Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
infiintare gradinitia particulara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


infiintare gradinitia particulara

19 replies to this topic

#1 madata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 18 September 2006 - 10:16 AM

As avea nevoie de ajutor , vreau sa infiintez o gradinita particulara si as vrea sa stiu ce autorizatii speciale imi trebuiesc, va rog spuneti-mi daca stiti cate ceva :blush:



#2 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 September 2006 - 02:14 PM

intreaba un jurist sau pe aia care infiinteaza firme...mergi si la min. invatamantului :P

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#3 madata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 18 September 2006 - 03:01 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Sep 18 2006, 03:14 PM, a spus:

intreaba un jurist sau pe aia care infiinteaza firme...mergi si la min. invatamantului :P
dap, pai la partea de invatzamant si autorizatii aveam nevoie de ajutor nu la pasii de infiintare a unui amarat de SRL :D, mercic de raspuns oricum



#4 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 23 September 2006 - 02:05 AM

Fiica mea a vrut sa infiinteze o astfel de institutie si la Reg.Comertului i s-a spus ca nu o poate face,deoarece acestea sunt organizatii non profit si se pare ca are nevoie de sprijinul unei fundatii,sau ceva de acest gen. Oricum,procedura era destul de incurcata,pt.ca dupa cateva investigatii,a abandonat ideea. Asta era acum un an.Poate intre timp s-a schimbat ceva,deci imi cer scuze daca interventia mea este inoportuna



#5 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 September 2006 - 09:27 PM

Gradinitele nu sunt deloc non-profit...sunt unele care fac bani grei chiar!!! B)
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#6 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 28 September 2006 - 10:50 PM

Pai tocmai asta am dorit si noi,dar uite ca am intampinat greutati si nu am putut trece mai departe nici peste,nici pe sub bariera. Este drept ca asta s-a intamplat cu vreo jumatate de an in urma,intre timp noi am lasat-o cam balta,poate au aparut noutati si le cunoaste cineva? Conditii s-ao comitem avem.
Va multumesc



#7 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 September 2006 - 06:18 AM

Pai ca sa deschizi o afacere mai deosebita iti trebuie ceva relatii ... pe ici pe colo...altfel e cam greu..cica nu se poate (nu-i costa nimic sa te trimita la plimbare) ! Eu stiu de gradinitele particulare de acum 7 anisori deschise. Uneia i-am vandut eu un mini-van Damas...acum 5 ani :rolleyes:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#8 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 29 September 2006 - 11:52 PM

Multumesc Luck,ca dialoghezi cu mine pe tema gradinitei mult visate,acum ca m-ai incitat,voi incerca si pe alte cai,mai putin ortodoxe.
Si daca tot esti asa de dragut,intra putin la Impozitare-TVA,am postat acolo pe un topic mai vechi,o intrebare calda si tare as avea nevoie de sfaturi. Sau nu aveam voie sa zic aici despre asta? Iertare daca am gresit,sunt cam noua pe forum(desi,in viata de zi cu zi sunt mai "veche"). Sa nu ma sanctionati.



#9 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 September 2006 - 06:48 AM

Aici nu se sanctioneaza greselile...doar rea vointa! si sanctiunile sunt doar mustrari scrise :D
Sa stii ca nu ma prea pricep la conta...eu sunt cu logistica si IT-ul la mine in firma :lol: dar poti pune un link sa vad despre ce vorbesti...sau incearca sa-l tragi de limba pe Septimiu..ca ala le stie pe toate :P
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 30 September 2006 - 01:59 PM

alooou ceapeuuu, vorbeste celevizat, pai cum adica "ala".... macar "acela" daca era
sunt dezamagit :rolleyes:



#11 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 30 September 2006 - 09:34 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Sep 30 2006, 07:48 AM, a spus:

Aici nu se sanctioneaza greselile...doar rea vointa! si sanctiunile sunt doar mustrari scrise :D
Sa stii ca nu ma prea pricep la conta...eu sunt cu logistica si IT-ul la mine in firma :lol: dar poti pune un link sa vad despre ce vorbesti...sau incearca sa-l tragi de limba pe Septimiu..ca ala le stie pe toate :P

Septimiu,pot sa te trag de limba ? Daca te lasi,atunci te rog,hai sa ne intalnim la IMPOZITARE-TVA,unde am postat problema mea,la pag.2,nr.102115. Te astept...???



#12 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 30 September 2006 - 09:39 PM

limba mea poate fi trasa de foarte putine persoane



#13 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 September 2006 - 10:14 PM

Padisahule sa ma scuzi ptr. exprimarea "taranista" ... eu sunt mai din popor, nu din os domnesc ca dvs.! :005:
PS: Nu e nevoie sa-l tragi de limba ca oricum ea zburda pe campii...face si el mofturi acum cand se simte magulit. ;)
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#14 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 30 September 2006 - 10:20 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Sep 30 2006, 10:39 PM, a spus:

limba mea poate fi trasa de foarte putine persoane
Pai atunci de ce ne intalnim pe forum? Nu ca sa ne ajutam intre noi,daca se poate? Sau am inteles eu gresit.
Problema pusa de mine acolo,nu este de doi lei si un raspuns(sau,ma rog,o parere personala),indiferent din parte carui confrate,ar putea ajuta pe mai multi. Nu-ti cere nimeni sa faci pe bunul samaritean.Sau,poate,nu esti in domeniul tau?



#15 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 30 September 2006 - 10:32 PM

cred ca se inteleg gresit anumite aspecte... raspund cand vreau si daca vreau, ca fiecare utilizator al acestui forum



#16 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 30 September 2006 - 10:44 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Sep 30 2006, 11:32 PM, a spus:

cred ca se inteleg gresit anumite aspecte... raspund cand vreau si daca vreau, ca fiecare utilizator al acestui forum
Pai chiar asa este. Deci :oK,ai perfecta dreptate,cazul este inchis.



#17 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2006 - 11:48 AM

e nevoie de aprobare din partea Ministerului Educatiei

Anexă la O.MECT nr 5574 din 02.12.2003

"Art.4. Autorizaţia de încredere, acordată prin ordin al ministrului educaţiei, cercetării şi tineretului pentru învăţământul liceal şi postliceal sau prin decizie a inspectorului şcolar general pentru învăţământul preşcolar,
primar, gimnazial şi pentru şcolile de arte şi meserii, după caz, reprezintă actul de înfiinţare a unităţii de învăţământ preuniversitar şi îi acordă acesteia dreptul de organizare şi funcţionare provizorie."

A.R.A.C.I.P este agentia care se ocupa cu acreditarea, autorizarea si evaluarea unitatilor de invatamant particulare.
Pe site la http://www.edu.ro/index.php/articles/proie...acte_norm/c618/ vei gasi mai multe informatii.



#18 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 01 October 2006 - 12:10 PM

Multumesc foarte mult pentru bunavointa Andreea`,voi intra pe site-ul indicat de tine pentru a afla mai multe amanunte. Sa ai o zi buna si frumoasa



#19 sorin.vaslui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui

Postat 01 October 2006 - 12:48 PM

Vezi postareamadata, la Sep 18 2006, 11:16 AM, a spus:

As avea nevoie de ajutor , vreau sa infiintez o gradinita particulara si as vrea sa stiu ce autorizatii speciale imi trebuiesc, va rog spuneti-mi daca stiti cate ceva :blush:

Multi bat campii pe aici si nu inteleg nici macar ce inseamna nonprofit.
Pentru infiintare societate mergi la RC daca vrei SRL sau direct la Tribunal daca-ti faci fundatie sau asociatie.
Pentru licentiere, cum s-a mai spus, la ministerul de specialitate.



#20 madata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 02 October 2006 - 06:35 AM

....ERA VORBA SA NU MAI CITAM POSTURILE ANTERIOARE :angry:
Mercic mult, ametisem de atatea raspunsuri , dar de la tu si Andreea m-ati lamurit.Pupici pentru amandoi

Aceasta postare a fost editata de LUCK33RO: 02 October 2006 - 07:13 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL