OMFP.1077/1998
Art. 2. - (1) Pentru aprobarea excepțiilor de la utilizarea formularelor pretipărite, respectiv de la utilizarea tehnicii de calcul la editarea formularelor cu regim special, persoanele juridice prevăzute la art.1 din Legea contabilității nr.82/1991 vor prezenta un dosar care să conțină următoarele:
a) notă justificativă,din care să reiasă motivele solicitării;
B) declarație pe propria răspundere, din care să rezulte că sistemele informatice financiar-contabile utilizate respectă prevederile „Criteriilor minimale privind programele informatice utilizate în domeniul financiar-contabil“, prevăzute în anexa la Normele metodologice privind întocmirea, verificarea și centralizarea bilanțurilor contabile ale agenților economici pe anul 1997;
c) copie de pe contractul, pe termen nelimitat, cu titlu oneros, dintre furnizorul programului informatic și beneficiar sau o confirmare, în scris, din partea furnizorului programului informatic, din care să reiasă obligația acestuia de a asigura întreținerea sistemului informatic în conformitate cu modificările intervenite în reglementările financiar-contabile;
d) modelele formularelor editate cu ajutorul sistemului informatic și/sau eventualele aprobări pentru utilizarea altor modele de formulare cu regim special decât cele prevăzute în anexa nr.1A la Hotărârea Guvernului nr. 831/1997;
e) în condițiile în care programul informatic folosit este realizat de către unitate, o copie de pe mențiunile înregistrate în registrul comerțului privind obiectul de activitate, în sensul includerii în acesta a activității de realizare și furnizare de programe informatice;
f) declarație pe propria răspundere, din care să reiasă, pe de o parte, că nu li s-a întocmit nici un dosar de control în care s-au menționat abateri în privința întocmirii documentelor cu regim special care stau la baza determinării veniturilor și, implicit, a calculului impozitelor și taxelor datorate, iar pe de altă parte, că sunt respectate prevederile art.11 alin.1 și 2 din Legea contabilității nr. 82/1991, cu modificările ulterioare.
(2) În situația pierderii exemplarelor originale, editarea duplicatelor se va efectua în două exemplare, în afara excepțiilor prevăzute în acest sens, la solicitarea expresă a beneficiarilor, menționându-se pe duplicate numărul dosarului de reconstituire și/sau numărul intern folosit pentru evidența contabilă și fiscală, după caz, precum și numărul și data documentului prin care i s-a comunicat Regiei Autonome „Imprimeria Națională“ pierderea, sustragerea sau distrugerea documentului original. Comunicarea către Regia Autonomă „Imprimeria Națională“ se face periodic, dar nu mai târziu de expirarea trimestrului.
(3) Dosarul va fi prezentat direcțiilor generale ale finanțelor publice și controlului financiar de stat județene, - respectiv a municipiului București, care vor analiza cererea respectivă și vor răspunde solicitantului în termenul legal.
(4) Prezentarea de dosare incomplete atrage după sine respingerea cererii.
(5) Nu se aprobă cereri pentru întocmirea documentelor în condițiile art.1 alin.(10) paragraful 2 din Hotărârea Guvernului nr. 831/1997, pentru următoarele activități:
- comerțul cu amănuntul;
- comerțul angro cu băuturi alcoolice, tutun și cafea.
(6) În situația aprobării editării cu ajutorul tehnicii de calcul a formularelor cu regim special de către direcțiile generale ale finanțelor publice și controlului financiar de stat județene, respectiv a municipiului București, seriile și plajele de numere se vor acorda de către Regia Autonomă „Imprimeria Națională“.
Art. 3. - (1) În situația în care, ulterior primirii aprobării pentru utilizarea tehnicii de calcul la editarea formularelor cu regim special, nu mai sunt întrunite toate cerințele care au stat la baza aprobării, persoanele juridice care au primit aprobarea suspendă editarea formularelor în condițiile art. 1 alin. (10) paragraful 2 din Hotărârea Guvernului nr. 831/1997 până la data îndeplinirii condițiilor impuse de prevederile art. 2 din prezentul ordin.
(2) În cazul în care persoanele juridice prevăzute la art. 1 din Legea contabilității nr. 82/1991 nu suspendă activitatea de utilizare a tehnicii de calcul la editarea formularelor cu regim special potrivit alin.(1), acestea vor fi sancționate în conformitate cu prevederile Legii contabilității nr. 82/1991, cu modificările ulterioare, și, totodată, direcțiile generale ale finanțelor publice și controlului financiar de stat județene, respectiv a municipiului București, le vor retrage aprobarea de a utiliza tehnica de calcul în conformitate cu prevederile art. 1 alin. (10) paragraful 2 din Hotărârea Guvernului nr. 831/1997.
Art. 4. - În situația în care agenții economici utilizatori ai tehnicii de calcul pentru completarea formularelor cu regim special au în dotare imprimante tip LASER, cu jet de cerneală sau imprimantă rapidă cu bandă de caractere, se va proceda astfel:
1. agenții economici vor face comandă specială Regiei Autonome „Imprimeria Națională“ sau tipografiilor agreate pentru tipărirea formularelor respective. Aceste formulare vor fi personalizate din tipografie cu datele de identificare ale agentului economic respectiv, toate formularele având aceeași culoare;
2. formularele pretipărite, primite de la Regia Autonomă „Imprimeria Națională“ sau de la tipografiile agreate, vor avea imprimat pe fiecare filă câte un număr fiscal diferit, iar același număr intern al formularului va fi imprimat pe toate exemplarele unui set. Unui număr intern îi vor corespunde atâtea numere fiscale în câte exemplare se întocmește formularul respectiv. Aceste numere fiscale vor fi în ordine crescătoare, unul după altul, în condițiile în care nu apar erori de listare la imprimantă. Filele de facturi deteriorate se vor păstra în conformitate cu normele legale în vigoare;
3. agenții economici vor ține evidența financiar-contabilă după numărul intern al formularului respectiv;
4. seriile și plajele de numere pentru formularele cu regim special, listate pe imprimantă tip LASER, cu jet de cerneală sau pe imprimantă rapidă cu bandă de caractere, se vor acorda de către Regia Autonomă „Imprimeria Națională“. În subsolul paginii acestor formulare se va face mențiunea „Formular pretipărit pentru imprimantă tip LASER, cu jet de cerneală sau imprimantă rapidă cu bandă de caractere“;
5. agenții economici vor înștiința organul fiscal la care sunt înregistrați despre utilizarea acestor tipuri de imprimante.
Art. 5. – (1) În cazul în care formularele cu regim special se întocmesc pe mai multe pagini cu numere fiscale diferite, unui număr intern corespunzându-i mai multe numere fiscale, în funcție de numărul paginilor completate, înregistrarea în evidența financiar-contabilă se va face după numărul intern dat de utilizatorii formularelor.
(2) Pentru evitarea confuziei dintre numărul intern folosit pentru evidența contabilă și fiscală, dat de utilizatorii formularelor cu regim special, și numărul fiscal pretipărit, la cererea utilizatorilor, pretipărirea seriei și a numărului fiscal se poate face în alt loc decât colțul din dreapta sus al formularului cu regim special, cum ar fi: colțul din stânga sus, lateral stânga sau versoul paginii (numai dacă se pretipăresc și alte informații pentru beneficiari).
(3) Agenții economici care desfășoară activitate de gospodărie comunală și locativă, activitate de televiziune prin cablu, activitate de prestări de servicii, precum și alte activități similare, al căror specific nu necesită crearea unui compartiment de desfacere, care ar determina întocmirea și arhivarea în cadrul acestuia a unuia dintre cele trei exemplare ale facturii fiscale, întocmirea facturilor fiscale se poate face în două exemplare.
(4) În condițiile în care la baza înregistrării veniturilor stau facturile fiscale pretipărite, înseriate și numerotate de către Regia Autonomă „Imprimeria Națională“ sau de către alte tipografii agreate de aceasta, emiterea chitanței de încasare a contravalorii produselor și a serviciilor facturate se poate realiza cu ajutorul tehnicii de calcul, fără a mai fi necesară utilizarea formularului pretipărit.
Aceasta postare a fost editata de marian.apetre: 26 September 2006 - 11:15 AM