Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie agentii imobiliare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Atentie agentii imobiliare

5 replies to this topic

#1 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 30 September 2006 - 02:36 PM

Buna,
La Cluj Garda Financiara a luat agentiile imobiliare la rand si a dat amenzi usturatoare (cea mai mica a fost de 150.000.000 lei vechi) deoarece nu au respectat prevederile legii 565 (cred) privind spalarea banilor. Mai exact agentiile trebuie sa raporteze la Oficiul National pentru prevenirea spalarii banilor fiecare contract care depaseste suma de 10.000 EUR (adica toate contractele).
Toate contractele care depasesc suma de 10.000 EUR ... oricum sunt raportate de notari .... dar daca au mai gasit un motiv sa dea amenzi (si ce amenzi) .......no comment :o :o :o
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#2 mirelaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 September 2006 - 09:14 PM

Vezi postareaDiana_, la Sep 30 2006, 03:36 PM, a spus:

Buna,
La Cluj Garda Financiara a luat agentiile imobiliare la rand si a dat amenzi usturatoare (cea mai mica a fost de 150.000.000 lei vechi) deoarece nu au respectat prevederile legii 565 (cred) privind spalarea banilor. Mai exact agentiile trebuie sa raporteze la Oficiul National pentru prevenirea spalarii banilor fiecare contract care depaseste suma de 10.000 EUR (adica toate contractele).
Toate contractele care depasesc suma de 10.000 EUR ... oricum sunt raportate de notari .... dar daca au mai gasit un motiv sa dea amenzi (si ce amenzi) .......no comment :o :o :o
Din cate am aflat, tot de la gard financiar(dar din Bucuresti) aceste amenzi s-ar da in cazul in care agentia nu a declarat persoana la Oficiul National pentru prevenirea spalarii banilor , asa cum se specifica in lege....




#3 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 02 October 2006 - 12:12 PM

Da .... pentru aceasta "abatere" s-au dat amenzile ..... dar nu vad sensul ..... ce rost are sa mai depuna si agentiile un raport cu persoanele care au cumparat un imobil cu val peste 10.000 din moment ce notarii oricum declara acelasi lucru.
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#4 marina gheorghe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 02 October 2006 - 12:31 PM

Vezi postareaDiana_, la Oct 2 2006, 01:12 PM, a spus:

Da .... pentru aceasta "abatere" s-au dat amenzile ..... dar nu vad sensul ..... ce rost are sa mai depuna si agentiile un raport cu persoanele care au cumparat un imobil cu val peste 10.000 din moment ce notarii oricum declara acelasi lucru.
Sensul este simplu:Garda Financiara face si controale incrucisate.Asa ca... B)



#5 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2006 - 01:55 PM

Fiecare firma (nu covrigariile!) trebuie sa desemneze o persoana care raspunde pentru declararea tranzactiilor cash mai mari de 10.000$ . Aceasta adresa de numire se inainteaza catre O.N.P.C.S.B. si se inregistreaza la ei, desigur. Nu se aplica tuturor tranzactiilor care indeplinesc conditiile de mai sus, ci doar celor care par suspecte. Extrem de subiectiv, nu !? Legea nr. 656/07.12.2002
salut!



#6 gvisan29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2006 - 07:59 PM

Vezi postareaDiana_, la Sep 30 2006, 03:36 PM, a spus:

Buna,
La Cluj Garda Financiara a luat agentiile imobiliare la rand si a dat amenzi usturatoare (cea mai mica a fost de 150.000.000 lei vechi) deoarece nu au respectat prevederile legii 565 (cred) privind spalarea banilor. Mai exact agentiile trebuie sa raporteze la Oficiul National pentru prevenirea spalarii banilor fiecare contract care depaseste suma de 10.000 EUR (adica toate contractele).
Toate contractele care depasesc suma de 10.000 EUR ... oricum sunt raportate de notari .... dar daca au mai gasit un motiv sa dea amenzi (si ce amenzi) .......no comment :o :o :o



Scuze, eu lucrez in domeniu si n-am mai vazut tranzactie care sa se faca cu "cash" de cca. 3 ani. Nu am de ce sa raportez intermedierile facute de firma mea (toate sunt peste 10000 euro ca valoare) daca, in numerar, nu se vehiculeaza asemenea sume. Concret, clientii platesc de obicei in numerar sume mai mici de 10000, in cazul sumelor mai mari toti apeleaza la transferuri bancare. Din punctul meu de vedere e logic ca daca cineva vine si plateste "cash" e ceva "in neregula" si, de obicei, il atentionez pe notar! Contractele noastre de comision sunt sub 10000 euro, n-am ce raporta ("para" ar fi termenul potrivit). De obicei in contractele de vanzare-cumparare nu se face referie la intermediari, practic legatura cu tranzactia respectiva este data de contractul meu de comision. Deci nu ma pot amenda pe mine ca nu am raportat - banii aferenti tranzactiei nu trec prin mana sau conturile mele - datoria de a raporta cred ca este in sarcina notarilor. Eu intermediez realizarea acordului de vointa - pentru asta sunt platit - plata pretului nu intra in atributiile mele si atunci nu vad de ce ar trebui sa raportez eu "oaresce" tranzactii in numerar! De multe ori eu nici nu sunt de fata cand se face plata, sau nu sunt lasat sa vad forma finala a contractului ("chestii" confidentiale) - nu e treaba mea! Probabil ca la Cluj se dau amenzi agentiilor care incaseaza peste 10000 euro cash si nu raporteaza! Dar nu cred ca sunt multe asemenea cazuri.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL