Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
scanarea cartilor de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


scanarea cartilor de munca

8 replies to this topic

#1 andree_pop

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 27 September 2006 - 01:55 PM

Buna ziua,

Am o problema legata de scanarea cartilor de munca. Firma la care lucrez a dus cartile de munca la scanat si am inteles ca procesul dureaza pana la 6 luni( au trecut deja 2 jumatate) :angry2: .

1) Imi puteti spune daca intr-adevar scanarea poate dura 6 luni?

2) Firma era obligata sa informeze asupra acestui proces(avand in vedere ca in firma nu exista copii ale cartilor de munca)? Personal, mi se pare normala o instiintare a angajatilor(cartile de munca se tin la firma), mai ales ca in aceste conditii nu poti obtine credite bancare.

3) Puteti sa-mi spuneti legea in care se spun mai multe despre scanare? Eu am citit ceva in genul asta in care se spunea ca durata de retinere a documentelor originale( inteleg carti de munca) nu pote fi mai mare de 2-3 zile.


Multumesc anticipat



#2 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2006 - 04:19 PM

Vezi postareaandree_pop, la Sep 27 2006, 02:55 PM, a spus:

2) Firma era obligata sa informeze asupra acestui proces(avand in vedere ca in firma nu exista copii ale cartilor de munca)? Personal, mi se pare normala o instiintare a angajatilor(cartile de munca se tin la firma), mai ales ca in aceste conditii nu poti obtine credite bancare.

Se pot obtine credite pe baza contractelor de munca, actelor aditionale existente si fluturasilor de salarii...sunt banci care accepta asta. :huh: Poate singurul credit la care e mai complicat e cel imobiliar...acolo s-ar putea sa existe ceva probleme...

Si da, scanarea poate dura 6 luni sau cine stie chiar mai mult...

Aceasta postare a fost editata de Sakura: 27 September 2006 - 04:20 PM




#3 andree_pop

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 27 September 2006 - 04:45 PM

Vezi postareaSakura, la Sep 27 2006, 05:19 PM, a spus:

Vezi postareaandree_pop, la Sep 27 2006, 02:55 PM, a spus:



2) Firma era obligata sa informeze asupra acestui proces(avand in vedere ca in firma nu exista copii ale cartilor de munca)? Personal, mi se pare normala o instiintare a angajatilor(cartile de munca se tin la firma), mai ales ca in aceste conditii nu poti obtine credite bancare.

Se pot obtine credite pe baza contractelor de munca, actelor aditionale existente si fluturasilor de salarii...sunt banci care accepta asta. :huh: Poate singurul credit la care e mai complicat e cel imobiliar...acolo s-ar putea sa existe ceva probleme...

Si da, scanarea poate dura 6 luni sau cine stie chiar mai mult...

Multumesc pentru raspuns Sakura. Din pacate banca mea vrea musai copie dupa carte de munca ( nefiind vorba totusi de un credit ipotecar).

Inteleg ca esti in tema cu scanarea cartilor catilor de munca. Voi cum ati procedat?



#4 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2006 - 09:08 AM

La noi sunt la scanat de 3 luni si asteptam...nu te poti lupta cu ITM-ul :( Singurul lucru (poate da rezultate) du-te si vorbeste cu inspectoarea/inspectorul eventual cu ceva la "pachet" si poate te ajuta...who knows?
Eu mi-am facut copie dupa cartea de munca inainte sa o dau la ITM.
Asa ca nu pot din pacate sa iti spun mai multe....si noi asteptam....



#5 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 30 September 2006 - 03:06 PM

Se merge la casa teritoriala de pensii unde au trimis carnetul de munca se depune o cerere in care mentionezi de ce ai nevoie de carnet si ptr. cat timp si imposibil sa nu ti-o dea. Bafta!



#6 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2006 - 09:31 PM

Vezi postareacr1st1na, la Sep 30 2006, 04:06 PM, a spus:

Se merge la casa teritoriala de pensii unde au trimis carnetul de munca se depune o cerere in care mentionezi de ce ai nevoie de carnet si ptr. cat timp si imposibil sa nu ti-o dea. Bafta!
Asteptam vesti andree_pop, daca a mers cum zice cr1st1na.



#7 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 02 October 2006 - 09:28 AM

Vezi postareaSakura, la Sep 28 2006, 10:08 AM, a spus:

La noi sunt la scanat de 3 luni si asteptam...nu te poti lupta cu ITM-ul :( Singurul lucru (poate da rezultate) du-te si vorbeste cu inspectoarea/inspectorul eventual cu ceva la "pachet" si poate te ajuta...who knows?
Eu mi-am facut copie dupa cartea de munca inainte sa o dau la ITM.
Asa ca nu pot din pacate sa iti spun mai multe....si noi asteptam....

Inspectoarea noastra de la ITM nu ne-a primit cartile de munca pentru scanare pana nu i-am aratat copiile -ne-a sfatuit chiar sa facem copii legalizate pentru salariatii care vor sa ia credit in urmatoarele 6 luni.



#8 thanandar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 09 November 2007 - 04:23 PM

Buna ziua.

Am o problema legata e scanarea acestor carti de munca.
Firma unde lucrez le are"la scanat"
Eu am mare nevoie de copie dupa CM. Cum se poate face ?
Angajatorul se duce la ITM si obtine pt mine o copie ? Astept pana se termina ? Daca dureaza asa de mult sint absolut terminat.

Multumesc anticipat



#9 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 09 November 2007 - 04:35 PM

Firmele aveau obligatia de a scana ele insile Cartile de munca inainte de a le da la scanat la
Camera de Munca.
Pentru perioada cuprinsa intre data trimiterii la scanat si data curenta se proba cu copii dupa actele aditionale
cu stampila Camerei de munca.

Dar se pare ca operatiunea "Scanarea" de la Camera de Munca este pe sfarsite... :wink:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL