Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

absolventa de facultate
162 replies to this topic

#1 AMANDA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:TG. MURES

Postat 26 September 2006 - 01:48 PM

SUNT IN PRIMUL AN DE STAGIU LA EXPERTI CONTABILI; PANA ACUM AM FACUT NUMAI CONTABILITATE PRIMARA, DAR ACUM M-A RUGAT CINEVA DACA POT SA-I TIN DIN SEPTEMBRIE CONTABLITATEA (LUNA AUGUST- INCHIS DE EI). NU A-SI VREA SA PIERD ACEASTA OCAZIE DE A INVATA MAI DEPARTE, DAR AM NEVOIE DE AJUTOR:- DE UNDE SA INCEP? SI- CUM? SE OFERA CINEVA SA MA AJUTE 2-3 LUNI SA POT DEPUNE TOATE DECLARATIILE; STATELE DE PLATA SI SA INCHID LUNA? MENTIONEZ CA AM PROGRAMUL FREEFORM(FOSZTO). SPER SA NU RADETI DE MINE - VREAU SA INVAT !!!!!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 24 October 2008 - 05:16 PM




#2 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 27 September 2006 - 01:19 PM

Esti in anul I la experti contabili?Nu pot sa te cred.....ca ai intrat numai cu conta primara....E asa de greu sa te uiti la lunile anterioare sa vezi cum e treaba?

Aceasta postare a fost editata de Madalira: 27 September 2006 - 01:19 PM

"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#3 ANCI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Location:tg.mures
  • Interests:diverse

Postat 27 September 2006 - 01:37 PM

trimite nr. tau de tel la mesaje private si te contactez. te ajut poate colaboram



#4 AMANDA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:TG. MURES

Postat 28 September 2006 - 09:05 AM

Draga Madalira! Sa stii ca tocmai din cauza unor astfel de raspunsuri ca ale tale am apelat la acest forum. Speram ca exista cineva care sa nu-si bata joc de un incepator-care VREA sa invete. Tu care le stii pe toate si cred ca nu este domeniu de activitate in care sa fii incepator ar trebui sa stii si faptul ca ,,, contabilitatea nu inseamna numai invatarea pe de rost a unor inregistrari contabile. Ai dreptate, puteam/pot/ sa ma uit la lunile anterioare, dar ma gandeam ca o sa-mi ia mai mult timp si dupa 10 ore de lucru /zi, cu un copil mic acasa preferam sa invati de la cineva cu experienta. Sa stii ca m-am gindit mult sa-ti raspund sau nu, si nu vreau sa te simti jignita dar la acest forum de obicei lumea apeleaza la ajutor. Multumesc



#5 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 28 September 2006 - 12:28 PM

Nu te folosi de copilul tau ca de o scuza...si eu am copil si nu m-am plans niciodata ca unul sau altul nu vrea sa ma ajute.Insa ceea ce ceri tu este nevoie de disponibilitatea unui contabil cu experienta de pe forum ....si cu greu ai sa gasesti pe cineva rabdator ca sa te invete tot ce ai de facut(pas cu pas ) ;si mai cred ca asa cum te-ai mobilizat sa inveti pentru acces ,mai ales ca nu ai facut conta pana la balanta,bilant(si efortul a fost considerabil) poti sa faci si conta acelei firme ,mai ales ca ai dosarele din urma.Este un punct de plecare,pe care l-am sugerat si mai sus;iar ce nu intelegi vii cu intebari concrete pe forum.Iar cu stiutul...mori si nu le stii pe toate.Nu ma simt deloc jignita de raspunsul tau,eu macar ti-am raspuns dandu-ti un punct de plecare.Spor la treaba!
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#6 rusana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location: MURES
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 28 September 2006 - 01:04 PM

Sa sti ca asa am inceput si eu sa tin contabilitatea acum 5 ani cand am terminat facultatea iar la nici o luna dupa terminare am fost angajata pe postul de contabila la o firma. Am tot rumegat si eu actele din lunile anterioare dar degeaba pentru ca nu-mi dadea balata corect ( mentionez ca timeam actele de mana si ca am terminat economic nu contabilitate) In cele din urma dupa ce am invatat inregistrarile contabile necesare incheierii unei luni am apelat la o cumostinta care a avut bunavointa sa ma invete ( am mai apelat la vrea 8 inaite dar toate imi dadeau raspunsuri ca Madalira Intradevar este asa dar ar trebui sa va ganditi ca si voi ati fost la randul vostru incepatori . Sunt dispusa sa te ajut . Vreau sa-ti dau un sfat - Nu te lasa intimidata nici eu nu m-am lasat iar azi am 17 firme si ma descurc. Cu toate ca au trecut 5 ani mai am de invatat multe De aceea intru pe forum sa ma documentez. :wub:
XXXXXXXXXX



#7 AMANDA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:TG. MURES

Postat 28 September 2006 - 01:26 PM

Pt. Madalira - Nici prin gand nu-mi trece sa ma folosesc de copilul meu ca si scuza, am facut si facultatea cu un copil mic si nu ma-m plans; dar am crezut ca asa voi castiga si timp si voi invata mai repede si mai usor. Oricum iti multumesc, n-am de gand sa renunt. S-au oferit si persoane care sunt dispuse sa ma ajute. Multumesc oricum pt. raspuns.

RUSANA - Poti sa-mi lasi un numar de tel? Mersi

ANCI- am primit si mesajul tau cu nr. de tel. Cum primesc actele te voi contacta , si iti multumesc mult pt. ca te-ai oferit



#8 ANCI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Location:tg.mures
  • Interests:diverse

Postat 29 September 2006 - 09:00 AM

madalira, eu am terminat liceul economic-contabilitate, acolo am invatat contabilitate, am facut facultate fbc si dupa 20 ani de experienta iti spun ca este la ora actuala imposibil sa inveti aceasta meserie fara ajutorul cuiva, numai citind.in multe texte de legi mai mult ghicesti ce vrea decat stii ferm. vezi ex. autofacturarea , taxare inversa etc. la randul meu si mie imi cadea bine cand imi mai spunea cineva cate ceva.iar cei care lucram si avem experienta consider ca e datorie morala sa-i ajutam pe colegii nostrii cu mai putina experienta.mai ales ca ei vor sa munceasca nu ca noi sa muncim in locul lor.si cu cat sunt mai multi profesionisti in aceasta breasla cu atat se va usura si munca . :rolleyes:



#9 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 October 2006 - 09:23 PM

cand am citit prima data mesajul Amandei, sincer, am crezut ca este o gluma. chiar m-a surprins. daca erai din bucuresti, mi-ar fi placut sa ne intalnim.



#10 AMANDA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:TG. MURES

Postat 02 October 2006 - 08:05 AM

Nicole33 - poti sa-mi scrii pe hagaju@citromail.hu



#11 Katoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2006 - 12:50 PM

Poate ma ajutati si pe mine cu cateva sugestii.
Vreau sa invat contabilitate. Ce trebuie sa stiu? De unde sa incep?
Poate imi recomandati niste carti bune de contabilitate.
Multumesc anticipat.



#12 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 16 November 2006 - 01:20 PM

nu stiu ce pregatire ai poate ai terminat ceva in domeniu daca da eu iti recomand sa incerci sa te angajazi pe langa un contabil bun pentru ca teoria o invatam dar practica ne omoara
traim intr-o lume confuza



#13 grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 17 November 2006 - 11:02 PM

Lorenzo
Mai zi ceva de codull fical

am lipsit aproape un an


Grig



#14 floreal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:pitesti
  • Interests:"a fi sau a nu fi contabil",iată întrebarea!

Postat 18 November 2006 - 07:54 AM

CITAT(Katoo @ Nov 16 2006, 12:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Poate ma ajutati si pe mine cu cateva sugestii.
Vreau sa invat contabilitate. Ce trebuie sa stiu? De unde sa incep?
Poate imi recomandati niste carti bune de contabilitate.
Multumesc anticipat.

iti recomand,pe langa practica obligatorie,sa citesti multa legislatie,poate mai daci suplimentar si un curs de specialitate,adica sa ai interactiuni permanente cu mediul in care vrei sa te implici profesional.
Succes!
a fi sau a nu fi contabil



#15 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 19 January 2007 - 08:16 PM

CITAT(AMANDA @ Sep 28 2006, 01:26 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Pt. Madalira - Nici prin gand nu-mi trece sa ma folosesc de copilul meu ca si scuza, am facut si facultatea cu un copil mic si nu ma-m plans; dar am crezut ca asa voi castiga si timp si voi invata mai repede si mai usor. Oricum iti multumesc, n-am de gand sa renunt. S-au oferit si persoane care sunt dispuse sa ma ajute. Multumesc oricum pt. raspuns.

RUSANA - Poti sa-mi lasi un numar de tel? Mersi

ANCI- am primit si mesajul tau cu nr. de tel. Cum primesc actele te voi contacta , si iti multumesc mult pt. ca te-ai oferit


Ai mare noroc ca Anci te va ajuta. Ascult-o ca e profesionista!
Don't save it all for Christmas day,
Find a way to give a little love every day!



#16 micul_foc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 18 February 2007 - 12:01 AM

In momentul de fata lucrez intr-o companie ca si Funct.Economic.Nu am facut un liceu economic deci nu am calificare si nici facultatea nu are profil economic.
1.Intrebare daca fac un curs de contabilitate acreditat de Ministerul Muncii si de Ministerul Educatiei si Cercetarii, se va pune ca si calificare??
2.Daca am un SRL pot deconta cursurile pe firma?



#17 puchky_me

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 18 February 2007 - 11:44 AM

da este valabila pentru incadrarea la ITM

cat priveste decontarea daca este pe firma ta poti sa ti-o decontezi (te-ai trimis la specializare, conform CCM),
daca nu este pe firma ta seful trebuie sa te trimita la specializare si sa fie de acord cu decontarea cheltuielilor.



#18 micul_foc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 18 February 2007 - 11:52 AM

CITAT(puchky_me @ Feb 18 2007, 01:44 PM) <{POST_SNAPBACK}>
da este valabila pentru incadrarea la ITM

cat priveste decontarea daca este pe firma ta poti sa ti-o decontezi (te-ai trimis la specializare, conform CCM),
daca nu este pe firma ta seful trebuie sa te trimita la specializare si sa fie de acord cu decontarea cheltuielilor.


Sar`na !!!



#19 DiAnnA_PR

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 April 2007 - 08:21 AM

Buna! am descoperit si eu forumul vostru, si sunt foarte incantata, desi am vazut multe dezamagiri pe aici :pullhair:
Am si eu o intrebare: Sunt studenta in anul 3 la Managementu Turistic si Comercial la Dimitrie Cantemir; am facut si contabilitate, dar foarte putin Bazele Contabilitatii si Contabilitatea inteprinderii de comert si turism....vreau sa va intreb ce trebuie sa fac, si daca pot, ca sa ajung sa fiu contabil??? trebuie sa urmez niste cursuri? trebuie sa fac facultatea de conta? stiou ca este greu, dar as vrea niste sfaturi de la voi..
Va multumesc anticipat :pullhair:




#20 LaydBack

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 January 2008 - 02:02 AM

Facultatea Dimitrie Cantemir din Tg-Mures?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 08:36 AM






1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL