Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
demisie in CIC - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


demisie in CIC

6 replies to this topic

#1 Anamaria_S

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 14 September 2006 - 08:48 AM

Daca ma poate ajuta cineva, am mare nevoie de ajutor.Momentan sunt in CIC si vreau sa imi dau demisia de la firma la care lucrez urmand ca din 01.10 sa ma angajez la alta firma.Aveti idee cum trebuie sa procedez?Trebuie sa dau preaviz?sa renunt la CIC?stiti care e procedura ca sa nu pierd acel stimulent lunar(s-ar putea cei de la munca sa imi inceteze contractul cu dat de 15.09 si sa raman descoperita pana pe 01.10). DAca ma poate ajuta cineva,astazi vreau sa merg sa imi dau demisia si inca nu stiu ce sa fac. :(



#2 Anamaria_S

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 14 September 2006 - 11:19 AM

Ma ajuta cineva?




#3 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2006 - 09:58 PM

Vezi postareaAnamaria_S, la Sep 14 2006, 11:19 AM, a spus:

Ma ajuta cineva?

parerea mea este ca poti sa-ti dai demisia de la vechea firma pt ca din cate stiu legea cu cic NU face referire la faptul ca ti s-ar suspenda indemnziatia cic din cauza asta.
In ceea ce priveste stimulentul ..... asta nu stiu cum e pt ca nu am citit legea f atenta, dar presupun ca daca de angajezi in cursul unei luni logic ar trebui sa se rotunjeasca in sus sau in jos, sau sa se acorde stimulentul proportional. Asta cred ca o stiu mai bine cei de la primarie.



#4 rona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:bacau

Postat 21 September 2006 - 08:54 PM

Vezi postareaAnamaria_S, la Sep 14 2006, 09:48 AM, a spus:

Daca ma poate ajuta cineva, am mare nevoie de ajutor.Momentan sunt in CIC si vreau sa imi dau demisia de la firma la care lucrez urmand ca din 01.10 sa ma angajez la alta firma.Aveti idee cum trebuie sa procedez?Trebuie sa dau preaviz?sa renunt la CIC?stiti care e procedura ca sa nu pierd acel stimulent lunar(s-ar putea cei de la munca sa imi inceteze contractul cu dat de 15.09 si sa raman descoperita pana pe 01.10). DAca ma poate ajuta cineva,astazi vreau sa merg sa imi dau demisia si inca nu stiu ce sa fac. :(



daca nu ai plecat de la firma inca ,iti spun cum am facut eu
am depus o cerere de incetare a suspendarii concediului crestere copil
firma e obligata sa te reangajeze
si abia apoi faci cerere de demisie sau incetarea contractului de comun acord art 56,lit.b codul muncii
bafta



#5 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 21 September 2006 - 09:56 PM

Lichidarea prin acordul partilor e 55b, nu 56 b

Art. 55.
Contractul individual de munca poate inceta astfel:
a) de drept;
B) ca urmare a acordului partilor, la data convenita de acestea;
c) ca urmare a vointei unilaterale a uneia dintre parti, in cazurile si in conditiile limitativ prevazute de lege.

iar demisia:

Art. 79.
(1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
(2) Refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de proba.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariatii cu functii de executie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.
(6) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

( Nu vreau sa urechez pe nimeni, toti putem gresi, e doar un "reminder")

O zi buna!
Julia S



#6 rona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:bacau

Postat 22 September 2006 - 03:19 PM

scuze

mersi de atentionare



#7 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 22 September 2006 - 03:42 PM

si eu am fost in aceasta situatie.
am procedat astfel:
am depus cererea de inchidere al concediului pentru ingr.copil, in aceeasi zi am depus cererea pentru desfacerea contra. de munca, specificand art.74 alin.3 din CCMN si Ccodul Muncii, cerand specificarea optiunii unitatii referitor la perioada de preaviz(15 zile cu 4 ore sau 8 zile cu 8 ore). pana la urma, administratorul mi-a propus desfacerea cu acordul ambelor parti, fara perioada de preaviz.
pentru indemnizatia lunara CIC - ma documentez si daca nimeni nu scrie mai multe, iti voi scrie cat mai repede.
Bea






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL