Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contract de 2 ore + 8 ore - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Contract de 2 ore + 8 ore

25 replies to this topic

#21 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 September 2006 - 09:13 PM

Eu nu inteleg de ce nu a fost inregistrat si contractul de munca cu 2 ore!
Personal am avut urmatoarele CIM :
La SC X cu 8 ore din data de 01.09.2005 pana la data de 01.06.2006.
La SC Z cu 2 ore din data de 14.01.2005 pana la data de 01.06.2006
Cand a fost incheiata cartea de munca am avut trecute ambele contracte.
Nu stiu ce sa zic poate, pentru ca am fost personal , cucoana de acolo ma cunostea si stia ca am contracte la ambele firme dar, stiu cazuri la care nu este trecut si al doilea CIM.O explicatie ar fi ca, persoana daca nu a fost personal la ITM ,trebuia sa spuna la cine a fost ca mai are si un contract cu 2 ore la firma A,pentru ca aceea persoana probabil nu stia si cei de la ITM daca te duci cu o singura decizie de lichidare doar pe aia o inregistreaza.
In cartea de munca contractul cu 2ore nu apare ptr.ca cei de la ITM ( cel putin asa e la noi) il opereaza doar atunci cand te duci cu decizia de lichidare.Cum am mai spus,am fost personal si doar atunci mi-a inregistrat al doilea contract.Normal ar fi fost sa apara ca prima inregistrare in cartea de munca contractul, cu 2 ore ptr.ca este din data de 14.01.2005 si cel cu 8 ore este din data de 01.09.2005 dar apar in ordine inversa.Parerea mea este ca se poate rezolva la ITM.



#22 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 September 2006 - 10:50 PM

Vezi postarearamona_demeter, la Sep 28 2006, 10:13 PM, a spus:

In cartea de munca contractul cu 2ore nu apare ptr.ca cei de la ITM ( cel putin asa e la noi) il opereaza doar atunci cand te duci cu decizia de lichidare.Cum am mai spus,am fost personal si doar atunci mi-a inregistrat al doilea contract.Normal ar fi fost sa apara ca prima inregistrare in cartea de munca contractul, cu 2 ore ptr.ca este din data de 14.01.2005 si cel cu 8 ore este din data de 01.09.2005 dar apar in ordine inversa.Parerea mea este ca se poate rezolva la ITM.
sa inteleg ca acel contract de 2 ore nu a fost inregistrat in cartea de munca decat dupa ce a incetat cel de 8 ore?nu mi se pare tocmai logic, dar este bine ca apare in cartea de munca. dar daca nu ar fi incetat cel de 2 ore si la data de 01.06 (cazul tau) ai fi incheiat un nou contract de 8 ore cu firma W?este pt. prima data cand aud ca exista inregistrari in cartea de munca in alta ordine decat cea cronologica.




#23 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 02 October 2006 - 04:40 PM

Vezi postarearentz2000, la Sep 16 2006, 03:24 PM, a spus:

Revin cu problema salariatului cu contract de 2 ore care s-a angajat in paralel la alta firma cu 8 ore.
Problema e ca desi am inteles ca nu trebuia, totusi contractul de 2 ore a fost trecut in cartea de munca.
Cum se procedeaza pt. a se inchide cartea de munca pt. a se preda celeilate firme ?
Mentionez ca salariatul doreste sa-si pastreze ambele locuri de munca.
Cam tarziu,nu? Ai rezolvat intre timp problema cartii de munca? Daca nu,tot la ITM este cheia,numai acolo poti cere inchiderea cartii de munca de la firma unde ai part-time,aducand in sprijinul cererii noul contract,de 8 ore. Sau poate ai rezolvat altfel problema? Te rog sa-mi spui si mie cum. Thanks



#24 Angelescu Laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 03 October 2006 - 07:08 AM

Cum ati reusit sa inregistrati contracte de munca de timp partial pentru salariati care aveau deja un contract de 8 ore? Va intreb pentru ca mie nu mi-au inregistrat contractul de 2 ore pana nu mi-am modificat contractul de 8 in contract de 6 si nu am adus si adeverinta de la angajator in acest sens. Referitor la faptul ca timpul de munca poate fi mai mare de 8 ore/zi, 40 ore pe saptamana, au spus ca munca peste aceasta limita este permisa doar in conditiile in care este munca suplimentara in acceptiunea Codului Muncii, remunerata ca suplimentara si avand un caracter ocazional.

Aceasta postare a fost editata de Angelescu Laura: 03 October 2006 - 07:08 AM




#25 green_eyes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 October 2006 - 02:43 PM

Va intreb si eu ceva....de ce contractele de munca cu timp partial sunt de 2 ore....sau de 4 ore...de unde s-a ajuns la aceste 2 ore?? Stiu ca in Codul muncii la art. 101 scria de aceste 2 ore, dar dupa modificarea lui nu mai apare aceasta precizare a celor 2 ore...



#26 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 October 2006 - 05:36 PM

Contractele cu timp partial pot avea orice durata a timpului de lucru inferioara celor 8 ore/zi cat reprezinta norma intreaga, inclusiv fractiuni de norma.
OUG 55- privind modificarea si completarea Legii nr. 53/2003 - Codul Muncii
16. Articolul 101 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 101- Salariatul cu timp partial este salariatul al carui program normal de lucru, calculat pe o baza saptamanala sau ca medie pe o perioada de angajare de pana la un an, este mai mic decat programul normal de lucru al unui lucrator cu norma intreaga comparabil."
17. Dupa noul articol 101, se introduce un nou articol, articolul 1011, cu urmatorul cuprins:
"Art. 1011 - (1) Angajatorul poate incadra salariati cu program de lucru corespunzator unei fractiuni de norma, prin contracte individuale de munca pe durata nedeterminata sau pe durata determinata, denumite contracte individuale de munca cu timp partial.
...........................






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL