Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
clauza de confidentialitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


clauza de confidentialitate

15 replies to this topic

#1 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 21 September 2006 - 08:10 PM

Vreau sa stiu daca cineva ar semna un astfel de act aditional, si daca nu, sa argumenteze.

ACT ADITIONAL
la contractul individual de munca inregistrat sub nr.................din......................................
ln Registrul Directiei Generale de Munca si Protectie Sociala a..........................................
Incheiat astazi.................................
La...................................................


Intre:
ANGAJATORUL
- S.C X SRL
si

SALARIATUL
- D-nul (d-na).........................................................................,dom
iciliat(a) in ...................
Str............................................................, nr........................, bloc....................scara..........
Etaj..............., apartament......................., judet....................., nascut(a) la data de in ........................................, judet.................................., posesorul cartii de identitate seria..................nr.................................., eliberat de...................................., cod numeric personal..............................................................., in calitate de salariat, pe de alta parte,care au convenit sa modifice urmatoarele clauze ale contractului individual de munca sus-mentionat:

CLAUZE DE CONFIDENTIALITATE

1. Salariatul va respecta confidențialitatea absoluta cu privire la toate informațiile și/sau documentele privind activitatea angajatorului sau a clienților acestuia, despre care a luat sau putea să ia cunoștință pe perioada executării contractului individual de munca

2. Sunt confidentiale urmatoarele informatii, date si documente de care salariatul a luat cunostinta sau incidental:
- informatii tehnice, comerciale, contractuale, de afaceri ale societatii;
- situatia financiara, adaosul comercial practicat de societatea comerciala;
- orice informatii, date cu privire la furnizorii firmei, precum si a clientilor firmei;
- proiectele si programele de afaceri;
- procedee de fabricatie/productie;
- structura si continutul bancii de date;
- modul de promovare a produselor;
precum si orice alte informatii care privesc in mod direct activitatea angajatorului si a caror divulgare influnteaza buna desfasurare a activitatii angajatorului.
3. Salariatul se angajează ca pe durata executarii contractului individual de munca și după încetarea acestuia, din orice motiv, să nu divulge, către nici o persoană, să nu se folosească și să ia toate precauțiile necesare pentru păstrarea secretului asupra informațiilor prevăzute la alineatul 2.
4. La încetarea din orice motiv a contractului individual de munca intervenit intre parti, salariatul va preda angajatorului toate actele originale, copiile legalizate și fotocopiile acestora, rapoartelor, notelor, proiectelor sau oricăror documente încredințate sau redactate de acesta în executarea contractului individual de munca, precum și a celor puse la dispoziția salariatului sub orice formă de către angajator.
5. Salariatul are obligația să respecte drepturile angajatorului privind programele software utilizate în activitatea sa pe perioada colaborării fără a fi îndreptățit să utilizeze programe sau părți ale programelor software pentru uz personal.
Angajatul nu are dreptul să copieze programele software, bazele de date și informațiile conservate de către angajator si de care a luat la cunostinta in mod direct sau incidental pe perioada contractului individual de munca intervenit intre parti sau să le transmită către alte persoane, fără acceptul expres al angajatorului.
6. Salariatul poate dezvalui informatii sau date, ori pune la dispozitie documente din domeniile metionate la punctul 2 numai persoanelor implicate in executarea obligatiilor de serviciu care au legatura cu ele sau acelor persoane pentru care se da aprobare in scris de catre administratorii societatii.
7. Salariatul se obliga pe toata durata contractului individual de munca sa nu-si constituie o societate comerciala cu obiect de activitate identic sau asemanator cu cel al societatii angajatorului, sa nu devina actionar sau asociat intr-o asemenea societate ori sa nu-si asume functia de administrator, membru in consiliu de administratie sau cenzor intr-o alta societate comerciala cu obiect de activitate identic sau asemanator cu cel al angajatorului.
8. Salariatul se obliga , timp de cel putin 2 ani de la data incetarii contractului individual de munca sa pastreze confidentialitatea informatiilor, datelor si a documentelor cu care a luat contact pe cale directa sau incidentala in cursul executarii acestuia.

9. In cazul in care salariatul, cu intentie sau din culpa, divulga informatii, date sau documente confidentiale , se obliga sa achite societatii suma de 200.000 euro cu titlu de clauza penala.

Noi partile convenim ca proba incalcarii obligatiilor de confidentialitate stipulate in prezentul act aditional sa poata fi facuta cu orice mijloc de proba, chiar cu martori.

Prezentul act aditional face parte integranta din contractul individual de munca/ conventie civila de prestari servicii, s-a incheiat intr-un numar de 2 (doua)exemplare, din care......................astazi, data semnarii lui.

ANGAJATOR ANGAJAT
kathy



#2 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 September 2006 - 08:33 PM

abuziv mi se pare un termen prea bland.
suma de 200000 euro este mai mult decat exagerata.
n-am vazut mentionarea vreunei sume la care este indreptatit salariatul care respecta toate aceste reguli.
este o lunga insiruire de obligatii, dar drepturile unde sunt?




#3 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 21 September 2006 - 09:14 PM

pe patroni nu-i intereseaza, ei vor sa fie acoperiti daca unul din salariati vinde vreo informatie din firma.
Practic ei lasa toata treaba pe avocati si firma de resurse umane, ceea ce mi se pare o tampenie. Cat de cat ar fi trebuit sa cunoasca si ei un pic Codul Muncii , dar nu au nici o treaba.
kathy



#4 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 22 September 2006 - 10:21 AM

DAR CHIAR NU AVE-TI NIMIC SA SPUNE-TI CU PRIVIRE LA CLAUZA,
ESTE FOARTE IMPORTANT RASPUNSUL VOSTRU.
VREAU SA VAD CATA LUME AR SEMNA O ASTFEL DE CLAUZA. PENTRU CA IN URMA NESEMNARII UNEI ASTFEL DE CLAUZE PERSOANELE IMPLICATE AU RAMAS FARA SERVICI CHIAR DACA SUNT OAMENI BUNI IN MESERIA LOR
kathy



#5 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2006 - 10:27 AM

Mie personal mi se pare ilegal acest act aditional iar in justitie cred ca ar fi lovit de nulitate, pentru ca angajatorii sunt obligati cf Codului Muncii sa asigure salariatilor o "compensare" in schimbul clauzei de confidentialitate, astfel incat nu cred ca ar avea vre-un succes in caz de conflict! Dar sincer....eu nu as semna asa ceva..200 mii eur?!? :wacko:



#6 sorinnono

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 22 September 2006 - 10:44 AM

Eu am semnat un act aditional de confidentionalitate, e drept este mai "bland" decat cel atasat.
Sincer sa fiu nu as semna actul atasat pana nu as consulta un jurist.
Cat despre actele de genul asta mi se pare normal sa existe.



#7 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 22 September 2006 - 11:39 AM

Vezi postareasorinnono, la Sep 22 2006, 08:44 PM, a spus:

Eu am semnat un act aditional de confidentionalitate, e drept este mai "bland" decat cel atasat.
Sincer sa fiu nu as semna actul atasat pana nu as consulta un jurist.
Cat despre actele de genul asta mi se pare normal sa existe.


si eu cred ca e normal sa existe o clauza de confidentialitate, dar cine nu cunoaste legea nu are de unde sa stie ca oricum este stipulat in ctr de munca sa pastrezi secretul de serviciu. Dar actul acesta nu este chiar corect intocmit iar ei nu vor sa il schimbe sub nici o forma. Plus ca astefl de acte se fac la un nivel erarhic mai mare nu la amarati de gestionari sau economisti care castiga 6-7 mil pe luna. De asemenea spun ca punctul 7. nu este clauza de confidentialitate. in codul muncii se specifica clar ca este.


Vezi postareanilufera, la Sep 22 2006, 08:27 PM, a spus:

Mie personal mi se pare ilegal acest act aditional iar in justitie cred ca ar fi lovit de nulitate, pentru ca angajatorii sunt obligati cf Codului Muncii sa asigure salariatilor o "compensare" in schimbul clauzei de confidentialitate, astfel incat nu cred ca ar avea vre-un succes in caz de conflict! Dar sincer....eu nu as semna asa ceva..200 mii eur?!? :wacko:


in schimbul clauzei de confidentialitate nu primesti compensare. Pentru clauza de neconcurenta primesti 50% din salariu lunar.
kathy



#8 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 22 September 2006 - 12:25 PM

punctul 7 chiar este clauza de neconcurenta, pentru care ar trebui sa primeasca o remuneratie.
n-as semna partea cu "proba prin orice mijloace, inclusiv cu martori".
pentru restul privind confidentialitatea informatiilor, documentelor samd. as semna, excluzand infromatiile care oricum se pot afla prin alte cai(ministerul finantelor, registrul comertului,alte institutii de stat).
dar in schimbul semnarii acestui act as cere cel putin 10% spor de confidentialitate. este o raspundere enorma, sa nu vorbesti despre firma, despre locul de munca, despre munca zilnica nici macar cu sotia-sotul...
Bea



#9 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2006 - 12:44 PM

exista locuri de munca despre care nu ai voie sa discuti nici macar cu familia
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#10 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 22 September 2006 - 12:46 PM

stiu ca exista asemenea societati, si nu am spus, ca este gresit, insa aceasta raspundere ceruta de la angajat ar trebui sa se materializeze intr-o remuneratie suplimentara...
Bea



#11 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 22 September 2006 - 12:48 PM

Vezi postareaBea, la Sep 22 2006, 10:25 PM, a spus:

punctul 7 chiar este clauza de neconcurenta, pentru care ar trebui sa primeasca o remuneratie.
n-as semna partea cu "proba prin orice mijloace, inclusiv cu martori".
pentru restul privind confidentialitatea informatiilor, documentelor samd. as semna, excluzand infromatiile care oricum se pot afla prin alte cai(ministerul finantelor, registrul comertului,alte institutii de stat).
dar in schimbul semnarii acestui act as cere cel putin 10% spor de confidentialitate. este o raspundere enorma, sa nu vorbesti despre firma, despre locul de munca, despre munca zilnica nici macar cu sotia-sotul...


iti multumesc pentru raspuns, suntem de acceasi parere, dar practic nu avem cu cine discuta. oricum vroiam sa vad daca am procedat corect.
kathy



#12 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2006 - 01:10 PM

Cei care nu au semnat au procedat corect. Clauza penala inseamna ca partile determina anticipat valoarea prejudiciului, astfel ca instanta nu poate sa modifice cuatumul ei. In asemenea cazuri e mai bine sa te retragi. ( sunt patroni care, daca nu gasesc, fabrica probe, doar asa........ sa-ti arate ca te fac daca vor! ).
salut!



#13 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 22 September 2006 - 01:46 PM

Vezi postareaanamaria9878, la Sep 22 2006, 11:10 PM, a spus:

Cei care nu au semnat au procedat corect. Clauza penala inseamna ca partile determina anticipat valoarea prejudiciului, astfel ca instanta nu poate sa modifice cuatumul ei. In asemenea cazuri e mai bine sa te retragi. ( sunt patroni care, daca nu gasesc, fabrica probe, doar asa........ sa-ti arate ca te fac daca vor! ).


asa este, ma bucur ca din ce in ce convingerile mele se atenueaza.
va multumesc.
kathy



#14 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 September 2006 - 02:14 PM

Criticile cele semnalate de colegi asupra actului sunt intreptatite. Actul contine clauze abuzive sau clauze ce fac parte din categoria celor de neconcurenta. Trecand peste asta trebuie totusi remarcat faptul ca aceasta clauza face parte din clauzele „esentiale” ale contractului de munca :

Citeaza

„Cu privire la informațiile furnizate salariatului, prealabil încheierii contractului individual de muncă, între părți poate interveni un contract de confidențialitate”. art. 17, alin (5).
„Prin clauza de confidențialitate părțile convin ca, pe toată durata contractului individual de muncă și după încetarea acestuia, să nu transmită date sau informații de care au luat cunoștință în timpul executării contractului, în condițiile stabilite în regulamentele interne, în contractele colective de muncă sau în contractele individuale de muncă. Nerespectarea acestei clauze de către oricare dintre părți atrage obligarea celui în culpă la plata de daune-interese.” art. 26


Actul este cerut expres si la art. 158:

Citeaza

„Salariul este confidențial, angajatorul având obligația de a lua măsurile necesare pentru asigurarea confidențialității.”


Clauza de neconcurenta, nu face parte din clauzele esentiale fiind o clauza specifica ce trebuie platita:

Citeaza

Art. 20. - (1) În afara clauzelor esențiale prevăzute la art. 17, între părți pot fi negociate și cuprinse în contractul individual de muncă și alte clauze specifice.
b) clauza de neconcurență;
Art. 21. - (1) La încheierea contractului individual de muncă sau pe parcursul executării acestuia, părțile pot negocia și cuprinde în contract o clauză de neconcurență prin care salariatul să fie obligat ca după încetarea contractului să nu presteze, în interes propriu sau al unui terț, o activitate care se află în concurență cu cea prestată la angajatorul său, în schimbul unei indemnizații de neconcurență lunare pe care angajatorul se obligă să o plătească pe toată perioada de neconcurență.

Asta ca sa fii in cunostinta de cauza la ce esti si la ce nu esti de acord.



#15 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 22 September 2006 - 02:28 PM

Vezi postareamarian.apetre, la Sep 23 2006, 12:14 AM, a spus:

Criticile cele semnalate de colegi asupra actului sunt intreptatite. Actul contine clauze abuzive sau clauze ce fac parte din categoria celor de neconcurenta. Trecand peste asta trebuie totusi remarcat faptul ca aceasta clauza face parte din clauzele „esentiale” ale contractului de munca :

Citeaza

„Cu privire la informațiile furnizate salariatului, prealabil încheierii contractului individual de muncă, între părți poate interveni un contract de confidențialitate”. art. 17, alin (5).
„Prin clauza de confidențialitate părțile convin ca, pe toată durata contractului individual de muncă și după încetarea acestuia, să nu transmită date sau informații de care au luat cunoștință în timpul executării contractului, în condițiile stabilite în regulamentele interne, în contractele colective de muncă sau în contractele individuale de muncă. Nerespectarea acestei clauze de către oricare dintre părți atrage obligarea celui în culpă la plata de daune-interese.” art. 26


Actul este cerut expres si la art. 158:

Citeaza

„Salariul este confidențial, angajatorul având obligația de a lua măsurile necesare pentru asigurarea confidențialității.”


Clauza de neconcurenta, nu face parte din clauzele esentiale fiind o clauza specifica ce trebuie platita:

Citeaza

Art. 20. - (1) În afara clauzelor esențiale prevăzute la art. 17, între părți pot fi negociate și cuprinse în contractul individual de muncă și alte clauze specifice.
B) clauza de neconcurență;
Art. 21. - (1) La încheierea contractului individual de muncă sau pe parcursul executării acestuia, părțile pot negocia și cuprinde în contract o clauză de neconcurență prin care salariatul să fie obligat ca după încetarea contractului să nu presteze, în interes propriu sau al unui terț, o activitate care se află în concurență cu cea prestată la angajatorul său, în schimbul unei indemnizații de neconcurență lunare pe care angajatorul se obligă să o plătească pe toată perioada de neconcurență.

Asta ca sa fii in cunostinta de cauza la ce esti si la ce nu esti de acord.



eu cunosc toate articolele astea, dar patronul nu le cunoaste, si nu stie ca prin ctr de munca este asigurat ( de fapt nu vrea sa priceapa ) . Le-am explicat de o mie de ori problema asta dar ei zic ca, daca pune o suma acolo vezi doamne sperie angajatul. Eu nu vorbesc in necunostiinta de cauza, am cursurile de inspector resurse umane, si stiu ce e bine si ce nu. Practic ei nu inteleg dc nu accept sa semnez un astfel de act ca nu o sa mi se intample nimic. Practic merg pe niste principii absurde si proaste. Nu semnezi un act aditional asa ca sa te afli in treaba, ca te asigura ei ca nu-i nici o problema.
El lasa juristii si firma de resurse umane sa se descurce cu lucrurile astea.
kathy



#16 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2006 - 02:44 PM

Codul Muncii specifica " daune interese " . Angajatorul respectiv precizeaza "clauza penala " . Intre acestea nu se pune semnul egalitatii.Sunt notiuni diferite, cu efecte juridice diferite. Asta e gaselnita juristilor !
salut!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL