Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrare dubioasa... - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inregistrare dubioasa...

9 replies to this topic

#1 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 22 September 2006 - 11:27 AM

la sf anului trecut s-a inregistrat pe 121 profit....initial era pierdere, dar s-a folosit contul 711 pt niste lucrari in curs de executie pt anul acesta.....si ..ups...s-a inreg profit ....
interesant este ca in ianuarie 2006 s-a stornat inreg aferenta 711 si am ajuns iar la pierdere....
intrebarea mea e : nu trebuia sa se mai faca ceva la incep anului?????a ramas in aer contul 121.... :blink:



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 22 September 2006 - 11:49 AM

Trebuia facut ceva;daca dadeai o cautare gaseai ;121 se inchide cu 117 sau 129 functie de sold

http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...IDERE+EXERCITIU




#3 sorin.vaslui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui

Postat 25 September 2006 - 08:59 PM

Vezi postareadiaconu alina, la Sep 22 2006, 12:27 PM, a spus:

la sf anului trecut s-a inregistrat pe 121 profit....initial era pierdere, dar s-a folosit contul 711 pt niste lucrari in curs de executie pt anul acesta.....si ..ups...s-a inreg profit ....
interesant este ca in ianuarie 2006 s-a stornat inreg aferenta 711 si am ajuns iar la pierdere....
intrebarea mea e : nu trebuia sa se mai faca ceva la incep anului?????a ramas in aer contul 121.... :blink:
Pai in primul rand nu stiu de ce s-a folosit 711 pentru lucrari in curs de executie. 711 e pentru productie stocata. Oricum e mai putin important lucrul asta. Esential de retinut este ca, o data inchis anul, nu mai poti reface declaratia de impozit, calculul profitului contabil si fiscal si nu poti inregistra sau storna venituri sau cheltuuieli in anul urmator ca fiind aferente anului precedent. Conform Codului fiscal, functioneaza principiul independentei exercitiului.
Pe romaneste, o data incheiat anul fiscal, ce e neinregistrat e papat de lup.



#4 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 25 September 2006 - 09:19 PM

Vezi postareasorin.vaslui, la Sep 25 2006, 09:59 PM, a spus:

Vezi postareadiaconu alina, la Sep 22 2006, 12:27 PM, a spus:

la sf anului trecut s-a inregistrat pe 121 profit....initial era pierdere, dar s-a folosit contul 711 pt niste lucrari in curs de executie pt anul acesta.....si ..ups...s-a inreg profit ....
interesant este ca in ianuarie 2006 s-a stornat inreg aferenta 711 si am ajuns iar la pierdere....
intrebarea mea e : nu trebuia sa se mai faca ceva la incep anului?????a ramas in aer contul 121.... :blink:
Pai in primul rand nu stiu de ce s-a folosit 711 pentru lucrari in curs de executie. 711 e pentru productie stocata. Oricum e mai putin important lucrul asta. Esential de retinut este ca, o data inchis anul, nu mai poti reface declaratia de impozit, calculul profitului contabil si fiscal si nu poti inregistra sau storna venituri sau cheltuuieli in anul urmator ca fiind aferente anului precedent. Conform Codului fiscal, functioneaza principiul independentei exercitiului.
Pe romaneste, o data incheiat anul fiscal, ce e neinregistrat e papat de lup.
ai dreptate in ceea ce zici...dar e vb de lucrar in curs de executie...de pe un an pe altul iti fac un calcul sa vezi ce mai ai de executat ...
de asta s-a folosit la 332=711....
totusi..nu am gasit rezolvarea...



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 26 September 2006 - 01:22 AM

citeste directivele europene, pe forum, ceva prin codu fiscal si vei vedea la ce te ajuta 1174 - REZULTATUL REPORTAT DIN CORECTAREA ERORILOR CONTABILE



#6 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 26 September 2006 - 10:47 AM

De acord cu Septimiu.
Vezi Normele la Codul Fiscal, HG 44/22.01.2004, MOF 112/06.02.2004, Punctul 13 dat in aplicarea art. 19 Calculul profitului impozabil (pag. 4) si Ordinul 1752/17.11.2005, MOF 1080 bis/30.11.2005, Reguli de evaluare, Corectarea erorilor contabile (pag. 14).
mdtru



#7 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 26 September 2006 - 10:49 AM

Vezi postareamichi dtru, la Sep 26 2006, 11:47 AM, a spus:

De acord cu Septimiu.
Vezi Normele la Codul Fiscal, HG 44/22.01.2004, MOF 112/06.02.2004, Punctul 13 dat in aplicarea art. 19 Calculul profitului impozabil (pag. 4) si Ordinul 1752/17.11.2005, MOF 1080 bis/30.11.2005, Reguli de evaluare, Corectarea erorilor contabile (pag. 14).
oameni buni...dar nu e eroare contabila!!!!!!!!!



#8 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 26 September 2006 - 11:11 AM

Bun, deci nu este eroare contabila.
In 2005, cand s-a inregistrat in 711, exista o lucrare in curs de executie, a carei valoare estimata a fost corect declarata in contul 711 (neevidentierea lucrarilor in curs de executie poate fi incadrata la "evaziune fiscala"; nu toti administratotii/patronii doresc sa lucreze cu acest cont din motive financiare evidente-marirea impozitului de plata la stat).
In ianuarie 2006 lucrarea a luat sfarsit; asta inseamna inchiderea valorii din contul 711 (prin stornare) si facturarea lucrarii respective beneficiarului din contract. Cel putin asa vad eu.
mdtru



#9 marina gheorghe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 26 September 2006 - 02:13 PM

Vezi postareadiaconu alina, la Sep 22 2006, 12:27 PM, a spus:

la sf anului trecut s-a inregistrat pe 121 profit....initial era pierdere, dar s-a folosit contul 711 pt niste lucrari in curs de executie pt anul acesta.....si ..ups...s-a inreg profit ....
interesant este ca in ianuarie 2006 s-a stornat inreg aferenta 711 si am ajuns iar la pierdere....
intrebarea mea e : nu trebuia sa se mai faca ceva la incep anului?????a ramas in aer contul 121.... :blink:
Exprimarea incoerenta si usor paralela cu terminologia contabila a generat raspunsurile care au urmat,care mai de care mai ciudate( ca sa nu le spun altfel!),din care cu greu se poate desprinde o solutie viabila.
Unde erai cand s-a efectuat operatiune contabila(evident fictiva!) 332=711,la finele anului 2005?Revino cu detalii... B)



#10 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 26 September 2006 - 06:37 PM

Off, ce greu e acest 711........... Nu prea inteleg unde-i baiul, practic in 12.2005 ati inregistrat lucrari in curs (presupun ca pe baza de sit.partiala de lucrari!), in 01.2006 ati facut reluare lucrarilor (prin inregistrarile contabile). Bun...... Ce nu este de inteles aici? Daca in cursul trim. I lucrarile s-au terminat partial/total si a fost facut factura partiala/finala, de ce ar fi 121 in aer? Daca nici in trim. I nu au fost emise facturile, trebuia pe baza unei sit. partiale sa inregistrezi in 31.03.2006 lucrari in curs prin 711, iar la 01.04.2006 sa faci reluarea.

Practic mi se pare ca nu prea intelegi rolul contului 711. Deci, de exemplu, in 2005 ati inceput o lucrare, ati facut o groaza de cheltuieli, deci normal ca 121 e pe debit. Dar, neexistand venituri aferente cheltuielilor respective (nu au fost emise facturi partiale de lucrari), acele cheltuieli nu pot fi considerate DEDUCTIBILE. Aici intervine 711. Prin el de fapt TRANSFERI cheltuielile respective dintr-un exercitiu in altul, bineinteles pe baza de doc. justificative (sit. de lucrari confirmat de beneficiar). Sper ca am fost destul de cler. Stiu, ca nu este explicatia cea mai oficiala si legala, dar practic, babeste vorbind, asta e rolul lui 711 in acest caz. Eu de exemplu fac inregistrarile respective trimestrial. Inainte, cand calculul impozitului se facea lunar, si eu foloseam 711 lunar.

Putei spune ca este inregistrare dubioasa doar in cazul in care s-au facut inregistrarile respective doar pe baza de nota contabila, fara alte doc. justificative.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL