Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu sarcina-persoana cu 2 contracte de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu sarcina-persoana cu 2 contracte de munca

18 replies to this topic

#1 ionela ginghina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:galati

Postat 14 September 2006 - 09:00 AM

Norme OUG 158/2005- "Art. 72. - Pentru persoana asigurata care se afla in doua sau mai multe situatii prevazute la art. 1 alin. (1) lit. A si B din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 si care desfasoara activitatea la mai multi angajatori, la fiecare fiind asigurata conform acestei ordonante de urgenta, indemnizatiile se calculeaza si se platesc, dupa caz, de fiecare angajator. In aceasta situatie primele doua exemplare originale ale certificatului de concediu medical se prezinta spre calcul angajatorului la care asiguratul are venitul cel mai mare, iar la celalalt/ceilalti angajator/angajatori se prezinta cele doua exemplare in copii legalizate. Angajatorii platitori au obligatia respectarii prevederilor art. 1 din prezentele norme. "


Deci cei cu contract normal de 8 ore la un angajator si cu un al 2 lea contract partial la un alt angajator beneficiaza de concediu de sarcina si lehuzie din ambele locuri?

Aceasta postare a fost editata de ionela ginghina: 14 September 2006 - 09:02 AM




#2 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2006 - 09:38 AM

Vezi postareaionela ginghina, la Sep 14 2006, 09:00 AM, a spus:

Norme OUG 158/2005- "Art. 72. - Pentru persoana asigurata care se afla in doua sau mai multe situatii prevazute la art. 1 alin. (1) lit. A si B din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 si care desfasoara activitatea la mai multi angajatori, la fiecare fiind asigurata conform acestei ordonante de urgenta, indemnizatiile se calculeaza si se platesc, dupa caz, de fiecare angajator. In aceasta situatie primele doua exemplare originale ale certificatului de concediu medical se prezinta spre calcul angajatorului la care asiguratul are venitul cel mai mare, iar la celalalt/ceilalti angajator/angajatori se prezinta cele doua exemplare in copii legalizate. Angajatorii platitori au obligatia respectarii prevederilor art. 1 din prezentele norme. "


Deci cei cu contract normal de 8 ore la un angajator si cu un al 2 lea contract partial la un alt angajator beneficiaza de concediu de sarcina si lehuzie din ambele locuri?

da, cu conditia sa duci un exemplar (cel alb) la un patron si cel roz la aldoilea, sau sa faci copie legalizata la notar
misto nu ?
:lol:




#3 ionela ginghina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:galati

Postat 15 September 2006 - 10:59 AM

Nu e prea misto pt ca persoana e in concediu de vreo 2 luni si eu nu am platit-o aici unde are contract de 2 ore. oricum nu am ce sa mai fac acum-am citit prea tarziu normele.

si nu cred ca merge decat cu legalizarea certificatului.

Aceasta postare a fost editata de ionela ginghina: 15 September 2006 - 10:59 AM




#4 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 September 2006 - 09:04 AM

concediul de maternitate e de 126 zile (4 luni si un pic), deci macar de acum inainte ii poti acorda persoanei respective un drept al ei.



#5 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2006 - 09:49 PM

Vezi postareanicole33, la Sep 16 2006, 09:04 AM, a spus:

concediul de maternitate e de 126 zile (4 luni si un pic), deci macar de acum inainte ii poti acorda persoanei respective un drept al ei.

dar persoana nu si-a revendicat dreptul pana acum ? sau poate nu a stiut nici persoana ....
eu cred ca tu nu ai nici o vina, daca nu ti-a prezentat certificatul medical



#6 alinamelter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 16 September 2006 - 10:34 PM

Concediul medical este valabil numai pentru functia de 8 ore.!!!!!!



#7 alinamelter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 16 September 2006 - 10:47 PM

Imi pare rau, nu am fost atenta. Sorry



#8 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 September 2006 - 11:43 PM

pt. alinamelter: foloseste te rog butonul ADDREPLY ca deja ne-ai ametit.
pt. mihavesa: nu mi se pare corect modul in care pui problema. nu este obligatia persoanei in cauza sa-si cunoasca si sa-si ceara drepturile. sigur ca este bine sa-ti stii drepturile, dar nu este obligatoriu. ionela trebuia sa stie ca persoana are dreptul sa-i fie platit acel concediu si trebuia sa procedeze in consecinta, explicandu-i ce si cum prevede legea si solicitandu-i un exemplar al certificatului medical sau o copie legalizata sau ce trebuie. mi-e greu sa cred ca n-a stiut ca persoana e gravida si ca va intra la un moment dat in prenatal.
pt. ionela: cum a figurat persoana respectiva in aceste 2luni, pt. ca banuiesc ca nu s-a mai prezentat nici la cel de al doilea serviciu? cumva in concediu fara plata?



#9 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2006 - 09:21 AM

pt nicole : pe undeva ai dreptate, dar stii cum este : nu poti sa invoci ca nu ai stiut legea cutare !
pe noi ca si contabili ne amendeaza fiscul daca spune-mi ca nu am stiut ca trebuie depusa decl cutare.
Iar noi suntem in ipostaza nefericita de salariati si ajutori de patroni in acelasi timp.
Cu ce am fi noi de vina daca nu am platit medicalul resp daca persoana nu a prezentat certificatul medical ? este f adevarat ca daca a lipsit de la servici anuntand ca este in cm de sarcina era datoria pers care se ocupa de state sa o anunte.
De ex, eu voi fi in situatia asta peste 2 luni cand intru in cm de sarcina si nu am stiut nici eu ca pot lua banii si de unde am ctr de 2 ore, dar m-am interesat inca de acum 3 luni ca sa stiu "cum dansez".

pt alinamater : te inseli amarnic, ai dreptul la cm si pt 2 ore, ai mai sus citat din lege



#10 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 September 2006 - 10:09 AM

Vezi postareamihavesa, la Sep 17 2006, 10:21 AM, a spus:

De ex, eu voi fi in situatia asta peste 2 luni cand intru in cm de sarcina si nu am stiut nici eu ca pot lua banii si de unde am ctr de 2 ore, dar m-am interesat inca de acum 3 luni ca sa stiu "cum dansez".
situatia nu este comparabila. sunt convinsa ca ai cautat cu mai mult entuziasm toate prevederile legale referitoare la subiect pentru ca era si interesul tau personal, decat ai fi facut-o daca era cazul unei alte persoane. stiu ca este este obligatia noastra profesionala de a fi permanent informati cu toate modificarile legislative si ca, desi stam toata ziua cu nasul in monitoare, tot se mai intampla sa ne mai scape ceva, dar nu poti avea aceeasi pretentie de la o simpla angajata (care poate avea orice alta meserie) doar pentru ca s-a intamplat sa ramana gravida.



#11 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2006 - 01:50 PM

Vezi postareanicole33, la Sep 17 2006, 10:09 AM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Sep 17 2006, 10:21 AM, a spus:

De ex, eu voi fi in situatia asta peste 2 luni cand intru in cm de sarcina si nu am stiut nici eu ca pot lua banii si de unde am ctr de 2 ore, dar m-am interesat inca de acum 3 luni ca sa stiu "cum dansez".
situatia nu este comparabila. sunt convinsa ca ai cautat cu mai mult entuziasm toate prevederile legale referitoare la subiect pentru ca era si interesul tau personal, decat ai fi facut-o daca era cazul unei alte persoane. stiu ca este este obligatia noastra profesionala de a fi permanent informati cu toate modificarile legislative si ca, desi stam toata ziua cu nasul in monitoare, tot se mai intampla sa ne mai scape ceva, dar nu poti avea aceeasi pretentie de la o simpla angajata (care poate avea orice alta meserie) doar pentru ca s-a intamplat sa ramana gravida.

nu, ai dreptate. Sa i se dea banii, certificatul poate sa-l aduca pana la sf lunii urmatoare .....



#12 ionela ginghina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:galati

Postat 18 September 2006 - 06:47 PM

Vezi postareanicole33, la Sep 16 2006, 09:43 PM, a spus:

pt. alinamelter: foloseste te rog butonul ADDREPLY ca deja ne-ai ametit.
pt. mihavesa: nu mi se pare corect modul in care pui problema. nu este obligatia persoanei in cauza sa-si cunoasca si sa-si ceara drepturile. sigur ca este bine sa-ti stii drepturile, dar nu este obligatoriu. ionela trebuia sa stie ca persoana are dreptul sa-i fie platit acel concediu si trebuia sa procedeze in consecinta, explicandu-i ce si cum prevede legea si solicitandu-i un exemplar al certificatului medical sau o copie legalizata sau ce trebuie. mi-e greu sa cred ca n-a stiut ca persoana e gravida si ca va intra la un moment dat in prenatal.
pt. ionela: cum a figurat persoana respectiva in aceste 2luni, pt. ca banuiesc ca nu s-a mai prezentat nici la cel de al doilea serviciu? cumva in concediu fara plata?

Da, figureaza pe stat cu venit 0; eu stiam ca intra in concediu dar am intrebat la ITM cum sa procedez si mi-au spus ca va fi platita doar acolo unde are 8 ore; din cauza asta nu m-am mai interesat; mi s-a parut normal ca neexistand decat 1 singur concediu medical ..... sa fie platita doar de un singur angajator.
Acum nu mai pot sa fac nimic pt lunile anterioare pt ca nu am concediile medicale ca sa facem legalizari;in sept intra in crestere copil si i se va suspenda contractul. in mod sigur e vina mea pt ca nu m-am informat; dar cati stiau acest lucru? eu pana acum nu am mai avut concedii medicale-anul asta ma refer si de aceea nu am citit toata legislatia in domeniu. voi ce solutie aveti?



#13 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 September 2006 - 08:08 PM

situatiile de genul asta pe care le-am avut au fost comparabile si nu prea. am avut o persoana cu mai multe joburi care a avut 2 concedii medicale de cate o saptamana separate pt. urgenta medico-chirurgicala (100%). Omul a prezentat certificatele medicale la locul unde avea functia de baza (cel cu 8 ore si cu salariul mai mare), iar la locul de munca cu 2 ore a adus doar o copie xerox. practic, in ambele cazuri, concediul ar fi fost suportat integral de firma, asa ca administratorul a fost de acord sa ponteze omul ca fiind prezent si am evitat astfel alergatura cu legalizatul etc. surpriza mare a venit cand omul a plecat de la functia de baza si am vazut ca si aia au procedat exact la fel ca mine, adica nu i-au inregistrat concediul medical (nu stiu ce au facut cu certificatele, probabil le-au aruncat) si l-au platit ca fiind prezent in zilele respective, motivand ca nu au stiut sa calculeze baza de calcul (omul nu lucra decat de 4 luni la ei) si nici nu i-au cerut adeverinta de la fostul loc de munca.

pt. ionela: ca sa intre in cic nu trebuie sa treaca minim 42 de zile de la nasterea copilului? au trecut deja?

Aceasta postare a fost editata de nicole33: 18 September 2006 - 08:09 PM




#14 ionela ginghina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:galati

Postat 19 September 2006 - 07:34 AM

Vezi postareanicole33, la Sep 18 2006, 06:08 PM, a spus:

situatiile de genul asta pe care le-am avut au fost comparabile si nu prea. am avut o persoana cu mai multe joburi care a avut 2 concedii medicale de cate o saptamana separate pt. urgenta medico-chirurgicala (100%). Omul a prezentat certificatele medicale la locul unde avea functia de baza (cel cu 8 ore si cu salariul mai mare), iar la locul de munca cu 2 ore a adus doar o copie xerox. practic, in ambele cazuri, concediul ar fi fost suportat integral de firma, asa ca administratorul a fost de acord sa ponteze omul ca fiind prezent si am evitat astfel alergatura cu legalizatul etc. surpriza mare a venit cand omul a plecat de la functia de baza si am vazut ca si aia au procedat exact la fel ca mine, adica nu i-au inregistrat concediul medical (nu stiu ce au facut cu certificatele, probabil le-au aruncat) si l-au platit ca fiind prezent in zilele respective, motivand ca nu au stiut sa calculeze baza de calcul (omul nu lucra decat de 4 luni la ei) si nici nu i-au cerut adeverinta de la fostul loc de munca.

pt. ionela: ca sa intre in cic nu trebuie sa treaca minim 42 de zile de la nasterea copilului? au trecut deja?

Da Nicole, se implinesc 42 de zile sapt.viitoare; eu am copii xerox ale concediilor anterioare dar nu cred ca mi le primesc la CASS- ca sa refac declaratiile si statele de plata.

pt aceste luni cat a fost in concediu de sarcina si lehuzie salariata are intrerupere pe cartea de munca nu? daca nu a realizat venituri, aparand cu 0 pe stat .



#15 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 September 2006 - 09:14 PM

Vezi postareaionela ginghina, la Sep 19 2006, 08:34 AM, a spus:

pt aceste luni cat a fost in concediu de sarcina si lehuzie salariata are intrerupere pe cartea de munca nu? daca nu a realizat venituri, aparand cu 0 pe stat .
nu. cartea de munca este la firma ta? eu intelesesem ca nu.



#16 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 19 September 2006 - 11:38 PM

Cartea de munca nu "se intrerupe"!
Se suspenda contractul individual de munca pe prioada solicitarii CIC (nu si concediului de maternitate!) - si suspendarea apare si in cartea de munca, pana duci decizie de reluare a activitatii (dupa terminarea CIC, sau la revenirea la serviciu, daca se intampla mai devreme de a implinii copilul 2 ani)



#17 sanduca

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 02 November 2006 - 02:29 PM

Situatie asemanatoare si nu stiu ce sa fac:salariata are 2 locuri de munca. La una cu norma intreaga la una doua ore pe zi. Se imbolnaveste si duce concediul medical la locul de munca cu norma intreaga dar nu duce la celalat loc de munca. La adeverinta de pe stagiul de cotizare de la Casa Judeteana de pensii apare iintr-un loc concediu medical in alta ore lucrate. Ce poate face si conform carei articol? care este consecinta in cazul in care las asa?am uitat sa mentionez: la locul de munca cu norma intreaga are 2 ani vechime in partea celalta are 5 lunila primul concediu si 7 la al doilea concediu medical



#18 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 03 November 2006 - 10:28 AM

Beneficiaza de indemnizatie in ambele locuri, proportional cu timpul lucrat si salariile. La un loc de munca se va depune copia certificatului. Asa scrie in instructiuni.
iuliana



#19 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 05 November 2006 - 01:11 PM

Se pot plati orice suma de bani care nu a fost cuprinsa in statul initial de salarii in termen de 3 ani de la data cuvenita a se plati-dupa care aceste drepturi se prescriu.In acest caz se pot face state rectificative de diferenta salariu,declaratii rectificatice la:CAS,somaj.declaratiile 100 pe lunile respective.In cazul descris mai sus cu persoana in concediu de maternitate-pentru plata sumei ce se cuvine la societatile cu timp partial de lucru se face copie legalizata de concediu medical aflat in original la societatea unde are cartea de munca si i s-a calculat indemnizatia de maternitate si se depun la Casa de asig de sanat.pentru a i se plati pe lunile din urma atasandu-se copii legal.de pe concediile de maternitate.
Mult succes!

Vezi postareaIULIANA1207, la Nov 3 2006, 08:28 AM, a spus:

Beneficiaza de indemnizatie in ambele locuri, proportional cu timpul lucrat si salariile. La un loc de munca se va depune copia certificatului. Asa scrie in instructiuni.

„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL