Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Capital social- EUR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Capital social- EUR

7 replies to this topic

#1 Cristi_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 27 September 2006 - 03:43 PM

Buna!
O firma are capital social subscris nevarsat, conf. actului const. si dovada depunere in banca, de 275 EUR, respectiv 1000 RON (echivalent), in data de 25.11.2005. Conform cursului BNR din data respectiva, 275 EUR este peste 1000 RON. Capitalul se varsa in aceeasi data. Intrebarea este inregistrez diferenta in plus sau raman pe 5124 cu 1000 RON?

Multumesc



#2 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 27 September 2006 - 04:36 PM

Care dif. in plus? Actul constitutiv si chitanta de depunere a capitalului in banca au aceleasi sume, 275 eur, adica 1000 RON. Cum sa ai diferente daca ai varsat capitalul la aceeasi data?




#3 Cristi_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 28 September 2006 - 02:07 PM

Pai tocmai asta e problema, ca 275 EUR echivalau la data subscrierii si varsarii capitalului, cu peste 1000 RON ( conf. cursului BNR). De aici diferenta ...



#4 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 September 2006 - 02:57 PM

Eu as contabiliza in contul de capital 1000 ron, iar diferenta pana la valoarea cursului in ziua respectiva, ca dif curs valutar. Capitalul il inregistrez pe baza statutului si cursului trecut acolo, iar in banca operez conform cursului din banca.
Julia S



#5 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2007 - 05:09 PM

Eu am situatia inversa adica nu am in plus ci in minus.
Capital social :
in act constitutiv 4000 euro* curs 3.5
iar la data varsarii in cont 4000 euro *curs 3.4
in contabilitate cum voi inregistra?
eu am urmatoarea idee dar nu stiu cat de corecta este:
-varsarea cap soc adica 1011= 1012 cu 4000 *3.5 cum apare in actul constitutiv-(trebuie neaparat inregistrata suma in lei iar in actul constitutiv este prevazuta si suma in lei )-aici am cateva dubii
-apoi la banca suma care este in minus adica 4000 *0.1 o voi trece ca 665-dif din curs valutar
Va rog mult ajutati ma pentru ca nu stiu cum as putea proceda.
:lostit (13): Multumesc



#6 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 January 2007 - 07:53 PM

e perfect
Julia S



#7 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2007 - 01:42 PM

:lostit (13): saru manaaaaaaaaaaa



#8 MIHAELA 9

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 January 2007 - 06:02 PM

Vezi postareanicoleta_c, la Jan 11 2007, 05:09 PM, a spus:

Eu am situatia inversa adica nu am in plus ci in minus.
Capital social :
in act constitutiv 4000 euro* curs 3.5
iar la data varsarii in cont 4000 euro *curs 3.4
in contabilitate cum voi inregistra?
eu am urmatoarea idee dar nu stiu cat de corecta este:
-varsarea cap soc adica 1011= 1012 cu 4000 *3.5 cum apare in actul constitutiv-(trebuie neaparat inregistrata suma in lei iar in actul constitutiv este prevazuta si suma in lei )-aici am cateva dubii
-apoi la banca suma care este in minus adica 4000 *0.1 o voi trece ca 665-dif din curs valutar
Va rog mult ajutati ma pentru ca nu stiu cum as putea proceda.
:lostit (13): Multumesc
Eu sunt de alta parere . Diferentele intre cursul valutei la data subscrierii si cursul la data varsarii se considera rezerve de capital






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL