situatia materiala/boala etc. a beneficiarului.
Parerea mea.
Multumesc pentru raspuns, asa vom face
la Dispozitia de plata vom atasa si anexele cu descrierea actiunii de donatie pentru se colecteaza bani si datele personale

o alta intrebare
OMEF 2869 din 23.12.2010 pentru modificarea si completarea unor reglementari contabile modifica din 01.01.2011 si OMEF 1969/2007 – Reglementarile contabile pentru persoanele juridice fara scop patrimonial ?
conturile din balanta de verificare se vor actualiza conform OMEF 2869 ?
Multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL