Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
MIJLOACE FIXE NEINREGISTRATE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


MIJLOACE FIXE NEINREGISTRATE

9 replies to this topic

#1 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 September 2006 - 09:09 AM

am urmatoarele probleme:
1. o societate are in patrimoniu un autoturism. In anul 2003 il vinde fara a face si factura (doar contract de vinzare-cumparare, radiere, etc). Masina ramine in evidentele contabile ca mijloc fix. Ce se mai poate face acum? Pot face o factura cu fata vinzarii (chiar daca au mai fost emise facturi intre timp) si cu declaratia asociatului ca acum a adus-o, sa scot din evidenta masina?
2. ca mijloc fix are si un chiosc metalic, vindut in fapt dar nu si scriptic. pentru acest chiosc exista obligatia depunerii unei declaratii la administratia financiala (consiliul local - impozite si taxe) chiar daca el este vindut in fapt?
sper ca m-am exprimat clar. multumesc anticipat celor care-si vor consuma din timpul lor pt a-mi raspunde.



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 September 2006 - 12:11 PM

In ambele cazuri trebuie intocmita factura fiscala si inregistrate veniturile obtinute din vanzarea mijloacelor fixe vandute.




#3 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 September 2006 - 04:18 PM

problema mea este cu ce data ar trebui sa fie factura? bine-nteles ca oricum va trebui intocmita factura...



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 September 2006 - 04:40 PM

Vezi postareaNICOLETA p, la Sep 7 2006, 05:18 PM, a spus:

problema mea este cu ce data ar trebui sa fie factura?
Facturile se intocmesc in ordinea cronologica a datei, nu poti emite o factura cu data anterioara ultimei facturi emise. :angry:



#5 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 September 2006 - 09:55 AM

Nu stiu exact cum e mai bine. Si poate daca ai fi urmarit problema, ai fi observat unde sta nelamurirea mea.
Masina in cauza a fost vinduta cu contract de vinzare-cumparare... radiata...etc FARA a se emite factura pt vinzare. De asemenea NU este scoasa din gestiune.
DECI: vinduta in N-3 si factura in N??? Asa zici tu ca e corect?
Daca zic ca o vind azi si o scot azi din evidente, ce fac cu eventualele declaratii care se depun pentru parcul auto... cum justific ca n-am avut de declarat nimic cind eu am masina?
Nu e mai bine sa folosesc un carnet vechi de facturi si sa spun ca acum am primit factura?



#6 Nicoleta Corciova

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 11 September 2006 - 10:19 AM

Nu imi este clar urmatorul lucru: cum a putut fi reinmatriculat autoturismul respectiv de catre cel care l-a cumparat daca nu s-a facut factura?
La politie i se cere factura in original si o copie (cel putin asa stiu eu din experienta proprie).Dar lasam asta -_-

S-a calculat amotizare (incorect de altfel) pentru anii in care mijlocul fix a fost in evidentele societatii, dar in fapt era vandut, exista implicatii fiscale, ca sa nu mai spun de declaratii si bilanturi depuse in anii precedenti, parerea mea este ca trebuie sa faci factura acum, nu in anul N-3. Asa este normal si corect.

In momentul in care ai depus decl referitoare la parcul auto nu ai inclus si masina vanduta, nu-i asa?



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 September 2006 - 10:56 AM

Nu te sfatuiesc sa emiti factura cu data de acum 3 ani, pentru ca neinregistrarea facturii la data respectiva este evaziune fiscala, mai rau decat daca o faci cu data actuala. Atata timp cat inregistrezi veniturile este ok, nu faci evaziune fiscala.
LEGE nr.241 din 15 iulie 2005 pentru prevenirea și combaterea evaziunii fiscale publicat în MO 672/27 iul. 2005
Art.9 (1) Constituie infractiuni de evaziune fiscala si se pedepsesc cu inchisoare de la 2 ani la 8 ani și interzicerea unor drepturi următoarele fapte săvârșite în scopul sustragerii de la indeplinirea obligatiilor fiscale:
B) omisiunea, în tot sau în parte, a evidențierii, în actele contabile ori în alte documente legale, a operațiunilor comerciale efectuate sau a veniturilor realizate;



#8 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 11 September 2006 - 04:03 PM

Vezi postareaNicoleta Corciova, la Sep 11 2006, 11:19 AM, a spus:

Nu imi este clar urmatorul lucru: cum a putut fi reinmatriculat autoturismul respectiv de catre cel care l-a cumparat daca nu s-a facut factura?
La politie i se cere factura in original si o copie (cel putin asa stiu eu din experienta proprie).Dar lasam asta -_-

S-a calculat amotizare (incorect de altfel) pentru anii in care mijlocul fix a fost in evidentele societatii, dar in fapt era vandut, exista implicatii fiscale, ca sa nu mai spun de declaratii si bilanturi depuse in anii precedenti, parerea mea este ca trebuie sa faci factura acum, nu in anul N-3. Asa este normal si corect.

In momentul in care ai depus decl referitoare la parcul auto nu ai inclus si masina vanduta, nu-i asa?

Nu prea vad cum ar fi putut sa nu declare masina vanduta la taxe locale , stiut fiind ca la DITL se depune anual , impreuna cu declaratie si balanta analitica a mijloacelor fixe + balanta de verificare ( cel putin la VL ) .
La politie , masina putea fi radiata si reinmatriculata pe baza contractului care , inteleg ca s-a facut ( ca document doveditor se cere contractul sau factura in original ) .

Ce se poate face acum ?
Eu as cauta contractul si as emite o factura cu data curenta pe care as scrie c.val auto vandut cf cntract nr.
si as suporta toate implicatiile fiscale care decurg de aici ( rectificative la 100 , 101 , 300 + majorari aferente , nedeductibilitatea chelt cu Az calculata aiurea , etc ) , iar venitul , nefiind din perioada , reportat direct prin 117 .



#9 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 November 2006 - 11:44 PM

multumesc mult pentru raspunsuri.
precizari:
- amortizarea nu s-a mai calculat calculat (din ce motive nu stiu, nu ma ocupam eu atunci)
- in declaratia privind mijloacele de transport nu a mai fost prins si acesta
- in bilant apare, ca doar era in balanta

firma avea o problema legata de o executare silita (de la admin financiara era PV-ul) si i se cerea sa realizeze inventarul patrimoniului. conform balantei avea un numar de obiecte (MF) care nu mai faptic...nu mai erau. si de aici, stai si dezleaga "enigmenele Otiliei". cu ce-si mai aduceau aminte, cu ce mai exista prin hirtii, ca arhiva e varza... trebuia clarificata situatia in asa fel incit sa nu mai ia si vreo amenda



#10 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 28 November 2006 - 12:01 AM

in cazul in care masina ar fi fost trecuta la majorarea capitalului social (ca aport la capitalul social) in momentul vanzarii mai era necesara intocmirea facturii?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL