Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cont Bancare PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cont Bancare PFA

20 replies to this topic

#1 Mihai_WWW

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 September 2006 - 09:39 PM

Buna,

Din moment ce PFA-ul nu are personalitate juridica trebuie deschis cont bancar separat sau pot incasa banii in orice cont personal? Sunt putin confun in privinta asta, ma puteti ajuta?

Multumesc



#2 ailioiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2006 - 08:09 AM

nu m-am lamurit care este reglementarea. practic -> poti folosi orice cont curent de persoana fizica.

Multe PFA functioneaza in acest fel.

NU sunt contabil.



#3 adrianciocalau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 12 September 2006 - 10:25 AM

Nu stiu cum e din punct de vedere legal, insa mie la banca mi s-a spus ca trebuie un cont special pentru PFA, chiar daca mai am cont deschis ca si persoana fizica. Si am actionat in consecinta.

Am avut in vedere si faptul ca poate la un moment dat extrasul de cont PFA ar putea fi considerat ca si baza pentru calcularea venitului efectiv realizat, si asta iti poate incurca unele socoteli.



#4 Bogdan81

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 September 2006 - 04:00 PM

Pai banca sa nu isi traga si ea comisioane mai multe de la un cont deschis pe PFA?? O sa ai comisioane exact cat are o pers juridica..



#5 adrianciocalau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 15 September 2006 - 10:24 AM

Comisioanele sunt undeva intre persoane fizice si firme. Sa fie oare doar o inventie a bancilor sau asa sa fie legea ca trebuie sa ai cont deschis special pentru PFA?



#6 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 15 September 2006 - 01:50 PM

Din cate stiu si eu legislatia in vigoare nu obliga un pfa la un anumit cont. problema este cand te prezinti la banca si vrei sa deschizi acel cont. daca le spui ca esti pfa automat o sa-ti deschida un cont de pfa (daca au) sau daca nu un cont de persoana juridica. ptr. ei pfa=srl, sa, sc etc. eu cand mi-am deschis cont la fel am patit. pana la urma am fost la finansbank si mi-am deschis un cont normal de persoana obisnuita sa zic asa - si nu am nici o problema ... activez cu el de 3 luni si in fiecare luna primesc o suma de afara ptr. activitatea pe care o desfasor.....si nu este nici o problema , primesc si extrase tot ce ai nevoie. deci in concluzie nu va lasati pacaliti de banci! multa bafta



#7 cgm71277

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 08 November 2006 - 09:29 PM

la hvbtiriac pfa este incadrat la persoane fizice nu la juridice
gabi



#8 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 09 November 2006 - 02:02 AM

Vezi postareasintax, la Sep 15 2006, 03:50 PM, a spus:

"daca le spui ca esti pfa automat o sa-ti deschida un cont de pfa (daca au)"
si daca nu au,poate primesc saptamana viitoare.
Nu te supara,am glumit mi s-a parut draguta treaba cu "daca au" :ok:



#9 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 10 November 2006 - 12:51 AM

[/quote]Nu te supara[quote]

nu m-am suparat .am facut referire la ideea de cont dedicat pfa ptr.ca multe banci nu lucreaza cu pfa (ex. ABN AMRO), iar cele mai multe banci nu fac distinctie intre pfa si alt gen de societati, iar la aceste banci daca te duci sa deschizi un cont si le spui ca esti pfa automat o sa-ti deschida un cont dedicat societatilor......si sa vezi atunci show cand vrei sa scoti niste bani ptr. tine, sau comisioane ce se platesc la diferitele operatiuni. dar cred ca lucrurile acestea le stim toti ptr.ca probabil le-am invatat pe spinarea noastra cum se zice pe romaneste :angry:



#10 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 10 November 2006 - 12:59 AM

Vezi postareasintax, la Nov 10 2006, 02:51 AM, a spus:

Nu te supara

Citeaza

Acum vin si eu si zic ; daca iti deschizi un cont PFA(similar cu un cont pt.soc.com.,dar cu un card business atasat,nu se platesc comisioane la ridicarile de numerar prin card. In ultima vreme este foarte extinsa printre admin.societ.com.,aceasta forma de efectuare a oper.cu numerar din contul firmei.Normal ca ac.oper.trebuie justificate,ca si celelalte,dar cel putin nu se comisioneaza. :angry:




#11 adrianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 12 November 2006 - 06:30 AM

Vezi postareaadrianciocalau, la Sep 12 2006, 10:25 AM, a spus:

...

Am avut in vedere si faptul ca poate la un moment dat extrasul de cont PFA ar putea fi considerat ca si baza pentru calcularea venitului efectiv realizat, si asta iti poate incurca unele socoteli.

extrasul de cont certifica incasarea banilor.
cine vireaza in cont cere factura.
factura este cea pe baza careia se calculeaza venitul si implicit impozitul
cand nu se emite factura se emite bon fiscal, pe baza caruia se calculeaza venitul si implicit impozitul
incasarea unei sume prin cont nu genereaza impozit la stat

http://www.conta.ro/...showtopic=18669


http://www.conta.ro/...showtopic=18570

Aceasta postare a fost editata de adrianne: 12 November 2006 - 06:33 AM




#12 Amatorul

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 16 November 2006 - 05:26 PM

Scuzati-ma dar eu nu m-am lamurit, poate sunt mai greu de cap :angry: DPDV legal cum trebuie procedat? Trebuie deschis un cont special pt. PFA sau e legal si un cont de PF?



#13 Amatorul

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 22 November 2006 - 11:32 AM

Am vorbit cu cei de la Raiffeisen, la care aveam cont de PF, ei considera PFA = persoana juridica. Drept urmare imi voi inchide contul de la ei si imi voi deschide un cont la ING, banca la care PFA sunt tratate ca si PF. In concluzie, voi avea acces la banii mei pe baza unui card si in conditiile de PF. Fara inconvenientele date de formularele si operatiunile care ar trebui urmate in cazul unui cont considerat pentru persoana juridica. :thumbup:



#14 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 05 May 2007 - 12:08 AM

Dar atunci cand platesti tva-ul catre trezorerie (daca esti platitor evident), poti sa o faci din contul personal, ca sa eviti crearea unui cont special PFA???



#15 rino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:timisoara

Postat 23 September 2007 - 11:42 AM

Cu toata consideratia...stie cineva de existenta unei baze legale prin care un PFA este obligat la deschiderea unui cont bancar in vederea beneficierii de card bancar?
Va pun aceasta intrebare deoarece formularea "din cate stiu" care tot apare in forum nu este acceptata de catre inspectorii DGFP.
Ideal ar fi ca raspunsurile date pe forum sa contina si referiri la legislatia in vigoare.
Cineva spunea despre HVB (acum Unicredit Tiriac) ca PFA are conditii de persoana fizica si doresc sa-l contrazic pentru ca mi-au comunicat ca pentru deschiderea unui cont de PFA comisionul de administrare este de 30 RON/luna rezulta 360RON pe an.
:notworthy:
Nu ma oboseste deloc tara mea, cat ma oboseste birocratia din ea. Rino



#16 ciprianz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 23 September 2007 - 12:11 PM

foarte scump! cauta o banca cu comisioane mai mici, exista, dar nu e voie sa fac reclama aici!



#17 rino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:timisoara

Postat 23 September 2007 - 02:13 PM

Merci de raspuns.Stiu lucrul acesta.
Astept in continuare raspunsuri pertinente si documentate.Va multumesc.
Nu ma oboseste deloc tara mea, cat ma oboseste birocratia din ea. Rino



#18 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2007 - 11:59 PM

Vezi postarearino, la Sep 23 2007, 03:13 PM, a spus:

Merci de raspuns.Stiu lucrul acesta.
Astept in continuare raspunsuri pertinente si documentate.Va multumesc.

Sunt in aceiasi situatie ca si tine.
Am fost la banca x care nu are cont dedicat PFA, ei fac doar cont de PF.
In consecinta merg la Admin. Fin, directia de control (adica cei ce te vor lua la intrebari/puricat).
Raspunsul lor a fost clar: Trebuie sa ai cont de PFA, nu-i intereseaza ca cutare banca nu deschide asemenea cont.

Gandirea mea este urmatoarea:
Eu vreau sa am cont la banca x.
Ca sa nu las loc de interpretari, nu voi inregistra cheltuielile cu comisioanele si alte taxe de administrare ale bancii.
In schimb voi inregistra toate veniturile aferente activitatii mele, venituri incasate prin banca cu pricina.
Atentie: la contabilitatea in partida simpla veniturile se inregistreaza la incasare! Chitanta sau extrasul reprezinta documentul justificativ.
Totusi, nu e o greseala de neiertat inregistrarea venitului pe baza facturii emise de PFA.
Fiscul nu penalizeaza aceasta abatere de la lege, dat fiind ca e in avantajul statului acest sistem.

In extremis, pot sa nu aduc la cunostinta fiscului faptul ca am cont ca PFA (PF). Treaba mea daca incasez sau nu facturile mele efectiv. Din moment ce imi platesc impozitul, ce le pasa?!
Si atat timp cat nu apare nici o cheltuiala cu banca in evidenta contabila, nu vad ce le-ar pasa pe ce dau eu banii (mei).
Parerea mea :-)

Din pacate nu m-am lamurit cum voi plati impozitele si taxele aferente activitatii de PFA dintr-un cont de PF.
Dar zilele astea voi cauta raspunsul si la asta.
Orice sugestie e binevenita :-)

Merci.

Aceasta postare a fost editata de Dan I.: 27 September 2007 - 12:00 AM

Dan



#19 bogec

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 27 September 2007 - 10:05 AM

Vezi postareaDan I., la Sep 26 2007, 11:59 PM, a spus:

Vezi postarearino, la Sep 23 2007, 03:13 PM, a spus:

Merci de raspuns.Stiu lucrul acesta.
Astept in continuare raspunsuri pertinente si documentate.Va multumesc.

Sunt in aceiasi situatie ca si tine.
Am fost la banca x care nu are cont dedicat PFA, ei fac doar cont de PF.
In consecinta merg la Admin. Fin, directia de control (adica cei ce te vor lua la intrebari/puricat).
Raspunsul lor a fost clar: Trebuie sa ai cont de PFA, nu-i intereseaza ca cutare banca nu deschide asemenea cont.

Gandirea mea este urmatoarea:
Eu vreau sa am cont la banca x.
Ca sa nu las loc de interpretari, nu voi inregistra cheltuielile cu comisioanele si alte taxe de administrare ale bancii.
In schimb voi inregistra toate veniturile aferente activitatii mele, venituri incasate prin banca cu pricina.
Atentie: la contabilitatea in partida simpla veniturile se inregistreaza la incasare! Chitanta sau extrasul reprezinta documentul justificativ.
Totusi, nu e o greseala de neiertat inregistrarea venitului pe baza facturii emise de PFA.
Fiscul nu penalizeaza aceasta abatere de la lege, dat fiind ca e in avantajul statului acest sistem.

In extremis, pot sa nu aduc la cunostinta fiscului faptul ca am cont ca PFA (PF). Treaba mea daca incasez sau nu facturile mele efectiv. Din moment ce imi platesc impozitul, ce le pasa?!
Si atat timp cat nu apare nici o cheltuiala cu banca in evidenta contabila, nu vad ce le-ar pasa pe ce dau eu banii (mei).
Parerea mea :-)

Din pacate nu m-am lamurit cum voi plati impozitele si taxele aferente activitatii de PFA dintr-un cont de PF.
Dar zilele astea voi cauta raspunsul si la asta.
Orice sugestie e binevenita :-)

Merci.

S-ar putea ivi vreo problema daca platesti impozitele sau taxele de PFA printr-un simplu transfer bancar? Sau scoti cash si platesti la vreo caserie?
Nici nu m-am gandit ca s-ar putea ivi vreo problema in modul in care se platesc taxele.
Devin curios. Eu tocmai ca mi-am facut cont la o banca care are un serviciu cat de cat bun (la nivel de Romania) de internet banking sa pot face plati
chiar si din Insulele Solomon (taxe, sanatate, alte plati etc etc).
Prin urmare astept si eu cu nerabdare pareri pe tema asta...



#20 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2007 - 08:33 PM

Vezi postareabogec, la Sep 27 2007, 11:05 AM, a spus:

Vezi postareaDan I., la Sep 26 2007, 11:59 PM, a spus:

Vezi postarearino, la Sep 23 2007, 03:13 PM, a spus:

Merci de raspuns.Stiu lucrul acesta.
Astept in continuare raspunsuri pertinente si documentate.Va multumesc.

Sunt in aceiasi situatie ca si tine.
Am fost la banca x care nu are cont dedicat PFA, ei fac doar cont de PF.
In consecinta merg la Admin. Fin, directia de control (adica cei ce te vor lua la intrebari/puricat).
Raspunsul lor a fost clar: Trebuie sa ai cont de PFA, nu-i intereseaza ca cutare banca nu deschide asemenea cont.

Gandirea mea este urmatoarea:
Eu vreau sa am cont la banca x.
Ca sa nu las loc de interpretari, nu voi inregistra cheltuielile cu comisioanele si alte taxe de administrare ale bancii.
In schimb voi inregistra toate veniturile aferente activitatii mele, venituri incasate prin banca cu pricina.
Atentie: la contabilitatea in partida simpla veniturile se inregistreaza la incasare! Chitanta sau extrasul reprezinta documentul justificativ.
Totusi, nu e o greseala de neiertat inregistrarea venitului pe baza facturii emise de PFA.

Fiscul nu penalizeaza aceasta abatere de la lege, dat fiind ca e in avantajul statului acest sistem.

In extremis, pot sa nu aduc la cunostinta fiscului faptul ca am cont ca PFA (PF). Treaba mea daca incasez sau nu facturile mele efectiv. Din moment ce imi platesc impozitul, ce le pasa?!
Si atat timp cat nu apare nici o cheltuiala cu banca in evidenta contabila, nu vad ce le-ar pasa pe ce dau eu banii (mei).
Parerea mea :-)

Din pacate nu m-am lamurit cum voi plati impozitele si taxele aferente activitatii de PFA dintr-un cont de PF.
Dar zilele astea voi cauta raspunsul si la asta.
Orice sugestie e binevenita :-)

Merci.

S-ar putea ivi vreo problema daca platesti impozitele sau taxele de PFA printr-un simplu transfer bancar? Sau scoti cash si platesti la vreo caserie?
Nici nu m-am gandit ca s-ar putea ivi vreo problema in modul in care se platesc taxele.
Devin curios. Eu tocmai ca mi-am facut cont la o banca care are un serviciu cat de cat bun (la nivel de Romania) de internet banking sa pot face plati
chiar si din Insulele Solomon (taxe, sanatate, alte plati etc etc).
Prin urmare astept si eu cu nerabdare pareri pe tema asta...

Am fost la Admin. Fin. azi.
Nu e problema sa platesti direct la ei, cash.
Pentru plata prin banca, se intocmeste un OP cu un program specializat de la www.mfinante.ro
Apoi ar trebui transferat OP-ul pe internet banking... daca o merge. Ai nevoie de conturile beneficiarului... coduri, sa stii ce sa scrii la explicatii.
Orice greseala face ca banii sa ajunga in alta parte si e de rau. Se considera ca nu ai platit si incep penalizarile...
Cel mai sigura e plata cash la caseria Trezoreriei din cadrul Admin. Fin. Ceri in prealabil o fisa de TVA sau impozit, si astfel te si verifici cu situatiile tale.

Dar mai sap... Mi-ar placea si mie sa platesc cu un singur click din insulele Solomon (unde or fi insulele astea?!)

Dan
Dan






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL